O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari telefon orqali muloqot qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari Rossiya yetakchisi va ko‘p millatli xalqini yaqinlashib kelayotgan davlat bayrami - Rossiya kuni bilan samimiy tabrikladi.
O‘zbekiston bilan Rossiya o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, oliy darajadagi uchrashuvlarda erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish va sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash maqsadida muvofiqlashtirilgan choralar ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
Ikki mamlakat hududlari darajasidagi faol almashinuvlar va amaliy hamkorlikni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, O‘zbekiston va Rossiyada madaniy tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.

Leaders of Uzbekistan and Russia hold a telephone conversation
A telephone conversation took place between the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Russian Federation, Vladimir Putin.
The President of Uzbekistan warmly congratulated the Russian Leader and the multinational people of Russia on the upcoming national holiday – Russia Day.
Issues of further strengthening the comprehensive strategic partnership and alliance between Uzbekistan and Russia and the expansion of multifaceted cooperation in implementing the agreements reached during high-level meetings were discussed.
Special attention was given to adopting coordinated measures to maintain the dynamics of mutual trade and support industrial cooperation projects.
The importance of continuing active exchanges and practical cooperation at the regional level between the two countries was emphasized.
Deep satisfaction was also expressed with the rich cultural program of events regularly held in Uzbekistan and Russia.