Yaponiyaning ushbu yetakchi moliyaviy instituti ishtirokidagi amaliy hamkorlikni kengaytirish va qo‘shma loyihalarni ilgari surish masalalari ko‘rib chiqildi.
JBIC mamlakatimiz iqtisodiyotining muhim tarmoqlarini rivojlantirish va modernizatsiya qilishga hissa qo‘shayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda qo‘shma loyihalar portfeli, shu jumladan neft-kimyo, to‘qimachilik sanoati, energetika, axborot texnologiyalari, infratuzilma va boshqa yo‘nalishlarda qariyb 4 milliard dollarga yetdi.
Yangi uch yillik hamkorlik dasturi doirasida Yaponiya kompaniyalari ishtirokida "yashil" energetika, IT, transport va sog‘liqni saqlash sohalarida kooperatsiya loyihalarini tez fursatda tayyorlash va ilgari surish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekistonda Yaponiya xalqaro universitetini ochish bo‘yicha amaliy choralar ko‘rish muhimligi qayd etildi.

В рамках программы Ташкентского инвестиционного форума и Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию во главе с управляющим Японского банка международного сотрудничества (JBIC) Нобумицу Хаяси.
Были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и продвижения совместных с участием этого ведущего японского финансового института.
С удовлетворением отмечен вклад JBIC в развитие и модернизацию ключевых отраслей экономики нашей страны.
В настоящее время портфель совместных проектов достиг почти 4 миллиардов долларов, в том числе в таких сферах как нефтехимическая, текстильная промышленность, энергетика, информационные технологии, инфраструктура и других направлениях.
Подчеркнута важность скорейшей подготовки и продвижения проектов кооперации с участием японских компаний в сфере «зеленой» энергетики, IT, транспорта и здравоохранения в рамках новой трехлетней программы сотрудничества.
Отмечена важность принятия практических мер по открытию Японского международного университета в Узбекистане.