O‘zbekiston Prezidenti Xitoyning yetakchi kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xitoyning “China State Construction”, “China General Nuclear Power”, “CAMCE”, “Goldwind” va “ZTO Express” kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Davlatimiz rahbari Xitoy biznesining O‘zbekistonga qiziqishi har doimgidek yuqori ekanini mamnuniyat bilan qayd etdi. O‘tgan yilning o‘zida ushbu mamlakatdan jalb qilingan investitsiyalar hajmi 10 milliard dollardan oshdi.
"China State Construction" kompaniyasi direktorlar kengashi raisi Chjen Syuesyuan bilan suhbatda Toshkent shahrida yo‘l infratuzilmasini modernizatsiya qilish borasidagi hamkorlik natijalari yuksak baholandi. Toshkent shahrida madaniyat obyektlarini tashkil etish bo‘yicha istiqbolli rejalar muhokama qilindi.
Toshkent viloyatida sanoat zonasini barpo etish loyihasini boshlash hamda kompaniya avtomobil yo‘llari qurilishida ishtirok etishi to‘g‘risida kelishib olindi.
"China General Nuclear Power" korporatsiyasi raisi Yan Chanli bilan muzokaralarda tog‘-kon sanoatida sheriklikni mustahkamlash masalalari diqqat markazida bo‘ldi. Geologiya-qidiruv ishlarini jadallashtirish va yangi konlarni o‘zlashtirishga qiziqish bildirildi. Kompaniyaning gibrid quyosh elektr stansiyasini qurish va bojxona yuklarini skanerlash texnologiyalarini joriy qilish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
"CAMCE" korporatsiyasi raisi Van Bo bilan poytaxtimizda Olimpiya shaharchasini barpo etish bo‘yicha birgalikda amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi. Kompaniya boshqaruvida Toshkent shahridagi "Yangi avlod" industrial texnoparki jadal rivojlanayotgani qayd etildi.
Qo‘shma tashabbuslar portfelini kengaytirish, xususan, elektr energetikasi va Yangi Toshkent shahrini infratuzilmaviy rivojlantirish loyihalarini jadallashtirishga alohida e’tibor qaratildi.
"Goldwind" kompaniyasi raisi Vu Gang bilan kompaniyaning "yashil" energetikani rivojlantirishdagi ishtiroki yuzasidan fikr almashildi. O‘zbekistonda kompaniya bilan birgalikda shamol elektr stansiyalari uchun butlovchi qismlar ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgan.
Shamol generatorlari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va joriy loyihalarni faollashtirishga kelishib olindi.
"ZTO Express" kompaniyasi rahbari X-u Syanlyan davlatimiz rahbariga O‘zbekistonda tovarlarni bojxona rasmiylashtiruvidan o‘tkazishga ko‘maklashish bo‘yicha onlayn platformani ishga tushirish va "aqlli" logistika omborlarini tashkil etish niyati haqida ma’lumot berdi.

President of Uzbekistan holds a meeting with executives of leading Chinese companies
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, met with the heads of leading Chinese companies – China State Construction, China General Nuclear Power, CAMCE, Goldwind, and ZTO Express.
The Head of State noted with satisfaction the traditionally strong interest of Chinese businesses in Uzbekistan. Last year alone, investments from China exceeded $10 billion.
In a conversation with Zheng Xuexuan, Chairman of the Board of Directors of China State Construction, the results of cooperation in the modernization of Tashkent’s road infrastructure were highly praised. Prospective plans for the creation of cultural facilities in Tashkent were also discussed.
An agreement was reached to launch a project for establishing an industrial zone in Tashkent region and the company’s participation in highway construction projects.
The talks with Yang Changli, Chairman of China General Nuclear Power Corporation, focused on strengthening the partnership in the mining sector. Interest was expressed in accelerating geological exploration and the development of new deposits. The company’s plans to construct a hybrid solar power plant and to implement customs cargo scanning technologies were supported.
With Wang Bo, Chairman of CAMCE, the results of joint work on the construction of the Olympic Village in the capital were reviewed. The rapid development of the “Yangi Avlod” industrial technopark in Tashkent, managed by the company, was noted.
Special attention was given to expanding the joint initiatives portfolio, particularly accelerating electric power and infrastructure development projects in New Tashkent.
An exchange of views was held with Wu Gang, Chairman of Goldwind, on the company’s participation in the development of green energy. In cooperation with the company, the production of components for wind power plants has already been established in Uzbekistan.
An agreement was reached on the further localization of wind turbine production and the acceleration of ongoing projects.
Hu Xiangliang, Head of ZTO Express, informed the President about the company’s plans to launch an online platform to facilitate customs clearance of goods and to establish smart logistics warehouses in Uzbekistan.