O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistonining yetakchi kompaniyalari rahbarlarini qabul qildi
Ushbu mamlakat ishbilarmonlari bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va yurtimizdagi ustuvor loyihalarni jadallashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Saudiyaning "ACWA Power" va boshqa kompaniyalari bilan sermahsul sheriklik yo‘lga qo‘yilgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bugungi kunda qo‘shma loyihalar portfeli 24 milliard dollarga yetgan. "Yashil" energetika sohasidagi loyihalar muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Toshkent viloyatida “yashil” vodorod ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
Elektr tarmoqlarini modernizatsiya qilish, elektrotexnika sanoatini rivojlantirish, axborot texnologiyalari, transport, kommunal xo‘jaligi va boshqa yo‘nalishlardagi loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi.

Президент Узбекистана принял руководителей ведущих компаний Саудовской Аравии
В рамках заседания Совета иностранных инвесторов Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию крупных саудовских компаний во главе с сопредседателем узбекско-саудовского Делового совета, председателем правления компании «ACWA Power» Мухаммадом Абунайяном.
Во встрече также участвовали руководители компаний «Vision Invest» и «Riyadh Cables».
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с бизнесом Саудовской Аравии и ускорения приоритетных проектов в нашей стране.
С удовлетворением отмечено плодотворное партнерство с «ACWA Power» и другими саудовскими компаниями.
Текущий портфель совместных проектов достиг 24 миллиардов долларов. Успешно реализуются проекты в области «зеленой» энергетики. Запущено производство «зеленого» водорода в Ташкентской области.
Подчеркнута важность продвижения проектов по модернизации электросетей, развитию электротехнической промышленности, в сфере информационных технологий, транспорта, коммунального хозяйства и других направлениях.