O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon Bosh vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri Ali Asadovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida oliy martabali mehmon O‘zbekiston yetakchisiga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiy kooperatsiya yili doirasida birgalikda samarali ishlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, jumladan, qo‘shma Investitsiya kompaniyasi ko‘magida amalga oshirilayotgan kooperatsiya loyihalari qizg‘in pallaga kirgan. Faol madaniy-gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
Erishilgan kelishuvlar ijrosini nazorat qilish va bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuv uchun yangi tashabbuslarni ilgari surish maqsadida hukumatlar darajasida yaqindan amaliy hamkorlikni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va ikki mamlakat hududlari forumining yuqori natijadorligini ta’minlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

Президент Узбекистана принял Премьер-министра Азербайджана
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 10 июня принял Премьер-министра Азербайджанской Республики Али Асадова, пребывающего в нашей стране для участия в Ташкентском международном инвестиционном форуме.
В начале встречи высокий гость передал лидеру Узбекистана искренние приветствия и добрые пожелания Президента Азербайджана Ильхама Алиева.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества.
С удовлетворением отмечена совместно проводимая плодотворная работа в рамках Года экономической кооперации. Растут объемы товарооборота, в активной фазе проекты кооперации в различных отраслях экономики, осуществляемые в том числе при поддержке совместной Инвестиционной компании. Продолжается активный культурно-гуманитарный обмен.
Подчеркнута важность продолжения тесного практического взаимодействия по линии правительств в целях контроля за реализацией договорённостей и генерации новых инициатив к предстоящему саммиту на высшем уровне.
В данном контексте указано на необходимость обеспечения высокой результативности запланированных очередного заседания Межправительственной комиссии и Форума регионов двух стран.