O‘zbekiston Prezidenti Ozarbayjon Bosh vazirini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizda bo‘lib turgan Ozarbayjon Respublikasi Bosh vaziri Ali Asadovni qabul qildi.
Uchrashuv avvalida oliy martabali mehmon O‘zbekiston yetakchisiga Ozarbayjon Prezidenti Ilhom Aliyevning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Iqtisodiy kooperatsiya yili doirasida birgalikda samarali ishlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, jumladan, qo‘shma Investitsiya kompaniyasi ko‘magida amalga oshirilayotgan kooperatsiya loyihalari qizg‘in pallaga kirgan. Faol madaniy-gumanitar almashinuvlar davom etmoqda.
Erishilgan kelishuvlar ijrosini nazorat qilish va bo‘lajak oliy darajadagi uchrashuv uchun yangi tashabbuslarni ilgari surish maqsadida hukumatlar darajasida yaqindan amaliy hamkorlikni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishi va ikki mamlakat hududlari forumining yuqori natijadorligini ta’minlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

The President of Uzbekistan receives the Prime Minister of Azerbaijan
On June 10, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received the Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Ali Asadov, who is in Uzbekistan to participate in the Tashkent International Investment Forum.
The distinguished guest conveyed the sincere greetings and best wishes of the President of Azerbaijan, Ilham Aliyev, to the Leader of Uzbekistan.
The current issues related to expanding and strengthening friendship, strategic partnership, and alliance between Uzbekistan and Azerbaijan were discussed.
The jointly conducted fruitful work as part of the Year of Economic Cooperation was noted with satisfaction. Trade turnover is growing, and cooperation projects in various sectors of the economy are in an active phase, including those implemented with the support of the Joint Investment Company. Active cultural and humanitarian exchange continues.
The importance of continuing close practical cooperation at the government level was emphasized to monitor the implementation of agreements and to generate new initiatives for the upcoming high-level summit.
In this context, the necessity of ensuring high effectiveness of the planned next meeting of the Intergovernmental Commission and the Forum of Regions of the two countries was highlighted.