O‘zbekiston va Bolgariya o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytiradi
10-iyun kuni Ko‘ksaroy qarorgohida mamlakatimizga rasmiy tashrif bilan kelgan Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Qarorgoh oldidagi maydonda ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Prezidentimiz oliy martabali mehmonni samimiy qarshi olib, shohsupaga taklif etdi.
Davlat madhiyalari yangradi. Harbiy orkestr sadolari ostida yetakchilar faxriy qorovul safi oldidan o‘tib, rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
Birgalikda suratga tushishdan so‘ng davlat rahbarlarining delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari boshlandi.
Ko‘ksaroy qarorgohida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radevning rasmiy delegatsiyalar ishtirokidagi muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston bilan Bolgariya o‘rtasidagi amaliy hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari Bolgariya yetakchisini samimiy qutlab, so‘nggi 17-yildagi birinchi sammit tarixiy ahamiyatga ega ekanini, O‘zbekiston-Bolgariya do‘stlik va sheriklik munosabatlarini sifat jihatidan yangi darajaga olib chiqishini ta’kidladi.
Parlamentlar, iqtisodiyot va tashqi siyosat idoralari o‘rtasidagi hamkorlik faollashgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tovar ayirboshlash ko‘rsatkichlari o‘smoqda, kooperatsiyaning yangi yo‘nalishlari va loyihalari ishlab chiqilmoqda.
Gumanitar almashinuvlar amalga oshirilmoqda, Buxoro va Varna, Samarqand va Plovdiv o‘rtasida birodarlik aloqalari o‘rnatilgan.
Ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash maqsadida tashqi siyosat idoralari o‘rtasida tizimli aloqalarni yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
Savdoni, eng avvalo, to‘qimachilik, oziq-ovqat, kimyo va farmatsevtika mahsulotlari, metall buyumlar va texnologik uskunalar yetkazib berishni kengaytirish orqali ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zaro savdoning o‘sishini rag‘batlantirish maqsadida poytaxtlarda savdo uylari ochish, laboratoriyalarni akkreditatsiyadan o‘tkazish va imtiyozli kredit liniyalari ajratish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.
Agrosanoat majmui va oziq-ovqat sanoati, farmatsevtika, geologiya, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va IT, turizm sohalarida qo‘shma loyihalarni ilgari surish ustuvor yo‘nalish sifatida qayd etildi.
Samarali yerusti va havo transport yo‘laklarini rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Shu ma’noda, tomonlar ikki davlat o‘rtasida to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish imkoniyatini ko‘rib chiqishga kelishib oldilar.
Mehnat resurslari sohasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun Sofiya shahrida O‘zbekiston Respublikasi Migratsiya agentligining vakolatxonasini ochish masalasi ko‘rib chiqiladi.
Gumanitar aloqalarni, shu jumladan akademik va ilmiy almashinuvlarni faollashtirish, joriy yilda Andijon shahrida yetakchi oliy ta’lim muassasalari rektorlarining uchrashuvini o‘tkazish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlandi.
Shuningdek, kelgusi yilda O‘zbekiston va Bolgariya madaniyati va kinosi haftaligini tashkil etishga kelishib olindi.
Erishilgan kelishuvlar ijrosi ustidan tizimli nazoratni ta’minlash maqsadida tomonlar qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilish va Hukumatlararo komissiya hamraislari darajasini oshirish, uning ishiga hududlar va yirik kompaniyalar rahbarlarini jalb qilishga ahdlashildi.
Uchrashuv yakunida Prezident Rumen Radev Prezident Shavkat Mirziyoyevni o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan Bolgariyaga borishga taklif etdi.
Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Bolgariya Respublikasi Prezidenti Rumen Radev Ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiyani imzoladilar.
Yetakchilar huzurida ikki tomonlama hujjatlar, jumladan, Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida 2026-2027-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi hamda Toshkent va Sofiya shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risidagi bitim almashildi.
Oliy darajadagi muzokaralar yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida daraxt ekish marosimi bo‘ldi.
Prezidentlar Shavkat Mirziyoyev va Rumen Radev xalqlarimiz do‘stligi va hamkorligi, ikki tomonlama munosabatlar tarixida yangi sahifa ochishga mushtarak intilishning ifodasi sifatida Faxriy mehmonlar xiyobonida daraxt ekdilar.

Узбекистан и Болгария будут расширять взаимовыгодное сотрудничество
10 июня в резиденции «Куксарой» состоялась церемония официальной встречи Президента Республики Болгария Румена Радева, совершающего официальный визит в нашу страну.
Президент Узбекистана тепло встретил высокого гостя и пригласил его на пьедестал.
Прозвучали государственные гимны. Под звуки военного оркестра лидеры обошли строй почетного караула и поприветствовали членов официальных делегаций.
В резиденции «Куксарой» состоялись переговоры Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Республики Болгария Руменом Радевым с участием официальных делегаций.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития практического сотрудничества Узбекистана и Болгарии.
Тепло поприветствовав лидера Болгарии, глава нашего государства подчеркнул, что первый за 17 лет саммит станет историческим и выведет узбекско-болгарские отношения дружбы и партнерства на качественно новый уровень.
С глубоким удовлетворением отмечена активизация взаимодействия на уровне парламентов, экономических и внешнеполитических ведомств.
Растут показатели товарооборота, прорабатываются новые направления и проекты кооперации.
Осуществляются гуманитарные обмены, установлены побратимские связи между Бухарой и Варной, Самаркандом и Пловдивом.
В целях дальнейшего укрепления многопланового сотрудничества отмечена важность налаживания системных контактов внешнеполитических ведомств.
Особое внимание уделено вопросам наращивания товарооборота, прежде всего за счет расширения поставок текстильной, продовольственной, химической и фармацевтической продукции, изделий из металлов и технологического оборудования.
Для стимулирования роста взаимной торговли принято решение об открытии торговых домов в столицах, аккредитации лабораторий и выделении льготных кредитных линий.
В качестве приоритетного направления обозначено продвижение совместных проектов в агропромышленном комплексе и пищевой отрасли, фармацевтике, геологии, в области искусственного интеллекта, цифровых технологий и IT, туризма.
Отдельное внимание уделено вопросам развития эффективных наземных и воздушных коридоров. В данном контексте стороны условились рассмотреть возможность запуска прямых авиарейсов между двумя странами.
Для налаживания системного взаимодействия в сфере трудовых ресурсов, будет проработан вопрос открытия представительства Агентства миграции Республики Узбекистан в городе Софии.
Поддержаны инициативы по активизации гуманитарных связей, в том числе академических и научных обменов, включая проведение в этом году в Андижане встречи ректоров ведущих вузов.
Также достигнута договоренность об организации в следующем году Недели узбекской и болгарской культуры и кино.
В целях обеспечения системного контроля над исполнением достигнутых договоренностей стороны договорились принять совместную «дорожную карту» и повысить уровень сопредседателей Межправительственной комиссии, с привлечением к ее работе глав регионов и крупных компаний.
В завершении встречи Президент Румен Радев пригласил Президента Шавката Мирзиёева посетить Болгарию с ответным визитом в удобное время.
По итогам состоявшихся в городе Ташкенте переговоров Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Республики Болгария Румен Радев подписали Совместную декларацию о расширении двустороннего сотрудничества.
В присутствии лидеров также состоялся обмен двусторонними документами, включая Программу сотрудничества между министерствами иностранных дел на 2026-2027 годы и Соглашение об установлении отношений партнёрства между городами Ташкентом и Софией.
В завершение узбекско-болгарских переговоров на высшем уровне в резиденции «Куксарой» состоялась церемония посадки дерева.
Президенты Шавкат Мирзиёев и Румен Радев в знак дружбы и партнерства наших народов, обоюдного стремления открыть новую страницу в истории двусторонних отношений посадили дерево на Аллее почетных гостей.