O‘zbekiston Prezidenti AQSH biznesi bilan hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini qayd etdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-iyun kuni, Toshkent xalqaro investitsiya forumi arafasida Amerika Qo‘shma Shtatlarining yetakchi kompaniyalari delegatsiyasi bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Uchrashuvda AQSH Davlat kotibi yordamchisi Erik Meyer, Amerika-O‘zbekiston savdo palatasi raisi Kerolin Lemm, Xalqaro taraqqiyot moliya korporatsiyasi vitse-prezidenti Brez Betani, shuningdek, "Boeing", "FLS", "Visa", "NASDAQ", "Air Products", "Franklin Templeton", "Morgan Stanley", "Coca-Cola" va boshqa ko‘plab korporatsiyalar rahbarlari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari ushbu uchrashuv Amerika biznesida O‘zbekistondagi faoliyatni kengaytirishga qiziqish ortib borayotganidan dalolat ekanini katta mamnuniyat bilan qayd etdi.
Investitsion va innovatsion hamkorlik istiqbollariga, strategik ahamiyatga ega materiallarni o‘zlashtirish va qayta ishlash, sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalar, transport va energetika infratuzilmasini modernizatsiya qilish, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa sohalarda aniq loyihalarni ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.
AQSHning yetakchi kompaniyalari rahbarlari investorlarning samarali faoliyatiga yaratilayotgan qulay sharoitlar uchun O‘zbekiston Prezidentiga minnatdorlik bildirib, o‘zlarining aniq taklif va rejalarini bayon qildi.

Президент Узбекистана обозначил приоритеты сотрудничества с американским бизнесом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 9 июня, накануне Ташкентского международного инвестиционного форума, провел встречу с делегацией ведущих компаний Соединенных Штатов Америки.
Во встрече приняли участие помощник государственного секретаря США Эрик Мейер, председатель Американо-Узбекской торговой палаты Кэролин Лэмм, вице-президент Финансовой корпорации международного развития Брез Бетани, а также руководители корпораций Boeing, FLS, Visa, NASDAQ, Air Products, Franklin Templeton, Morgan Stanlеy, Coca-Cola и многих других.
Глава нашего государства с большим удовлетворением отметил, что нынешняя встреча свидетельствует о растущем интересе американского бизнеса к расширению присутствия в Узбекистане.
Особое внимание было уделено перспективам инвестиционного и инновационного партнерства, продвижения конкретных проектов по освоению и переработке критических материалов, в сферах искусственного интеллекта и цифровых технологий, модернизации транспортной и энергетической инфраструктуры, сельского хозяйства, туризма и других.
Руководители ведущих американских компаний, поблагодарив Президента Узбекистана за создаваемые благоприятные условия для плодотворной деятельности инвесторов, озвучили свои конкретные предложения и планы.