O‘zbekiston Prezidenti Yangi taraqqiyot banki bilan sheriklikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 9-iyun kuni Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan BRIKS Yangi taraqqiyot banki prezidenti Dilma Rusefni qabul qildi.
Ushbu ko‘p tomonlama moliyaviy institut bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
O‘tgan yil oktyabr oyidagi BRIKS sammiti doirasida erishilgan kelishuvlar izchil amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Xususan, bankning Boshqaruvchilar kengashi tomonidan O‘zbekiston Yangi taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lishiga prinsipial rozilik berildi. Umumiy qiymati 5 milliard dollarlik birinchi navbatdagi qo‘shma loyihalar dasturi shakllantirildi.
Davlatimiz rahbari irrigatsiya tizimlarini modernizatsiya qilish, tog‘-kon sanoatini rivojlantirish, xususiy sektorni moliyalashtirish, ta’lim va infratuzilma sohalarida davlat-xususiy sheriklikni ilgari surish kabi ustuvor yo‘nalishlarda loyihalarni tez fursatda tayyorlash va amalga oshirish muhimligini ta’kidladi.

President of Uzbekistan determines partnership priorities with the New Development Bank
On June 9, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received the head of BRICS New Development Bank Dilma Rousseff, who has arrived in our country to participate in the events of Tashkent international investment forum.
The issues of developing practical cooperation with this multilateral financial institution were discussed.
It was noted with satisfaction that the agreements reached on the margins of the BRICS summit in October last year have been consistently implemented.
Thus, the Bank's Board of Governors has given its principal consent to Uzbekistan's joining the member countries of the New Development Bank. A program of priority joint projects worth $5 billion has been formed.
The Head of our state stressed the importance of speedy preparation and implementation of projects in such priority areas as modernization of irrigation systems, development of the mining sector, financing of the private sector, promotion of public-private partnership projects in the spheres of education and infrastructure.