O‘zbekiston Prezidenti YUNISEF bilan sermahsul sheriklikni yuksak baholadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 27-may kuni mamlakatimizda tashrif bilan bo‘lib turgan BMT Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF) ijrochi direktori Ketrin Rasselni qabul qildi.
BMT tizimidagi ushbu yetakchi ixtisoslashgan institut bilan ko‘p qirrali hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv avvalida YUNISEF rahbari O‘zbekiston yetakchisiga BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning samimiy salomini yetkazdi.
Mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar natijalariga yuqori baho berilib, bolalar huquqlarini ta’minlash va imkoniyatlarini kengaytirish sohasidagi milliy dastur qo‘llab-quvvatlandi.
O‘zbekiston va YUNISEF o‘rtasidagi hamkorlik keyingi yillarda yuksak darajaga chiqqani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Tashkilot ko‘magida mamlakatimizda bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish bo‘yicha qonun, aholini ijtimoiy himoya qilish va bolalar onkologiyasiga qarshi kurashish sohasida strategik hujjatlar qabul qilindi. Koronavirus pandemiyasiga qarshi kurashish va vaksinatsiya tizimini rivojlantirishga ko‘maklashildi.
Qonunchilikni takomillashtirish, bolalarni parvarish qilish va qo‘llab-quvvatlashning yangi mexanizmlarini joriy etish, ijtimoiy xizmat va kadrlar tayyorlash tizimini rivojlantirish, ijtimoiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatini kengaytirish va ularning sifatini yaxshilash, milliy standartlarni ishlab chiqish, ijtimoiy sug‘urtani kengaytirish, inklyuziv ta’limni rivojlantirish va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma chora-tadbirlarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
2030-yilgacha mo‘ljallangan yangi Mamlakat dasturini qabul qilish, shuningdek, bolalar huquqlarini himoya qilish va manfaatlarini ilgari surish masalalari bo‘yicha qator xalqaro tadbirlarni birgalikda o‘tkazishga kelishib olindi.

President of Uzbekistan commends fruitful partnership with the UNICEF
iIssues of further expansion of the multifaceted cooperation with this leading specialized institute of the UN system were discussed.
In the beginning of the meeting the head of UNICEF passed to the President of Uzbekistan sincere greetings of the UN Secretary-General António Guterres.
The results of the reforms carried out in our country were highly appreciated, and the national program in the field of ensuring rights and expanding opportunities for children was supported.
During the meeting, deep satisfaction was expressed with the level of Uzbekistan's interaction with UNICEF in recent years.
With the support of the Organization, Uzbekistan has adopted a legislative act on the protection of children from violence, strategic documents in the area of social protection of the population and the fight against child oncology.
Support was provided in countering the coronavirus pandemic and developing the vaccination system.
The importance of implementing joint measures in the field of improving legislation, introducing new mechanisms of care and support for children, developing the system of social work and personnel training, improving accessibility and quality of social services, developing national standards, expanding social insurance, developing inclusive education and other priority areas was emphasized.
An agreement was reached on the adoption of a new Country Program until 2030, as well as the joint organization of a number of international events on the protection of the rights and promotion of the interests of children.