O‘zbekiston Prezidenti Jahon triatlon ittifoqi bilan hamkorlikni kengaytirish rejalarini olqishladi
26-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahridagi triatlon va paratriatlon bo‘yicha jahon kubogi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Butunjahon triatlon ittifoqi rahbari Antonio Fernandes Arimanini qabul qildi.
Ushbu nufuzli global tashkilot bilan mazkur sport turini ommalashtirish va O‘zbekistonda milliy triatlon maktabini qo‘llab-quvvatlash borasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimizda triatlon jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Milliy federatsiya faoliyat ko‘rsatmoqda, muntazam ravishda xalqaro musobaqalar o‘tkazilmoqda, o‘zbekistonlik sportchilar qit’a va jahon reytinglarida o‘z o‘rinlarini mustahkamlab bormoqda.
Sportchilar, murabbiylar, hakamlar va sport menejerlarini tayyorlash, zamonaviy infratuzilmani yaratish sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va ekspert ko‘magi dasturlarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan supports plans for expanding cooperation with the World Triathlon Union
On May 26, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the head of the World Triathlon Union Antonio Fernandez Arimany, currently in our country within the framework of the World Cup on triathlon and paratriathlon in the city of Samarkand.
The issues of further expansion of practical cooperation with the mentioned reputable global sports organization in the field of popularization of this sport and support to the national school of triathlon in Uzbekistan were discussed.
The active development of triathlon in our country was noted with satisfaction. A national federation is functioning, international competitions are regularly held, Uzbek athletes are strengthening their positions in continental and world rankings.
Special attention was paid to further development of interaction and implementation of expert assistance programs in the field of training athletes, coaches, referees and sports managers, as well as creation of modern infrastructure.