O‘zbekiston Prezidenti Jahon triatlon ittifoqi bilan hamkorlikni kengaytirish rejalarini olqishladi
26-may kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand shahridagi triatlon va paratriatlon bo‘yicha jahon kubogi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Butunjahon triatlon ittifoqi rahbari Antonio Fernandes Arimanini qabul qildi.
Ushbu nufuzli global tashkilot bilan mazkur sport turini ommalashtirish va O‘zbekistonda milliy triatlon maktabini qo‘llab-quvvatlash borasidagi amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Mamlakatimizda triatlon jadal rivojlanib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. Milliy federatsiya faoliyat ko‘rsatmoqda, muntazam ravishda xalqaro musobaqalar o‘tkazilmoqda, o‘zbekistonlik sportchilar qit’a va jahon reytinglarida o‘z o‘rinlarini mustahkamlab bormoqda.
Sportchilar, murabbiylar, hakamlar va sport menejerlarini tayyorlash, zamonaviy infratuzilmani yaratish sohasida hamkorlikni yanada rivojlantirish va ekspert ko‘magi dasturlarini amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана приветствовал планы по расширению сотрудничества со Всемирным союзом триатлона
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 26 мая принял главу Всемирного союза триатлона Антонио Фернандеса Аримани, находящегося в нашей стране в рамках проведения Кубка мира по триатлону и паратриатлону в городе Самарканде.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического сотрудничества с указанной авторитетной глобальной спортивной организацией в области популяризации этого вида спорта и поддержки национальной школы триатлона в Узбекистане.
С удовлетворением отмечено активное развитие триатлона в нашей стране. Действует национальная федерация, регулярно проводятся международные соревнования, узбекские спортсмены укрепляют позиции в континентальном и мировом рейтингах.
Особое внимание уделено дальнейшему развитию взаимодействия и реализации программ экспертного содействия в области подготовки атлетов, тренеров, судей и спортивных менеджеров, а также создания современной инфраструктуры.