O‘zbekiston Prezidenti turkiy davlatlar hamkorligini rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 21-may kuni Budapesht shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammitida ishtirok etdi.
Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban raisligida o‘tgan tadbirda Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev, Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an hamda Turkiy davlatlar tashkiloti bosh kotibi Kubanichbek Omuraliyev ham qatnashdi.
Kun tartibiga muvofiq, tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati va istiqbollari yuzasidan fikr almashildi, amaliy hamkorlikning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari so‘zining avvalida jahonda geosiyosiy va geoiqtisodiy ziddiyatlar, mintaqaviy nizolar va iqlim o‘zgarishi oqibatlari kuchayib borayotgan bugungi murakkab vaziyat shiddat bilan o‘zgarib borayotganini qayd etdi.
Prezidentimiz dolzarb xalqaro muammolarni hal etishda, birinchi navbatda, xalqaro huquq normalari va BMT Nizomiga tayangan holda tashkilot davlatlarining umumiy yondashuv va pozitsiyalarini mustahkamlash muhimligini qayd etdi.
Turkiy davlatlar tashkiloti doirasidagi amaliy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga to‘xtalar ekan, O‘zbekiston yetakchisi bu borada ishga solinmagan ulkan salohiyat mavjudligini ko‘rsatib o‘tdi va qator yangi takliflar bildirdi.
Siyosiy jihatdan O‘zbekiston tashabbusi bilan Turkiy davlatlar o‘rtasida strategik sheriklik, abadiy do‘stlik va qardoshlik to‘g‘risidagi shartnomaning imzolanishi dolzarb ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi. Ushbu hujjat xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish va ko‘p qirrali hamkorlikning uzoq muddatli huquqiy bazasini mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.
Prezidentimiz savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va transport-kommunikatsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Xususan, Tashkilot mamlakatlarining umumiy tashqi savdo aylanmasida o‘zaro savdo ulushini oshirish maqsadida "Turk-treyd" onlayn platformasini yaratish va Tovar ayirboshlashni ko‘paytirish bo‘yicha amaliy dastur qabul qilish taklif etildi.
Transkaspiy xalqaro yo‘lagi orqali yuk tashish hajmining o‘sishini ta’minlash va bojxona-chegara tartib-taomillarini soddalashtirish maqsadida davlatimiz rahbari ushbu yo‘nalish bo‘ylab "yagona darcha" va "yashil yo‘laklar" tizimini tez fursatda joriy etishga chaqirdi. Bu boradagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida joriy yil noyabr oyida Toshkent shahrida Turkiy davlatlarning multimodal transport va logistika xalqaro forumini o‘tkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari Turkiy investitsiya jamg‘armasi ta’sis etilganini olqishlab, innovatsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash uchun Qo‘shma venchur kompaniyasi va Tashkilotga a’zo mamlakatlarning investitsiyaviy imkoniyatlarini taqdim etadigan yagona portal tashkil etish muhim ekanini ta’kidladi.
Sanoat kooperatsiyasi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida kimyo, energetika, tog‘-kon, yengil sanoat, farmatsevtika, charm-poyabzal, oziq-ovqat va qurilish tarmoqlarida yirik ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha alohida dastur ishlab chiqish taklif qilindi.
Davlatimiz rahbari iqlim kun tartibiga to‘xtalar ekan, yaqinda Samarqand shahrida o‘tgan Xalqaro iqlim forumi davomida "yashil" taraqqiyot sohasida global va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha qator muhim tashabbuslar ilgari surilganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Vengriya Bosh vaziri Viktor Orbanning Budapesht shahrida Qurg‘oqchilikning oldini olish institutini ishga tushirish tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi. Uning faoliyatiga ko‘maklashish va maqsadli loyihalarga kengroq jalb qilish uchun qurg‘oqchilik va ekologik muammolarning oldini olish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni ishlab chiqish taklif qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti fan, madaniyat va ta’lim sohalaridagi hamkorlikni rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi. Toshkent shahrida Turkiy davlatlar xalqaro universitetining ochilishi tashkilotga a’zo mamlakatlarning ta’lim dasturlarini amalga oshirish va iqtidorli yoshlarni tayyorlashga munosib hissa bo‘lishi ta’kidlandi.
O‘zbekiston yetakchisi Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti - TURKSOY faoliyati va tuzilmasini takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqish hamda Turkiy madaniyat jamg‘armasi kengashining navbatdagi yig‘ilishini O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif etdi.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti turkiyalik atoqli olim, biokimyogar, Nobel mukofoti sovrindori Aziz Sanjarni Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotga sazovor bo‘lgani bilan tabrikladi.
Sammit yakunida Budapesht deklaratsiyasi, shuningdek, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha boshqa qator hujjatlar qabul qilindi.
Budapeshtdagi Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammiti doirasida "Turkiy dunyo birligiga qo‘shgan hissasi uchun" Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotni topshirish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Bu yil mukofotga taniqli turk biokimyogari, Nobel mukofoti sovrindori, O‘zbekiston Milliy universiteti faxriy doktori Aziz Sanjar sazovor bo‘ldi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Aziz Sanjarni samimiy tabriklab, nufuzli mukofotning ilm-fan arbobiga topshirilishi turkiy dunyo olimlari, jumladan, yoshlarni yangi marralarni zabt etishga ilhomlantirishini alohida ta’kidladi.
Turkiy davlatlar tashkilotining buyuk mutafakkir va davlat arbobi Alisher Navoiy nomidagi mukofoti davlatimiz rahbari tashabbusi bilan 2021-yilda ta’sis etilgan. U turkiy madaniyatni targ‘ib qilish, tinchlikni saqlash, xavfsizlikni ta’minlash va ishonchni mustahkamlash, shuningdek, turkiy xalqlar o‘rtasida turli sohalardagi hamkorlikni kengaytirishga qo‘shilgan alohida hissa uchun har ikki yilda bir marta topshiriladi.
Mukofot ilk bor 2022-yilda qirg‘iz yozuvchisi va jamoat arbobi marhum Chingiz Aytmatovga berilgan edi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Vengriyaga rasmiy tashrifi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari 20-may kuni Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban bilan tor va kengaytirilgan tarkibda muzokaralar o‘tkazdi, Milliy majlis spikeri Laslo Kyover, Vengriyaning yetakchi bank va kompaniyalari rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi.
Bugun O‘zbekiston yetakchisi Turkiy davlatlar tashkilotining norasmiy sammitida ishtirok etib, ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan qator muhim tashabbuslarni ilgari surdi.
Tadbirlar yakunlangach, Shavkat Mirziyoyev rasmiy tashrif bilan Sloveniyaga jo‘nab ketdi. Ferens List nomidagi xalqaro aeroportda oliy martabali mehmonni Vengriya rasmiylari kuzatib qo‘ydi.

The President of Uzbekistan highlights the priorities of multifaceted cooperation development of the Turkic states
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev attended the informal summit of the Organization of Turkic States held in Budapest on May 21.
The event, chaired by Prime Minister of Hungary Viktor Orbán, was also attended by President of Azerbaijan Ilham Aliyev, President of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev, President of Kyrgyzstan Sadyr Japarov, President of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, as well as Secretary General of the Organization of Turkic States Kubanychbek Omuraliyev.
In accordance with the agenda, views were exchanged on the state and prospects of multifaceted cooperation within the Organization, and topical issues of practical interaction were discussed.
At the beginning of his speech, the leader of Uzbekistan gave a profound assessment of the evolving situation in the world, characterized by intensifying geopolitical and geo-economic contradictions, escalating regional conflicts and negative consequences of climate change.
The President noted the importance of strengthening common approaches and positions of the Organization's states in addressing pressing international issues, relying primarily on the norms of international law and the UN Charter.
Referring to the development of practical cooperation within the framework of the Organization of Turkic States, the President of Uzbekistan pointed to the vast untapped potential and made a number of new proposals.
In political terms, the importance of signing the Treaty on Strategic Partnership, Eternal Friendship and Fraternity of Turkic States initiated by the Uzbek side was emphasized. The President expressed confidence that this document will serve to further bring the peoples closer together and strengthen the long-term legal framework for multilateral cooperation.
The President paid special attention to the development of trade and economic, investment, transport and communication interaction. Thus, in order to increase the share of mutual trade in the total foreign trade turnover of the Organization's countries, it was proposed to create an online platform “TURK-Trade” and adopt a practical program to increase trade turnover.
In order to ensure the growth of cargo transportation along the Trans-Caspian International Corridor and simplification of customs and border procedures, the President of Uzbekistan called for the speedy introduction of “single window” and “green corridors” along this route. In order to expand cooperation in this direction, the International Forum of Turkic States on Multimodal Transport and Logistics is scheduled to be held in Tashkent in November this year.
Welcoming the establishment of the Turkic Investment Fund, the President also stressed the importance of creating a Joint Venture Company to support innovative projects and a single portal where investment opportunities of the Organization's member countries will be presented.
In order to increase cooperation in the sphere of industrial cooperation, it was proposed to develop a special program for the creation of large production facilities in the chemical, energy, mining, light, pharmaceutical, leather and footwear, food and construction industries.
Touching upon the climate agenda, the Head of our state noted with satisfaction that during the International Climate Forum held recently in Samarkand a number of important initiatives were put forward to strengthen global and regional cooperation in the field of “green” development. The initiative of the Prime Minister of Hungary, Viktor Orbán, to launch the Institute for Drought Prevention in Budapest was supported.
In order to facilitate its activities and broader involvement in targeted projects, it was proposed to develop a joint road map on drought prevention and environmental problems.
The President of Uzbekistan paid special attention to the development of cooperation in science, culture and education. It was stressed that the opening of the International University of Turkic States in the city of Tashkent will be a worthy contribution to the implementation of educational programs and training of talented young people of the Organization's member states.
The leader of Uzbekistan also proposed to develop suggestions to improve the activities and structure of the International Organization of Turkic Culture - TURKSOY, as well as to hold a regular meeting of the Council of the Turkic Culture Foundation in Uzbekistan.
At the end of his speech, the President of Uzbekistan congratulated prominent Turkish scientist, biochemist, Nobel Prize laureate Aziz Sanjar on the awarding of the Alisher Navoi International Prize.
The summit resulted in the adoption of the Budapest Declaration, as well as a number of other documents on priority areas of interaction.
As part of the informal summit of the Organization of Turkic States in Budapest, a ceremony was held to present the International Alisher Navoi Prize "For Contribution to the Unity of the Turkic World."
This year, the award was presented to the renowned Turkish biochemist, Nobel laureate, and honorary doctor of the National University of Uzbekistan Aziz Sanjar.
In connection with the award, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev warmly congratulated Aziz Sanjar and emphasized that presenting this prestigious award to a representative of the scientific community will inspire scholars of the Turkic world, including the youth, to reach new heights.
The Alisher Navoi Prize of the Organization of Turkic States, named after the prominent Uzbek philosopher and statesman, was established on the initiative of the President of Uzbekistan in 2021. It is awarded every two years for outstanding contributions to the promotion of Turkic culture, the preservation of peace, the assurance of security and trust, and the expansion of cooperation among Turkic peoples in various fields.
For the first time the award was presented posthumously in 2022 to the Kyrgyz writer and public figure Chingiz Aytmatov.
The program of the official visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to Hungary has been concluded.
On May 20, the Head of our state held talks with Prime Minister of Hungary Viktor Orbán in a narrow and extended format, Speaker of the National Assembly László Kövér, as well as met with heads of leading Hungarian banks and companies.
Today, the leader of Uzbekistan participated in the informal summit of the Organization of Turkic States, putting forward a number of important initiatives aimed at expanding multilateral cooperation.
After the events, Shavkat Mirziyoyev departed on an official visit to Slovenia. The distinguished guest was escorted by Hungarian officials at the Ferenc Liszt International Airport.