(Budapesht shahri, Vengriya, 2025-yil 21-may)
Siz, azizlar bilan asrlar davomida Sharq va G‘arb o‘rtasida mustahkam ko‘prik bo‘lib kelayotgan go‘zal Budapesht shahrida uchrashib turganimizdan behad mamnunman.
Bugungi yig‘ilishimizga yuksak darajada mezbonlik qilayotgan hurmatli Vengriya Bosh vaziri Viktor Orban Janobi Oliylari sha’niga aytilgan minnatdorlik so‘zlariga qo‘shilaman.
Tashkilotimizda muvaffaqiyatli raislik qilayotgan hurmatli Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Nurgojoyevich Japarov Janobi Oliylariga yangi yutuqlar tilayman.
Bugungi sammitimiz shiddat bilan o‘zgarayotgan global vaziyat va oldindan aytib bo‘lmaydigan murakkab jarayonlar sharoitida o‘tmoqda. Geosiyosiy va geoiqtisodiy ziddiyatlar, mintaqaviy nizolar va iqlim o‘zgarishi oqibatlarining kuchayishi barchamiz uchun katta sinov bo‘lmoqda.
Shu sababli dolzarb muammolar yechimi bo‘yicha davlatlarimizning umumiy yondashuv va pozitsiyalarini kuchaytirish har qachongidan ham muhimdir.
Ta’kidlash lozimki, biz eng og‘riqli muammolarga xalqaro huquq me’yorlari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti Nizomi asosida yechim topish zarur, deb hisoblaymiz.
Ukraina atrofidagi vaziyatni diplomatiya va muzokaralar yo‘li bilan hal etishga qaratilgan amaliy sa’y-harakatlarni qo‘llab-quvvatlaymiz. Hurmatli Turkiya Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an Janobi Oliylarining bu boradagi munosib hissasini alohida e’tirof etmoqchiman.
G‘azoda sulh bitimining buzilishi va harbiy harakatlarning qaytadan boshlanishi barchamizni chuqur tashvishga solmoqda. Toki “Ikki xalq uchun – ikki davlat” tamoyili ro‘yobga chiqmas ekan, Falastin-Isroil nizosining adolatli yechimini topish mumkin emas.
Global va mintaqaviy xavfsizlik haqida so‘z yuritar ekanmiz, Afg‘onistondagi murakkab vaziyatni inobatga olishimiz va unga birgalikda yechim topishimiz lozim. Afg‘oniston bo‘yicha qo‘shma bayonot qabul qilinayotgani tuzilmamizning bu masalaga jiddiy e’tibor qaratib kelayotganidan dalolat beradi.
Biz qisqa vaqt mobaynida Turkiy davlatlar tashkiloti doirasida amaliy hamkorlik bo‘yicha samarali natijalarga erishmoqdamiz. Yaqinda iqtisodiy tahlil markazlarimizning Toshkentda bo‘lib o‘tgan anjumanida aloqalarimizni kengaytirish uchun ulkan salohiyat borligi yana bir bor o‘z tasdig‘ini topdi.
Kun tartibidan kelib chiqib, o‘z takliflarimni bildirmoqchiman.
Xabaringiz bor, o‘tgan yili “Turkiy davlatlar o‘rtasida strategik sheriklik, abadiy do‘stlik hamda qardoshlik to‘g‘risida”gi bitimni ishlab chiqish taklifini ilgari surgan edik.
Bugungi kunda ushbu hujjatning ahamiyati va dolzarbligi yanada ortib bormoqda. Hech shubhasiz, mazkur bitim xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish va ko‘p qirrali hamkorligimizning uzoq muddatli huquqiy asosini mustahkamlashga xizmat qiladi. Bu hujjatni Boku sammitida imzolashni taklif qilaman.
Oldimizda aniq vazifa turibdi – yaqin yillarda o‘zaro savdo ulushini keskin ko‘paytirish lozim. Shu maqsadda “Turk-treyd” onlayn platformasini yaratish va Savdoni oshirish amaliy dasturini qabul qilish tashabbuslarini ilgari suramiz.
Transkaspiy xalqaro yo‘lagi orqali yuk tashish hajmini oshirish va bojxona-chegara tartiblarini soddalashtirish uchun “yagona darcha” hamda “yashil koridorlar” tizimlarini tezroq yo‘lga qo‘yishga chaqiraman. Ushbu yo‘nalishdagi hamkorlikni kengaytirish maqsadida noyabr oyida Toshkentda Turkiy davlatlarning Xalqaro multimodal transport va logistika forumini o‘tkazishni rejalashtirganmiz.
Shuni alohida ta’kidlashni istardimki, Turkiy investitsiya jamg‘armasining faoliyati sarmoyalar oqimining faollashuviga turtki berishi shubhasiz.
Biz innovatsion loyihalarni rag‘batlantirish uchun qo‘shma venchur kompaniyasini tashkil etish zarur, deb hisoblaymiz. Bu borada mamlakatlarimizning investitsiya imkoniyatlarini to‘liq aks ettirgan “Yagona investitsiya portali”ni joriy etish maqsadga muvofiqdir.
Yana bir masala. Sanoat kooperatsiyasi sohasida amaliy hamkorlikni yangi bosqichga ko‘tarish vaqti keldi. Bu borada kimyo, energetika, tog‘-kon, yengil sanoat, farmatsevtika, charm-poyabzal, oziq-ovqat va qurilish sohalarida salmoqli ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish bo‘yicha Sanoat kooperatsiyasi dasturini ishlab chiqishni taklif etaman.
Yaqinda Samarqand shahrida o‘tkazilgan Xalqaro iqlim forumida “yashil” taraqqiyot sohasidagi mintaqaviy va global hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha muhim takliflar bildirildi.
Hurmatli Viktor Orban Janobi Oliylarining tashabbusi bilan Budapeshtda Tashkilotimizning Qurg‘oqchilikning oldini olish instituti o‘z ishini boshlaganini ham mamnuniyat bilan e’tirof etamiz. Mazkur institut faoliyatiga ko‘maklashish va maqsadli loyihalarga kengroq jalb etish uchun “Qurg‘oqchilik va ekologik muammolarning oldini olish bo‘yicha qo‘shma “yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqishni taklif etaman.
Shu o‘rinda yana bir muhim masalaga e’tiboringizni qaratmoqchiman.
Jahon ilm-fani va madaniyatiga ulkan hissa qo‘shgan, barchamizning faxr-iftixorimiz bo‘lgan buyuk ajdodlarimiz merosini chuqur o‘rganish va dunyoga tarannum etish biz uchun sharafli va mas’uliyatli vazifadir. Shu bois ilm-fanni rivojlantirish va yosh avlod uchun ta’lim imkoniyatlarini kengaytirish niyatida “Turkiy dunyo xartiyasi”da “Ilmdan o‘zga najot yo‘q” degan yuksak axloqiy g‘oyani muhrlab qo‘ydik.
Ushbu ezgu maqsad yo‘lida Toshkentda Turkiy davlatlar xalqaro universiteti ochilmoqda. Mazkur o‘quv dargohida turkiy davlatlarning yetuk professor va olimlari faoliyat olib borishi ko‘zda tutilmoqda. Bu esa yosh avlodning intellektual salohiyati va dunyoqarashini yuksaltirishga, ularning zamonaviy bilimlarni egallashiga munosib hissa qo‘shadi, deb ishonaman.
O‘tgan yili O‘zbekistonning Turkiy madaniyat va meros jamg‘armasiga rasman a’zo bo‘lib kirish haqidagi qarorini e’lon qilgan edik. Ushbu tuzilma doirasida umumturkiy madaniy merosimizni asrab-avaylash va uni kelgusi avlodlarga bezavol yetkazish oldimizda turgan muhim vazifadir. Bu sohadagi muloqotni kengaytirish maqsadida Jamg‘arma Kengashining navbatdagi yig‘ilishini mamlakatimizda o‘tkazishni taklif qilaman.
Davlatlarimiz o‘rtasidagi madaniy hamkorlikni rivojlantirishda Xalqaro turkiy madaniyat tashkiloti – TURKSOY alohida o‘ringa ega. Bu yo‘nalishdagi sa’y-harakatlarimizni yangi bosqichga olib chiqish va TURKSOYning nufuzini yanada oshirish uchun uning faoliyati va tuzilmasini zamon talablariga mos ravishda takomillashtirish zarur, deb hisoblayman. Shu maqsadda tashqi ishlar va madaniyat vazirlarimizga Boku sammitiga qadar tegishli takliflar ishlab chiqish vazifasini topshirsak, to‘g‘ri bo‘ladi, deb o‘ylayman.
Bundan uch yil oldin turkiy dunyo birligiga qo‘shgan ulkan hissasi uchun buyuk mutafakkir va davlat arbobi Alisher Navoiy nomidagi xalqaro mukofotni ta’sis etgan edik.
Bugun ushbu nufuzli mukofot bilan atoqli turk olimi, bioximik, Nobel mukofoti sovrindori, janob Aziz Sanjar taqdirlanayotganidan behad mamnunmiz. Bu mashhur olim O‘zbekiston Milliy universitetining faxriy doktori ekanidan biz albatta g‘ururlanamiz.
Aminmanki, bugungi taqdirlash marosimi turkiy dunyo olimlarini, jumladan, ilm-fan yo‘liga dadil qadam qo‘yayotgan yoshlarimizni yangi-yangi marralar sari rag‘batlantiradi.
Bugungi Budapesht sammitida qabul qilingan muhim qaror va hujjatlar qardosh xalqlarimiz o‘rtasidagi tinchlik, hamjihatlik va barqaror taraqqiyotni mustahkamlash yo‘lida yangi sahifa ochishiga ishonaman.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на неформальном саммите Организации тюркских государств
(Город Будапешт, Венгрия, 21 мая 2025 года)
Искренне рад нашей встрече в прекрасном Будапеште, который на протяжении веков является своеобразным мостом, прочно связывающим Восток и Запад.
Присоединяюсь к словам благодарности в адрес Его Превосходительства Премьер-министра Венгрии уважаемого господина Виктора Орбана за теплый прием и высокий уровень подготовки сегодняшнего саммита.
Желаю Его Превосходительству Президенту Кыргызской Республики уважаемому господину Садыру Нургожоевичу Жапарову, успешно председательствующему в нашей Организации, новых достижений.
Наш саммит проходит в условиях быстро меняющейся обстановки в мире и трудно прогнозируемых процессов. Усиление геополитических и геоэкономических противоречий, региональных конфликтов и последствий изменения климата становится для всех нас большим испытанием.
Поэтому как никогда важно укрепление общих подходов и позиций наших государств в решении актуальных проблем.
Следует подчеркнуть, что мы считаем необходимым находить решения самых болезненных проблем, опираясь на нормы международного права, Устав Организации Объединенных Наций.
Поддерживаем практические усилия, направленные на урегулирование ситуации вокруг Украины путем дипломатии и переговоров. Хочу особо отметить достойный вклад в это Его Превосходительства Президента Турецкой Республики уважаемого Реджепа Тайипа Эрдогана.
Глубокую обеспокоенность у всех нас вызывают нарушение мирного соглашения и возобновление военных действий в Газе. Справедливое решение палестино-израильского конфликта невозможно без реализации принципа «два государства для двух народов».
Говоря о глобальной и региональной безопасности, мы должны учитывать сложную ситуацию в Афганистане и вместе искать пути решения. Принятие Совместного заявления по Афганистану свидетельствует о серьезном внимании, уделяемом нашей Организацией этому вопросу.
За короткий период мы достигли эффективных результатов практического сотрудничества в рамках Организации тюркских государств. Недавно состоявшаяся в Ташкенте конференция наших экономических аналитических центров еще раз подтвердила наличие огромного потенциала для расширения связей.
Исходя из повестки дня хочу представить свои предложения.
Как вам известно, в прошлом году мы выступили с предложением разработать Договор о стратегическом партнерстве, вечной дружбе и братстве тюркских государств.
Сегодня значение и актуальность этого документа еще больше возросли. Несомненно, договор, послужит дальнейшему сближению наших народов и укреплению долгосрочной правовой основы нашего многостороннего сотрудничества. Предлагаю подписать его на саммите в Баку.
Перед нами стоит четкая задача – в ближайшие годы необходимо значительно увеличить долю взаимной торговли. С этой целью мы выступаем с инициативами о создании онлайн-платформы «ТУРК-ТРЕЙД» и принятии Практической программы по расширению торговли.
Для наращивания объемов грузоперевозок по Транскаспийскому международному коридору и упрощения таможенно-пограничных процедур призываю к скорейшему внедрению систем «единого окна» и «зеленых коридоров». В целях расширения сотрудничества в этом направлении планируем провести в ноябре в Ташкенте Международный форум по мультимодальному транспорту и логистике тюркских государств.
Хочу особо подчеркнуть, что деятельность Тюркского инвестиционного фонда, безусловно, послужит стимулом для активизации потока инвестиций.
Считаем необходимым организовать Совместную венчурную компанию для стимулирования инновационных проектов. В связи с этим целесообразно создать Единый инвестиционный портал, где будут полностью отражены инвестиционные возможности наших стран.
Еще один вопрос. Настало время поднять на новый уровень практическое сотрудничество в сфере промышленной кооперации. Предлагаю разработать Программу промышленной кооперации по созданию крупных производственных мощностей в химической, энергетической, горнодобывающей, легкой, фармацевтической, кожевенно-обувной, пищевой и строительной отраслях.
На прошедшем недавно в Самарканде Международном климатическом форуме были выдвинуты важные предложения по укреплению регионального и глобального сотрудничества в области «зеленого» развития.
Мы также с удовлетворением отмечаем, что по инициативе Его Превосходительства господина Виктора Орбана в Будапеште в рамках нашей Организации начал работать Институт по предотвращению засухи. Для содействия деятельности института и его более широкого вовлечения в целевые проекты предлагаю разработать совместную «Дорожную карту» по предотвращению засухи и экологических проблем».
Хочу обратить ваше внимание на еще один важный вопрос.
Глубокое изучение и популяризация в мире наследия наших великих предков, внесших огромный вклад в мировую науку и культуру и являющихся нашей гордостью, – почетная и ответственная задача для всех нас. Стремясь развивать науку и расширять образовательные возможности для молодого поколения, мы закрепили в Хартии Тюркского мира высокий духовный принцип «Нет и не может быть иного спасения, кроме знания».
В рамках его реализации в Ташкенте открывается Международный университет тюркских государств. Предусмотрено, что в данном учебном заведении будут осуществлять свою деятельность ведущие профессора и ученые из тюркских государств. Уверен, что это станет достойным вкладом в повышение интеллектуального потенциала и расширение мировоззрения молодого поколения, овладение им современными знаниями.
В прошлом году мы объявили решение о вступлении Узбекистана в качестве официального члена в Фонд тюркской культуры и наследия. В рамках этой структуры важной задачей является сохранение общетюркского культурного наследия и его передача будущим поколениям. С целью расширения диалога предлагаю провести очередное заседание Совета Фонда в нашей стране.
Международная организация тюркской культуры – ТЮРКСОЙ, занимает особое место в развитии культурного сотрудничества наших государств. Считаю необходимым совершенствовать деятельность и структуру ТЮРКСОЙ в соответствии с требованиями времени, чтобы вывести наши усилия в данном направлении на новый уровень и еще больше повысить авторитет организации. С этой целью, думаю, нужно поручить нашим министрам иностранных дел и культуры разработать соответствующие предложения к Бакинскому саммиту.
Три года назад мы учредили Международную премию имени Алишера Навои, великого мыслителя и государственного деятеля, за огромный вклад в единство Тюркского мира.
Отрадно, что сегодня этой престижной награды удостаивается выдающийся турецкий ученый, биохимик, лауреат Нобелевской премии господин Азиз Санжар. Мы, конечно, гордимся тем, что этот известный ученый является почетным доктором Национального университета Узбекистана.
Уверен, что сегодняшняя церемония награждения вдохновит ученых Тюркского мира, в том числе нашу молодежь, уверенно вступающую на путь науки, на покорение новых высот.
Убежден, что важные решения и документы, которые будут приняты на сегодняшнем Будапештском саммите, откроют новую страницу в укреплении мира и согласия между нашими братскими народами, обеспечении устойчивого развития наших стран.