Ўзбекистон ва Венгрия: стратегик шерикликнинг янги даври
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 19-21 май кунлари расмий ташриф билан Венгрияда бўлади. Давлатимиз раҳбари ташриф давомида Туркий давлатлар ташкилотининг Будапешт шаҳрида бўлиб ўтадиган норасмий саммитида иштирок этади.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасида дипломатик муносабатлар мамлакатимиз истиқлолга эришганидан кўп ўтмай, яъни 1992 йил 14 мартда ўрнатилган. Ўшандан бери икки томонлама муносабатлар расмий ўзаро ҳамкорликдан конструктив ва ўзаро ҳурматга асосланган мулоқотни йўлга қўйишгача бўлган муҳим эволюцияни бошидан кечирди.
2021 йил март ойида Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг Тошкентга буюрган ташрифи якунлари бўйича Стратегик шериклик тўғрисидаги қўшма декларация имзоланди ва у замонавий жадал ҳамкорлик учун мустаҳкам пойдевор яратди. Ушбу ҳужжатда томонларнинг муносабатларни сифат жиҳатидан янги босқичга олиб чиқиш ниятлари қайд этилган.
Бугунги кунда икки давлат ўртасидаги сиёсий мулоқот юқори суръатда давом этмоқда. Бош вазир Виктор Орбаннинг Ўзбекистонга ташрифидан ташқари, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2022 йил октябрь ойида Венгрияга расмий ташрифи ҳам алоҳида эътиборга лойиқдир. Олий даражадаги музокаралар якунида саноат кооперацияси ва илмий-техникавий ҳамкорликдан тортиб, академик алмашинувларгача бўлган турли йўналишларни қамраб олган 16 та икки томонлама ҳужжат имзоланди. Ташриф доирасида икки мамлакат ишбилармон доираларининг етакчи вакиллари иштирок этган Ўзбекистон-Венгрия бизнес-форуми ҳам бўлиб ўтди.
Ҳозирда икки томонлама даражада ҳам, кўп томонлама форматларда ҳам фаол ҳамкорлик олиб борилмоқда. Давлатлараро ҳамкорлик кенг қамровли ҳуқуқий базага, жумладан, 50 дан ортиқ икки томонлама ҳужжатларга асосланади. Улардан энг муҳими инвестицияларни ўзаро ҳимоя қилиш, илм-фан, инновациялар, қишлоқ, сув хўжалиги соҳасида ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар, шунингдек, таълим, соғлиқни сақлаш ва юқори технологиялар соҳаларида идоралараро меморандумлар бўлди. Ҳуқуқий рўйхатга олишнинг бундай кўлами муносабатларнинг институционал асосларини мақсадли мустаҳкамлашдан далолат беради.
Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги парламентлараро ҳамкорлик икки давлатнинг стратегик шериклигини мустаҳкамлаш, сиёсий мулоқот, иқтисодий ҳамкорлик ва гуманитар алмашинувларнинг институционал асосларини қўллаб-қувватлашда муҳим аҳамият касб этмоқда. Бу механизм нафақат стратегик шериклик асосларини мустаҳкамлайди, балки тажриба алмашиш, қонунчилик ташаббусларини мувофиқлаштириш ва халқаро муаммоларга умумий ёндашувларни ишлаб чиқишда муҳим кўприк бўлиб хизмат қилади.
2020 йилда Ўзбекистон Олий Мажлиси ва Венгрия Миллий Ассамблеясида парламентлараро ҳамкорлик гуруҳлари ташкил этилди. Ўзаро ҳамкорликнинг бундай формати сиёсий ишонч ва шериклик барқарорлигини оширишга ёрдам беради. Бундан ташқари, парламент дипломатиясидан инсонпарварлик ташаббусларини илгари суриш, академик ва ёшлар алмашинувини қўллаб-қувватлаш, иқтисодий алоқаларни кенгайтириш воситаси сифатида тобора кўпроқ фойдаланилмоқда.
Икки давлат ташқи сиёсат идоралари ўртасида ҳам самарали ҳамкорлик йўлга қўйилган. Венгрия ташқи ишлар ва савдо вазири Петер Сийяртонинг Ўзбекистонга ташрифи чоғида 2024-2026 йилларга мўлжалланган вазирликлараро ҳамкорлик дастури имзолангани бунинг ёрқин ифодаси бўлди.
Савдо-иқтисодий ҳамкорлик Ўзбекистон-Венгрия муносабатларини ривожлантиришнинг асосий омили бўлиб қолаётир. Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми ўсиш учун салмоқли салоҳиятга эга ва томонлар ўзаро савдо алоқаларини ишонч билан оширяпти. 2024 йилги маълумотларга кўра, мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 78 миллион АҚШ долларидан ошган бўлса, жорий йилнинг январь-март ойларида бу кўрсаткич 25,1 миллион долларни ташкил этиб, барқарор ўсишни кўрсатди.
Савдо-иқтисодий алоқаларни йўлга қўйиш жараёнида Иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон-Венгрия ҳукуматлараро комиссия фаолияти алоҳида таъкидлаш жоиз. Комиссиянинг тўққизинчи йиғилиши 2024 йилнинг май ойида Тошкент шаҳрида бўлиб ўтган эди. Йиғилиш якунлари бўйича қатор икки томонлама ҳужжатлар, жумладан, икки мамлакат Савдо-саноат палаталари ўртасида ҳамкорлик тўғрисидаги меморандум имзоланди. Икки томонлама келишувларни амалга ошириш, жумладан, “Ангрен” ЭИЗда Венгрия компаниялари учун Махсус саноат зонасини ташкил этиш масалалари муҳокама қилинди. 2024 йил октябрь ойида мазкур лойиҳани амалга ошириш бўйича инвестиция шартномаси имзоланди.
Иқтисодий мулоқотда 2021 йилда тузилган Ўзбекистон-Венгрия ишбилармонлар кенгаши ва 2022 йилда ташкил этилган Ўзбекистон-Венгрия тараққиёт жамғармаси фаолияти алоҳида ўрин тутади. Унинг асосий мақсади қўшма инвестициявий лойиҳаларни молиялаштиришдан иборат. 2023-2024 йиллар охирига қадар жамғарма 100 миллион евродан ортиқ ташаббусларни қўллаб-қувватлади. Жумладан, ишлаб чиқариш қувватларини ташкил этиш, қишлоқ хўжалиги инфратузилмасини модернизация қилиш ва ресурсларни бошқаришда рақамли технологияларни жорий этишга маблағ киритди. Бугунги кунда Венгрия Ўзбекистондаги энг фаол европалик инвесторлар қаторидан жой олган. Иқтисодий ҳамкорликнинг асосий йўналишлари фармацевтика, агросаноат комплекси, озиқ-овқат саноати, машинасозлик, сув технологиялари бўлиб қолмоқда. Айни пайтда Ўзбекистонда Венгрия сармояси иштирокида ташкил этилган 17 та корхона фаолият кўрсатмоқда. Уларнинг 10 таси қўшма ва 4 таси 100 фоиз Венгрия капитали иштирокидаги корхоналардир.
Ўзбекистонда давлат банкларини ислоҳ қилиш ва хусусийлаштириш шароитида банк секторидаги ўзаро ҳамкорлик муҳим йўналишга айланиб бормоқда. 2022 йил декабр ойида “ОТР Bank” ва Ўзбекистон Молия вазирлиги ўртасида “Ипотекабанк”нинг 100 фоиз акцияларини Венгрия банки томонидан босқичма-босқич сотиб олиш тўғрисида битим имзоланган эди.
Сўнгги йилларда бизнес-форумлар, бизнес-миссиялар ва В2В учрашувларини ташкил этиш мунтазамлик касб этмоқда. Жумладан, Венгриянинг иқтисодий соҳа вазирликлари раҳбарлари бошчилигидаги делегациялар ҳар йили ўтказиладиган Тошкент халқаро инвестиция форумининг доимий иштирокчиси ҳисобланади. Шунингдек, сўнгги икки йил ичида бир қанча йирик бизнес тадбирлари, жумладан, Тошкентда бизнес-форум ва Будапештда Ўзбекистон компанияларининг род-шоуси ўтказилди. Ушбу платформалар ишбилармон доиралар вакиллари ўртасида барқарор алоқаларни шакллантириш, таъминот занжири ва иқтисодиётнинг реал секторида ҳамкорликни йўлга қўйишга хизмат қиляпти.
Маданий-гуманитар ҳамкорлик икки томонлама муносабатларни ривожлантиришда муҳим йўналиш саналади. Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги тарихий-маданий алоқаларнинг ёрқин тимсолларидан бири – бу венгер шарқшуноси, туркологи ва сайёҳи Арминий Вамбери (1832-1913) ҳисобланади. Унинг замонавий Марказий Осиё, хусусан, Ўзбекистон ҳудуди билан боғлиқ илмий-тадқиқот ишлари бугунги кунда ҳам давом этаётган маданиятлараро мулоқотга мустаҳкам замин яратди.
Ҳозирги кунда Ўзбекистонда Дебрецен университетининг таълим дастурлари, шунингдек, академик алмашинув, стажировка ва илмий тадқиқотлар бўйича лойиҳалар амалга ошириляпти. Ўзбекистонлик талабалар Венгрия университетлари, жумладан, Семмельвейс университетида тиббиёт, муҳандислик ва қишлоқ хўжалиги йўналишларида таҳсил олмоқда. Ҳар йили Венгрия ҳукумати “Стипендиум Хунгарикум” дастури орқали ушбу мамлакат университетларида ўқишни давом эттириш истагида бўлган ўзбекистонлик талабалар учун 170 та стипендия ажратади.
Маданий ташаббуслар доирасида маданият кунлари, концертлар, фотокўргазмалар ва миллий анъаналар тақдимотлари ташкил этилмоқда. Венгрия пойтахтида фаолият юритаётган Ўзбек тили ва маданияти маркази икки халқ ўртасидаги мулоқот майдонига айланган.
2020 йилда Будапештда Арминий Вамберининг ҳаёти ва саёҳатларига бағишланган “Марказий Осиёда венгер дарвеши” кўргазмаси ташкил этилди. Унда олимнинг Ўзбекистон бўйлаб саёҳатлари чоғида тўпланган қўлёзмалар, тарихий экспонатлар, шахсий музейидан олинган буюмлар намойиш этилди. Кўргазмани 5 мингдан ортиқ киши томоша қилди ва бу Венгрияда мамлакатимиз тарихи ва маданиятига бўлган қизиқиш юқори экани тасдиқлади.
2024 йил октябрь ойида Венгриянинг Лакителек шаҳрида буюк ўзбек шоир ва мутафаккир, атоқли давлат ва жамоат арбоби Алишер Навоий бюсти ўрнатилди. Венгрияда Навоийга ўрнатилган ёдгорлик таниқли венгер ҳайкалтароши Георги Лантос томонидан яратилган.
2025 йил январь ойида Будапештда биринчи Ўзбек киноси кунлари муваффақиятли ўтказилди. Қайд этиш жоизки, мазкур маданий анжуман Ўзбекистон ва Венгрия ўртасидаги маданий алоқаларни мустаҳкамлашда муҳим воқеага айланди. Хусусан, Венгрия жамоатчилиги замонавий ўзбек фильмларини катта қизиқиш билан кутиб олди.
Бундан ташқари, кутубхоналар, музейлар, ижодий уюшмалар ўртасидаги алоқалар фаол ҳам ривожланмоқда. Венгрия ҳам туркий халқларнинг маданий меросини ўрганиш ва оммалаштиришдан манфаатдор, бу қўшма илмий ва археологик экспедицияларни ривожлантиришга хизмат қилади.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон-Венгрия муносабатлари мувозанатли ва кўп қиррали ҳамкорлик намуналарини кўрсатиб, юксалишда давом этмоқда. Ушбу жиҳатлар жуғрофий ва тарихий тафовутлар стратегик фикрлаш, ўзаро тушуниш ва келажакка эътиборга асосланган мустаҳкам ҳамкорликни йўлга қўйишга тўсқинлик қилмаслигини тасдиқлайди. Ҳозирги динамикани инобатга олган ҳолда, ишонч билан айтиш мумкинки, Ўзбекистон ва Венгрия ҳамкорликнинг янги босқичига қадам қўймоқда.
Венгрия 2018 йилдан буён кузатувчи мақомида бўлган Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги ўзаро ҳамкорлик алоҳида аҳамиятга эга. Бу иштирок Будапештга туркий давлатлар билан яқин алоқалар ўрнатиш ва минтақалараро интеграцияга ҳисса қўшиш имконини беряпти. Шунингдек, Туркий давлатлар ташкилоти доирасидаги шериклик Ўзбекистон ва Венгрияга транспорт, энергетика, рақамлаштириш, таълим ва экология соҳаларида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш учун ноёб имкониятларни тақдим этмоқда.
Глобал ўзгаришлар ва минтақавий тузилмаларнинг роли ортиб бораётган бугунги шароитда Ўзбекистон Венгрияга Европа Иттифоқи билан алоқаларни чуқурлаштиришга кўмаклашиш ва айни пайтда туркий дунё ташаббусларини қўллаб-қувватлашга қодир шерик сифатида қарайди.
Шу муносабат билан Ўзбекистон Президентининг Венгрияга бўлажак расмий ташрифи эришилган келишувларни янада мустаҳкамлаш ва ҳамкорликнинг янги уфқларини очишга хизмат қилади. Ташрифнинг Туркий давлатлар ташкилоти норасмий саммити доирасида ўтиши ҳам мулоқотнинг ишончли хусусияти ва мамлакатларимиз ўртасидаги сиёсий ҳамоҳанглик даражаси юқори эканлигини тасдиқлайди.

Узбекистан и Венгрия: стратегическое партнёрство нового времени
19-21 мая Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев посетит с официальным визитом Венгрию, где также примет участие в неформальном саммите Организации тюркских государств, который состоится в Будапеште.
Дипломатические отношения между Узбекистаном и Венгрией были установлены 14 марта 1992 года – вскоре после провозглашения независимости Узбекистана. С тех пор двустороннее сотрудничество претерпело значительную эволюцию – от формального взаимодействия к выстраиванию конструктивного и взаимоуважительного диалога.
Основа современного интенсивного сотрудничества была заложена в марте 2021 года, когда по итогам визита Премьер-министра Венгрии Виктора Орбана в Ташкент была подписана Совместная декларация о стратегическом партнёрстве. Этот документ зафиксировал намерения сторон вывести отношения на качественно новый уровень.
Сегодня политический диалог двух стран отличается высокой динамикой. Помимо визита Виктора Орбана в Узбекистан, особого внимания заслуживает официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Венгрию в октябре 2022 года. По итогам переговоров на высшем уровне было подписано 16 двусторонних документов, охватывающих самые разные сферы - от промышленной кооперации и научно-технического взаимодействия до академических обменов. В рамках визита также состоялся узбекско-венгерский бизнес-форум, в котором приняли участие ведущие представители деловых кругов двух стран.
В настоящее время осуществляется активное сотрудничество как на двустороннем уровне, так и в многосторонних форматах. Межгосударственное взаимодействие опирается на обширную договорно-правовую базу, включающую более 50 двусторонних документов. Важнейшими из них стали соглашения о взаимной защите инвестиций, сотрудничестве в сферах науки, инноваций, сельского хозяйства, водного хозяйства, а также межведомственные меморандумы в области образования, здравоохранения и высоких технологий. Такой масштаб правового оформления свидетельствует о целенаправленном укреплении институциональной базы отношений.
Межпарламентское сотрудничество Узбекистана и Венгрии играет важную роль в укреплении стратегического партнерства двух стран, поддерживая институциональную основу для политического диалога, экономического взаимодействия и гуманитарных обменов. Этот механизм не только укрепляет базу стратегического партнерства, но и служит важным каналом для обмена опытом, координации законодательных инициатив и выработки общих подходов к международным вызовам.
В 2020 году в Олий Мажлисе Узбекистана и Национальном собрании Венгрии были учреждены межпарламентские группы сотрудничества. Такой формат взаимодействия способствует росту политического доверия и устойчивости партнерства. Более того, парламентская дипломатия все чаще используется как инструмент продвижения гуманитарных инициатив, поддержки академического и молодежного обменов, а также расширения экономических связей.
Налажено плодотворное взаимодействие и между внешнеполитическими ведомствами двух стран. Ярким проявлением этого стало подписание в ходе визита в Узбекистан министра иностранных дел и торговли Венгрии Петера Сийярто межмидовской Программы сотрудничества на 2024-2026 годы.
Торгово-экономическое сотрудничество остаётся ключевым фактором развития узбекско-венгерских отношений. Объём двустороннего товарооборота имеет значительный потенциал для роста и стороны уверенно наращивают свои торговые отношения. Если по данным на 2024 год торговля между странами превысила 78 миллионов долларов США, то в январе-марте текущего года этот показатель составил 25,1 миллиона долларов, демонстрируя стабильный прирост.
Особое значение в процессе налаживания торгово-экономических связей имеет узбекско-венгерская Межправительственная комиссия по экономическому сотрудничеству. Девятое заседание комиссии прошло в мае 2024 года в Ташкенте. По его итогам был подписан ряд двусторонних документов, в том числе меморандум о взаимодействии между торгово-промышленными палатами обеих стран. Обсуждены вопросы реализации двусторонних договоренностей, включая создание Специальной промышленной зоны для венгерских компаний в СЭЗ «Ангрен». В октябре 2024 года было подписано инвестиционное соглашение о реализации данного проекта.
Особое место в экономическом диалоге занимает деятельность Узбекско-венгерского делового совета, созданного в 2021 году, и Узбекско-венгерского фонда по развитию, учрежденного в 2022 году. Основная цель последнего - финансирование совместных инвестиционных проектов. По итогам 2023–2024 годов фонд поддержал инициативы на сумму свыше 100 миллионов евро, включая налаживание производств, модернизацию сельскохозяйственной инфраструктуры и внедрение цифровых решений в управлении ресурсами.
Сегодня Венгрия последовательно входит в число наиболее активных европейских инвесторов в Узбекистане. Основными направлениями экономического взаимодействия являются фармацевтика, агропромышленный комплекс, пищевая промышленность, машиностроение и водные технологии. В настоящее время в Узбекистане осуществляют деятельность 17 предприятий, созданных с участием венгерских инвестиций, из них 10 – совместные и 4 – cо стопроцентным венгерским капиталом.
В контексте реформирования и приватизации государственных банков в Узбекистане важным направлением сотрудничества становится взаимодействие в банковской сфере. В декабре 2022 года было подписано соглашение между «ОТР Bank» и Министерством финансов Узбекистана о поэтапном приобретении 100% венгерским банком акций АКБ «Ипотека-банк».
Постоянной практикой стали бизнес-форумы, деловые миссии и B2B-встречи. Представительные венгерские делегации, возглавляемые руководителями министерств экономического сектора, стали традиционными участниками проводимого ежегодно Ташкентского международного инвестиционного форума. Только за последние два года проведен ряд крупных деловых мероприятий, включая бизнес-форум в Ташкенте и роуд-шоу узбекских компаний в Будапеште. Эти площадки способствуют формированию устойчивых контактов между деловыми кругами, налаживанию цепочек поставок и кооперации в реальном секторе экономики.
Культурно-гуманитарное сотрудничество остаётся важным направлением в развитии двустороннего взаимодействия. Одним из ярких символов исторических и культурных связей между Узбекистаном и Венгрией является венгерский востоковед, тюрколог и путешественник Арминий Вамбери (1832-1913 годы). Его научная и исследовательская деятельность, связанная с современной Центральной Азией, в частности с территорией Узбекистана, заложила прочный фундамент для межкультурного диалога, который продолжается и сегодня.
В настоящее время в Узбекистане действуют образовательные программы Дебреценского университета, а также реализуются проекты по академическим обменам, стажировкам и научным исследованиям. Венгерские вузы, включая Университет Семмельвейса, открыты для студентов из Узбекистана, особенно в области медицины, инженерии и сельского хозяйства. Ежегодно правительство Венгрии через программу «Стипендиум Хунгарикум» выделяет 170 стипендий для узбекских студентов, желающих продолжить обучение в вузах этой страны.
Культурные инициативы включают в себя организацию дней культуры, проведение концертов, фотовыставок и презентаций национальных традиций. В венгерской столице действует Центр узбекского языка и культуры, который стал площадкой для диалога между двумя народами.
В 2020 году в Будапеште была организована выставка «венгерский дервиш в Центральной Азии», посвященная жизни и путешествиям Арминия Вамбери. На ней были представлены рукописи, исторические экспонаты и предметы из личного музея ученого, собранные во время его путешествий по Узбекистану. Выставку посетило более 5 тысяч человек, что свидетельствует о высоком интересе к истории и культуре нашей страны в Венгрии.
Еще одним подтверждением тому стало открытие в октябре 2024 года в венгерском городе Лакителек памятника узбекскому поэту Алишеру Навои, созданного венгерским скульптором Джорджи Лантошем.
В январе 2025 года в Будапеште впервые и с большим успехом прошли Дни узбекского кино, ставшие значимым событием в укреплении культурных связей между Узбекистаном и Венгрией. Венгерская публика с большим интересом восприняла современные узбекские фильмы, отражающие разнообразие тем и жанров национального кинематографа.
Активно развиваются связи между библиотеками, музеями и творческими союзами. Венгрия также заинтересована в изучении и популяризации тюркского культурного наследия, что способствует развитию совместных научных и археологических экспедиций.
Таким образом, узбекско-венгерские отношения находятся на подъёме, демонстрируя примеры зрелого, сбалансированного и многопланового взаимодействия. Они подтверждают, что география и исторические различия не являются преградой для построения прочного сотрудничества, основанного на стратегическом мышлении, взаимопонимании и ориентире на будущее. С учётом текущей динамики можно уверенно утверждать, что Узбекистан и Венгрия вступают в новый этап партнёрства, где взаимные интересы находят реализацию в конкретных проектах и инициативных решениях.
Особое значение приобретает взаимодействие в рамках Организации тюркских государств (ОТГ), где Венгрия с 2018 года выступает в статусе наблюдателя. Это участие позволяет Будапешту выстраивать тесные связи с тюркоязычными странами и вносить вклад в межрегиональную интеграцию. Сотрудничество в рамках ОТГ предоставляет Узбекистану и Венгрии уникальные возможности для реализации совместных проектов в сфере транспорта, энергетики, цифровизации, образования и экологии.
В контексте глобальных изменений и растущей роли региональных союзов Венгрия рассматривается Узбекистаном как партнёр, способный содействовать углублению связей с Европейским союзом и одновременно поддерживать инициативы тюркского мира.
В этой связи предстоящий официальный визит Президента Узбекистана в Венгрию призван закрепить достигнутые договорённости и обозначить новые горизонты партнёрства. Его проведение на фоне неформального саммита ОТГ свидетельствует о доверительном характере диалога и высокой степени политической синхронизации между странами.