Seysmik xavfsizlikni kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami keng. 2017-yildan buyon joylarda 11 ming 410 ta ko‘p qavatli uylar qurilgan. Bu aholini turar joy bilan yetarlicha ta’minlash, turmush sharoitlarini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Qurilishning asoslaridan biri bo‘lgan seysmologiya sohasi ham rivojlantirilmoqda. Bu borada xorijiy ilmiy markazlar bilan hamkorlik qilib, innovatsion texnologiyalarni tatbiq etishga e’tibor qaratilmoqda. Shu bilan birga, davlatimiz ko‘p jabhalarda tashabbuskor hamdir.
Ma’lumki, 1966-yil 26-aprelda Toshkent shahrida vayronkor zilzila sodir bo‘lgan. O‘zbekiston Prezidenti zilzila qurbonlariga hurmat ko‘rsatish va bu borada xalqaro hamkorlik zarurligini eslatish maqsadida xotira va birdamlik kunini ta’sis etish tashabbusini ilgari surgan edi. Buning e’tirofi o‘laroq, yaqinda BMT Bosh Assambleyasi 29-aprelni Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni, deb e’lon qilish to‘g‘risida rezolyutsiya qabul qildi.
Bu sohada xalqaro standartlarga mos bo‘lish uchun davlatimiz rahbari yangi qurilayotgan uylarning sifatiga e’tiborni kuchaytirish vazifasini qo‘ygan edi. Shunga muvofiq, ko‘p qavatli uylarning zilzilaga bardoshliligini oshirish va aholining seysmik xavfsizligini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.
Jumladan, davlat loyiha institutlari mutaxassislari ishtirokida joylarda o‘rganishlar o‘tkazildi. Ushbu o‘rganish natijalari va hududlarning seysmik holati tahlili asosida bu tizimni yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, xorijiy mutaxassislar jalb qilingan holda, binolarni o‘rganish bo‘yicha yangi amaliyot yo‘lga qo‘yiladi. Zilzilaga va boshqa tabiiy ofatlarga bardoshli uylarni qurish bo‘yicha tajriba almashish kengaytiriladi. Binolar instrumental texnik tekshiruvdan o‘tkazilib, kamchiliklar bartaraf etiladi.
Ushbu o‘rganishlar va xorijiy tajriba asosida, seysmik xavfni, ta’sirni va xatarni baholash yuzasidan me’yoriy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Davlatimiz rahbari qurilishda sifat va xavfsizlik birinchi o‘rinda ekanini ta’kidlab, bu yo‘nalishlarni ilmiy rivojlantirish, sohaga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены предложения по усилению сейсмической безопасности
Президент Шавкат Мирзиёев 13 мая ознакомился с презентацией предложений по усилению мер сейсмической безопасности.
В стране ведутся широкомасштабные строительные работы. С 2017 года построено 11 410 многоквартирных домов, что способствует решению жилищных вопросов и улучшению условий жизни населения.
Также активно развивается сейсмология — одно из важнейших направлений в строительстве. В этой сфере особое внимание уделяется сотрудничеству с зарубежными научными центрами и внедрению инновационных технологий. Кроме того, Узбекистан выступает инициатором во многих направлениях международного сотрудничества.
Как известно, 26 апреля 1966 года в Ташкенте произошло разрушительное землетрясение. Президент Узбекистана выступил с инициативой учредить День памяти и солидарности, чтобы почтить память жертв землетрясений и напомнить о необходимости международного сотрудничества в этой области. В знак признания данной инициативы Генеральная Ассамблея ООН недавно приняла резолюцию, объявив 29 апреля Международным днем памяти жертв землетрясений.
Для соответствия международным стандартам в этой сфере глава государства поставил задачу усилить внимание к качеству новостроек. В этой связи принимаются меры по повышению сейсмостойкости многоквартирных домов и обеспечению безопасности населения при землетрясениях.
В частности, с участием специалистов государственных проектных институтов были проведены исследования на местах. На основе результатов этих исследований и анализа сейсмической ситуации в регионах разработаны предложения по дальнейшему совершенствованию системы сейсмобезопасности.
Предусмотрено внедрение новой практики обследования зданий с привлечением зарубежных специалистов. Будет расширен обмен опытом по строительству жилых домов, устойчивых к землетрясениям и другим природным катаклизмам. Также планируется проведение инструментально-технических обследований зданий для выявления и устранения недостатков.
По итогам этих мероприятий и с учетом международного опыта будут внесены изменения в нормативные документы по оценке сейсмического риска, воздействия и угроз.
Президент подчеркнул, что качество и безопасность в строительстве должны быть приоритетными, и дал поручения по научному развитию этого направления и внедрению современных подходов в отрасли.