Seysmik xavfsizlikni kuchaytirish bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Mamlakatimizda bunyodkorlik ko‘lami keng. 2017-yildan buyon joylarda 11 ming 410 ta ko‘p qavatli uylar qurilgan. Bu aholini turar joy bilan yetarlicha ta’minlash, turmush sharoitlarini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Qurilishning asoslaridan biri bo‘lgan seysmologiya sohasi ham rivojlantirilmoqda. Bu borada xorijiy ilmiy markazlar bilan hamkorlik qilib, innovatsion texnologiyalarni tatbiq etishga e’tibor qaratilmoqda. Shu bilan birga, davlatimiz ko‘p jabhalarda tashabbuskor hamdir.
Ma’lumki, 1966-yil 26-aprelda Toshkent shahrida vayronkor zilzila sodir bo‘lgan. O‘zbekiston Prezidenti zilzila qurbonlariga hurmat ko‘rsatish va bu borada xalqaro hamkorlik zarurligini eslatish maqsadida xotira va birdamlik kunini ta’sis etish tashabbusini ilgari surgan edi. Buning e’tirofi o‘laroq, yaqinda BMT Bosh Assambleyasi 29-aprelni Xalqaro zilzila qurbonlarini xotirlash kuni, deb e’lon qilish to‘g‘risida rezolyutsiya qabul qildi.
Bu sohada xalqaro standartlarga mos bo‘lish uchun davlatimiz rahbari yangi qurilayotgan uylarning sifatiga e’tiborni kuchaytirish vazifasini qo‘ygan edi. Shunga muvofiq, ko‘p qavatli uylarning zilzilaga bardoshliligini oshirish va aholining seysmik xavfsizligini ta’minlash choralari ko‘rilmoqda.
Jumladan, davlat loyiha institutlari mutaxassislari ishtirokida joylarda o‘rganishlar o‘tkazildi. Ushbu o‘rganish natijalari va hududlarning seysmik holati tahlili asosida bu tizimni yanada takomillashtirish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
Unga ko‘ra, xorijiy mutaxassislar jalb qilingan holda, binolarni o‘rganish bo‘yicha yangi amaliyot yo‘lga qo‘yiladi. Zilzilaga va boshqa tabiiy ofatlarga bardoshli uylarni qurish bo‘yicha tajriba almashish kengaytiriladi. Binolar instrumental texnik tekshiruvdan o‘tkazilib, kamchiliklar bartaraf etiladi.
Ushbu o‘rganishlar va xorijiy tajriba asosida, seysmik xavfni, ta’sirni va xatarni baholash yuzasidan me’yoriy hujjatlarga o‘zgartirishlar kiritiladi.
Davlatimiz rahbari qurilishda sifat va xavfsizlik birinchi o‘rinda ekanini ta’kidlab, bu yo‘nalishlarni ilmiy rivojlantirish, sohaga zamonaviy yondashuvlarni joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Proposals on strengthening seismic safety consdered
On May 13, President Shavkat Mirziyoyev reviewed the presentation of proposals on strengthening seismic safety measures.
Large-scale construction works are underway in the country. Since 2017, 11,410 apartment buildings have been built, contributing to solving housing issues and improving the living conditions of the population.
Seismology, one of the most important areas in construction, is also being actively developed. In this sphere, special attention is paid to cooperation with foreign scientific centers and introduction of innovative technologies. Moreover, Uzbekistan is an initiator in many areas of international cooperation.
As it is known, on April 26, 1966, a devastating earthquake occurred in Tashkent. The President of Uzbekistan initiated the establishment of a Day of Remembrance and Solidarity to honor the memory of the victims of the earthquake and to recall the need for international cooperation in this area. In recognition of this initiative, the UN General Assembly recently adopted a resolution declaring April 29 as the International Day of Remembrance of Earthquake Victims.
In order to meet international standards in this area, the Head of State has set a task to increase attention to the quality of new buildings. In this regard, measures are being taken to improve the earthquake resistance of apartment buildings and to ensure the safety of the population in the event of earthquakes.
In particular, field studies were conducted with the participation of specialists from state design institutes. Based on the results of these studies and analysis of the seismic situation in the regions, proposals for further improvement of the seismic safety system have been developed.
It is envisaged to introduce a new practice of inspecting buildings with the involvement of foreign specialists. The exchange of experience in construction of residential buildings resistant to earthquakes and other natural disasters will be expanded. It is also planned to conduct instrumental-technical inspections of buildings to identify and eliminate deficiencies.
Based on the results of these activities and in view of international experience, amendments will be made to the regulatory documents on the assessment of seismic risk, impact and threats.
The President emphasized that quality and safety in construction should be a priority and gave instructions for scientific development of this area and introduction of modern approaches in the industry.