Yo‘l xo‘jaligi sohasidagi loyihalar bo‘yicha axborot berildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 13-may kuni yo‘l xo‘jaligidagi ishlar natijadorligi va rejadagi loyihalar bo‘yicha taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 10-oktyabrdagi qaroriga muvofiq, bu sohada boshqaruv takomillashtirilib, yo‘llar qurish, ta’mirlash va saqlash bo‘yicha ko‘p yillik vazifalar belgilangan edi. O‘tgan 2-yilda bu maqsadlarga 26 trillion so‘m ajratilib, jami 40 ming kilometr yo‘l va 540 ta ko‘prik ta’mirlandi. Sohaga chetdan jalb qilinayotgan mablag‘lar ham 3 karra oshdi.
Lekin hali qilinadigan ishlar ko‘p. Bu yil 7 ming kilometr umumiy foydalanishdagi yo‘l hamda 231 ta ko‘prikni qurish va ta’mirlash, 13 ming kilometr tuproq ko‘chalarga shag‘al yotqizish, 400 kilometr sement qoplamali yo‘llar qurish, magistrallar bo‘yida 72 ta servis majmuasi tashkil etish rejalashtirilgan.
Taqdimotda mutasaddilar shular haqda axborot berdi.
Yangi loyihalarni belgilashda yo‘llarning hozirgi holati va qatnov darajasiga e’tibor qaratilmoqda. Bugungi kunda xalqaro moliya tashkilotlari bilan hamkorlikda 1 ming 200 kilometr yo‘lni rekonstruksiya qilish bo‘yicha 6 ta yirik loyiha amalga oshirilmoqda.
Endi yana 4 ta loyiha boshlanishi ko‘zda tutilgan. Xususan, To‘rtko‘l va Beruniy shaharlarini aylanib o‘tuvchi A-380 magistralini rekonstruksiya qilish, Qoraqalpog‘iston va Xorazmda 516 kilometr mahalliy yo‘llarni to‘la ta’mirlash, Termiz – Denov hamda Sirdaryo – Baxt oralig‘idagi yo‘llarni sement-beton qoplamali qilib qurish rejalashtirilgan. Bu loyihalarga Osiyo taraqqiyot banki, Jahon banki, Islom taraqqiyot banki va Osiyo infratuzilmaviy investitsiya banki mablag‘lari yo‘naltiriladi.
Davlatimiz rahbari eng muhim masala yo‘llarni sifatli saqlash ekanini ta’kidladi. Yo‘l bo‘ylarida infratuzilmani rivojlantirib, aholiga qulayliklar yaratish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qamchiq dovonida statsionar nazorat posti ishga tushirilgan. Buni yuk tashish oqimi yuqori bo‘lgan boshqa yo‘llarda ham tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
Shu o‘rinda aytish kerakki, bundan qariyb 20-yil oldin qabul qilingan “Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi qonun hozirgi zamon talablariga javob bermayapti. So‘nggi yillardagi islohotlar, bugungi dolzarb masalalar unda aks etmagan.
Shu bois mazkur qonun yangi tahrirda ishlab chiqilmoqda. Unda, jumladan, “avtomobil yo‘llarini rejalashtirish” mexanizmini joriy etib, yo‘l infratuzilmasini aholi va iqtisodiyotning o‘sib borayotgan ehtiyojlariga mos ravishda rivojlantirish nazarda tutilmoqda. Yo‘llarni loyihalashtirishda aholi fikri va atrof-muhitga ta’sirini inobatga olish hamda piyodalar uchun to‘siqsiz muhitni yaratish bo‘yicha qat’iy talablar o‘rnatilmoqda. Kommunikatsiya tarmog‘ini qurishda yo‘lning avvalgi holatini tiklash xarajatlarini qoplash sharti kiritilmoqda.
Pulli yo‘llarning huquqiy asoslari, ajratilgan va yo‘l bo‘yi mintaqalarida servis binolarini joylashtirishga oid talablar belgilanmoqda. Yo‘llarda katta hajmli va og‘ir vaznli transport vositalarining harakatlanishi tartibga solinmoqda.
Taqdimotda mutasaddilar muqobil yo‘llar qurish bo‘yicha xususiy sheriklik loyihalari yuzasidan ham hisobot berdi.

Information on road sector projects presented
On May 13, President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on the performance and planned projects in the road sector.
By the decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated October 10, 2023, the management of the sphere has been improved, long-term tasks on construction, repair and maintenance of roads have been set. Over the past two years, 26 trillion soums have been allocated for these purposes, a total of 40 thousand kilometers of roads and 540 bridges have been repaired. Funds attracted to the sphere from abroad have tripled.
However, there is still a significant amount of work to accomplish. This year it is planned to build and repair 7 thousand kilometers of public roads and 231 bridges, cover 13 thousand kilometers of unpaved roads with crushed stone, build 400 kilometers of cement concrete roads, as well as create 72 road service complexes along the highways.
At the presentation, the responsible persons reported on the upcoming work.
When defining new projects, special attention is paid to the current condition and level of road congestion. Today, six major projects on reconstruction of 1.2 thousand kilometers of roads are being implemented jointly with international financial institutions.
Four more projects are planned to be launched. Among them - removal of the A-380 highway outside the cities of Turtkul and Beruni, repair of 516 kilometers of roads in Karakalpakstan and Khorezm region, construction of roads with cement concrete pavement on the sections Termez - Denau and Syrdarya - Bakht. Funds from the Asian Development Bank, the World Bank, the Islamic Development Bank and the Asian Infrastructure Investment Bank will be attracted for the implementation of these projects.
The Head of State noted that the most important issue is the quality maintenance of roads. Instructions have been given to develop roadside infrastructure and create conveniences for the population.
A stationary weight control post was put into operation at the Kamchik Pass. Similar checkpoints should be established on other roads with high traffic.
It should be noted that the Law “On Highways”, adopted about 20 years ago, does not meet modern requirements and does not take into account the latest reforms and topical issues.
In this regard, a new version of the law is being prepared, in which, among other things, it is planned to introduce a mechanism of “road activity planning” in order to develop road infrastructure in accordance with the growing needs of the population and the economy. Strict requirements are introduced to take into account public opinion, environmental impact, and mandatory creation of a barrier-free environment for pedestrians. Provision is made for compensation of the costs of road rehabilitation after the installation of communication networks.
In addition, the draft law will define the legal basis for toll roads, requirements for the placement of service facilities in roadside zones, and regulate the movement of large and heavy vehicles.
The presentation also included reports of responsible persons on the implementation of projects for the construction of alternative roads based on public-private partnership.