O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
9-may kuni Moskva shahridagi tadbirlar doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putinning uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari G‘alabaning 80-yilligi munosabati bilan bir-birini samimiy qutladilar.
O‘zbekiston-Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlash, shu jumladan Rossiya Prezidentining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik sur’atini saqlab qolishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhim ekani ta’kidlandi.
Iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlaridagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirishni jadallashtirish, shuningdek, hududlar o‘rtasidagi kooperatsiya aloqalarini rag‘batlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
Gumanitar almashinuvlar, eng avvalo, madaniyat, san’at, fan va ta’lim sohalarida samarali bo‘layotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Leaders of Uzbekistan and Russia discuss current agenda of bilateral relations
On May 9 in the framework of events in the city of Moscow, a meeting between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Russian Federation Vladimir Putin was held.
In the beginning of the conversation the heads of state exchanged warm congratulations in connection with the 80th anniversary of the Victory.
Matters of further expanding and strengthening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance in the context of practical implementation of agreements reached during the visit of Russia’s President to Uzbekistan in May last year were reviewed.
The importance of taking coordinated measures aimed at maintaining the dynamic of trade, economic and investment cooperation was underlined.
Special attention was paid to accelerating preparation and implementation of projects in priority economic sectors, and encouraging cooperation ties between the regions.
The fruitful humanitarian exchanges were noted with deep satisfaction, primarily in the sphere of culture, arts, science and education.