Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni Sirdaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlarni yangi yondashuvlar asosida tashkil etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Sirdaryo viloyati hudud jihatidan kichik bo‘lsa-da, aslida, qishloq xo‘jaligida katta salohiyatga ega. Asosiy maydonlar daryo va kanallar bo‘yida joylashgan, aholisi mehnatkash, barcha infratuzilma qulay.
Yig‘ilishda tumanlardagi manzilli o‘rganishlar tahlil qilinib, yangi taklif va rejalar ko‘rib chiqildi.
Ekinlarni yerlarning tuproq-iqlim xususiyatidan kelib chiqib yetishtirish, cho‘l hududlarda g‘alla, sabzavot va kartoshka hosildorligini oshirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlab, ikki yilda 20 ming gektar yerni qayta foydalanishga kiritish rejalashtirilmoqda.
Oziq-ovqat loyihalari uchun ham imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, Oqoltin, Guliston va Boyovut tumanlaridagi 9 ming gektarda 3 ta yirik chorvachilik majmuasini ishga tushirish, 7 ming gektarda yangi texnologiya asosida paxta yetishtirish mo‘ljallangan.
Viloyatda 10 ming gektar bog‘ va tokzor bor. Ularning yarmidan ko‘pida nav va agrotexnologiya eskiligi uchun meva-sabzavot xaridorgir emas. Shu bois 2 ming gektar bog‘ni yangilab, xorijda eng xaridorgir mevalar yetishtirish, qolganini talabgorlarga taklif etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, bu yil “O‘ng tarmoq” tumanlararo kanalining 607 kilometrini rekonstruksiya qilish va raqamli boshqaruvga o‘tkazish loyihasi yakunlanadi. Natijada 35-40 foiz suv tejaladi, 27 ming gektarda suv ta’minoti yaxshilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, qishloq xo‘jaligida hosildorlik va aholi bandligini ta’minlash, oziq-ovqatga bo‘lgan ichki talabni to‘liq qoplash, qayta ishlash va eksport quvvatlarini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Рассмотрены возможности развития агропромышленности в Сырдарьинской области
Президент Шавкат Мирзиёев 5 мая провел совещание по организации сельского хозяйства в Сырдарьинской области на основе новых подходов.
Хотя Сырдарьинская область невелика по площади, она обладает значительным аграрным потенциалом. Основные посевные площади расположены вдоль рек и каналов, инфраструктура благоприятна для развития агросектора.
На совещании были проанализированы результаты проведенного в районах изучения, рассмотрены новые предложения и планы.
Высказаны предложения по выращиванию культур с учетом почвенно-климатических особенностей, повышению урожайности пшеницы, овощей и картофеля в степных районах.
В частности, намечено отремонтировать оросительные сети и вернуть в сельхозоборот 20 тысяч гектаров земли в течение двух лет.
Имеются большие возможности для реализации продовольственных проектов. Так, в Акалтынском, Гулистанском и Баяутском районах планируется запустить три крупных животноводческих комплекса на 9 тысячах гектаров, внедрить новые технологии возделывания хлопчатника на 7 тысячах гектаров.
Сегодня в области насчитывается 10 тысяч гектаров садов и виноградников. Однако более половины из них устарели как по сортам, так и по агротехнологиям, и выращиваемая продукция не востребована на рынке. Поэтому планируется обновить 2 тысячи гектаров садов, ориентируясь на экспортно-привлекательные сорта, а оставшиеся участки передать заинтересованным предпринимателям.
В этом году завершится проект по реконструкции 607 километров межрайонного канала “Унг тармок” и переходу на цифровое управление. Это даст экономию воды на 35–40 процентов и улучшит водоснабжение на 27 тысячах гектаров.
Глава государства одобрил предложенные меры и дал конкретные поручения по повышению урожайности, обеспечению занятости населения в сельском хозяйстве, удовлетворению внутреннего спроса на продовольствие, развитию переработки и расширению экспортного потенциала.