Sirdaryo viloyatida agrosanoatni rivojlantirish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-may kuni Sirdaryo viloyatida qishloq xo‘jaligi sohasidagi ishlarni yangi yondashuvlar asosida tashkil etish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Sirdaryo viloyati hudud jihatidan kichik bo‘lsa-da, aslida, qishloq xo‘jaligida katta salohiyatga ega. Asosiy maydonlar daryo va kanallar bo‘yida joylashgan, aholisi mehnatkash, barcha infratuzilma qulay.
Yig‘ilishda tumanlardagi manzilli o‘rganishlar tahlil qilinib, yangi taklif va rejalar ko‘rib chiqildi.
Ekinlarni yerlarning tuproq-iqlim xususiyatidan kelib chiqib yetishtirish, cho‘l hududlarda g‘alla, sabzavot va kartoshka hosildorligini oshirish bo‘yicha takliflar bildirildi.
Sug‘orish tarmoqlarini ta’mirlab, ikki yilda 20 ming gektar yerni qayta foydalanishga kiritish rejalashtirilmoqda.
Oziq-ovqat loyihalari uchun ham imkoniyatlar ko‘p. Jumladan, Oqoltin, Guliston va Boyovut tumanlaridagi 9 ming gektarda 3 ta yirik chorvachilik majmuasini ishga tushirish, 7 ming gektarda yangi texnologiya asosida paxta yetishtirish mo‘ljallangan.
Viloyatda 10 ming gektar bog‘ va tokzor bor. Ularning yarmidan ko‘pida nav va agrotexnologiya eskiligi uchun meva-sabzavot xaridorgir emas. Shu bois 2 ming gektar bog‘ni yangilab, xorijda eng xaridorgir mevalar yetishtirish, qolganini talabgorlarga taklif etish ko‘zda tutilgan.
Shuningdek, bu yil “O‘ng tarmoq” tumanlararo kanalining 607 kilometrini rekonstruksiya qilish va raqamli boshqaruvga o‘tkazish loyihasi yakunlanadi. Natijada 35-40 foiz suv tejaladi, 27 ming gektarda suv ta’minoti yaxshilanadi.
Davlatimiz rahbari bu takliflarni ma’qullab, qishloq xo‘jaligida hosildorlik va aholi bandligini ta’minlash, oziq-ovqatga bo‘lgan ichki talabni to‘liq qoplash, qayta ishlash va eksport quvvatlarini oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Prospects of developing the agriculture industry in Syrdarya region reviewed
On May 5, President Shavkat Mirziyoyev held a meeting on organizing agriculture in Syrdarya region based on new approaches.
Although Syrdarya region is not large in area, it has significant agrarian potential. The main sown areas are located along rivers and canals, the infrastructure is favorable for the development of the agrarian sector.
At the meeting, the results of the study conducted in the districts were analyzed, new proposals and plans were considered.
Proposals were made on cultivation of crops with consideration of soil and climatic conditions, increasing the yield of wheat, vegetables and potatoes in steppe districts.
In particular, it is planned to repair irrigation networks and return 20 thousand hectares of land to agriculture within two years.
There are great opportunities for implementation of food projects. Thus, in Akaltyn, Gulistan and Bayaut districts it is planned to launch three large cattle-breeding complexes on 9 thousand hectares, introduce new technologies of cotton cultivation on 7 thousand hectares.
Today there are 10 thousand hectares of orchards and vineyards in the region. However, more than half of them are outdated both in terms of varieties and agro-technologies, and the grown products are not in demand in the market. Therefore, it is planned to renew 2 thousand hectares of orchards, focusing on export-attractive varieties, and the remaining plots will be transferred to interested entrepreneurs.
This year, the project on the reconstruction of 607 kilometers of inter-district canal “Ung Tarmok” and transition to digital control will be completed. This will give water saving by 35-40 percent and improve water supply on 27 thousand hectares.
The Head of State approved the proposed measures and gave specific instructions to increase crop yields, provide employment in agriculture, meet domestic demand for food, develop processing and expand export potential.