O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin 3-may kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda mamlakatlarimiz o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
Rossiya Prezidentining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish natijalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar va biznes darajasidagi faol muloqotlarni davom ettirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Toshkent shahrida beshinchi "Innoprom. Markaziy Osiyo" xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida bo‘lib o‘tgan ishbilarmonlik tadbirlarining samarali natijalari yuksak baholandi.
Gumanitar hamkorlik, eng avvalo, madaniyat, san’at, fan va ta’lim, sport va turizm sohalarida kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak uchrashuvlar rejasini muhokama qildilar.

The Leaders of Uzbekistan and Russia discuss topical issues of practical cooperation
During a telephone conversation held on May 3 between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and the President of the Russian Federation Vladimir Putin topical issues of further development and strengthening of Uzbek-Russian relations of comprehensive strategic partnership and alliance were discussed.
The results of the practical implementation of agreements reached during the state visit of the President of Russia to Uzbekistan in May last year were reviewed.
The importance of taking coordinated measures aimed at maintaining the dynamic of mutual trade turnover, acceleration cooperation projects in priority economic sectors, continuing active contacts at the level of regions and business, was underlined.
In this context, a high praise was given to the fruitful results of the business events held on the sidelines of the fifth International industrial exhibition “Innoprom. Central Asia” in the city of Tashkent.
The expanding humanitarian cooperation, primarily in the sphere of culture, arts, science, education, sports and tourism was stated with satisfaction.
The leaders of Uzbekistan and Russia also exchanged views on the issues of international agenda and discussed the schedule of upcoming meetings.