Ижтимоий ҳимоя тизими бўйича таклифлар тақдимот қилинди
Мамлакатимизда эҳтиёжманд инсонлар алоҳида эътиборга олиниб, моддий ва маънавий қўллаб-қувватланмоқда. “Камбағалликдан фаровонлик сари” дастури асосида бундай оилаларга меҳнат, таълим, соғлиқ сақлашни каби соҳаларда кўмаклашилмоқда.
Шу билан бирга, бу жуда кенг ва узлуксиз жараён бўлиб, доимий такомиллаштиришни тақозо этади. Жумладан, камбағал оилаларни уларнинг ижтимоий-иқтисодий ҳолатига қараб, уч тоифада қўллаб-қувватлаш таклиф қилинмоқда.
Камбағал оилаларга 100 дан ортиқ турдаги ижтимоий хизмат, ёрдам ва имтиёзлар тақдим этилади. “Камбағал оилалар реестри”га киритиш тартиб-таомиллари қонунчилик ҳужжати даражасида белгиланади. Уларни камбағалликдан чиқариш бўйича индивидуал режалар тасдиқланиб, манзилли хизмат ва ёрдамлар кўрсатилади. Бундай инсонлар бандлигини чекловчи омиллар бартараф этилиб, муайян даромад топишига шароит яратилади.
Камбағал оила фарзандлари мактабдаги узайтирилган кун гуруҳлари учун тўловдан озод қилинади, аъло баҳога ўқиганлар оромгоҳларда бепул дам олиши мумкин бўлади. Камбағал оиладан чиққан аълочи талаба-қизларга базавий стипендиянинг 2 баравари миқдорида махсус стипендия тўланади.
Тақдимотда ногиронлиги бўлган шахсларнинг бандлигини таъминлаш чоралари ҳақида ҳам ахборот берилди.
Унга кўра, ногиронлиги бор инсонларни ишга олган енгил саноат корхоналарига солиқ имтиёзлари бериш, бундай ходимлар учун ижтимоий солиқ ставкасини пасайтириш, тадбиркорларга Ижтимоий ҳимоя давлат жамғармаси ҳисобидан 500 миллион сўмгача субсидия ажратиш каби рағбатлар кўзда тутилмоқда.
Шунингдек, электрон савдо майдончаси орқали ногиронлиги бор шахсларга тегишли товар ва хизматларни харид қилиш миқдори оширилади. Уларга касб-ҳунар ўргатиш учун техникумларда инклюзив таълим гуруҳлари ташкил этилади.
Ўзгалар парваришига муҳтож шахсларга ижтимоий хизматлар қамрови ва турларини кенгайтириш мақсадида “Фаол ҳаётга қадам” дастури жорий этилади. Бундай инсонларга кундузги қатнов асосида ёки уйда қараб туриш, маиший юмушларда кўмаклашиш, йўқотилган ҳаракат фаоллигини қайта тиклаш, касалликларнинг олдини олиш каби тиббий-ижтимоий хизматлар йўлга қўйилади.
Давлатимиз раҳбари таклифларни маъқуллаб, уларни тизимли йўлга қўйиш ва бажарилишини назорат қилиш бўйича кўрсатмалар берди.

Представлены предложения по усовершенствованию системы социальной защиты
В нашей стране нуждающимся гражданам уделяется особое внимание, оказывается как материальная, так и моральная поддержка. В рамках программы «От бедности – к благополучию» таким семьям оказывается содействие в сфере занятости, образования, здравоохранения и других направлениях.
При этом данная работа представляет собой обширный и непрерывный процесс, требующий постоянного совершенствования. В частности, предлагается оказывать поддержку малообеспеченным семьям с учетом их социально-экономического положения, разделив их на три категории.
Сегодня таким семьям предоставляется более 100 видов социальных услуг, пособий и льгот. Планируется закрепить порядок включения в «Реестр малообеспеченных семей» на уровне законодательства. Для каждой семьи будут утверждены индивидуальные планы выхода из бедности и обеспечены адресные услуги и поддержка. Будут устранены препятствия для трудоустройства таких лиц, созданы условия для получения ими стабильного дохода.
Дети из малообеспеченных семей будут освобождены от оплаты за группы продленного дня в школах, а отличники получат возможность бесплатно отдыхать в оздоровительных лагерях. Студентки из таких семей, добившиеся высоких академических результатов, будут получать специальную стипендию в двойном размере от базовой.
На презентации также были рассмотрены меры по обеспечению занятости лиц с инвалидностью.
Согласно представленным предложениям, предприятия легкой промышленности, принимающие на работу людей с инвалидностью, получат налоговые льготы. Кроме того, будет снижена ставка социального налога на таких сотрудников, а предпринимателям за их трудоустройство будут предоставляться субсидии в размере до 500 миллионов сумов за счет Государственного фонда социальной защиты.
Планируется также увеличить объем закупок товаров и услуг, производимых людьми с инвалидностью, через электронные торговые площадки. Для их профессионального обучения в техникумах будут созданы инклюзивные образовательные группы.
В целях расширения охвата и видов социальных услуг для лиц, нуждающихся в постоянном уходе, будет внедрена программа «Шаг к активной жизни». В ее рамках будут оказываться дневные и надомные услуги по уходу, помощь в бытовых делах, восстановление утраченной двигательной активности, профилактика заболеваний и другие медико-социальные услуги.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал указания по их системной реализации и обеспечению контроля за исполнением.