Ijtimoiy himoya tizimi bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Davlat rahbariga kambag‘al oilalarni qo‘llab-quvvatlash, nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligini ta’minlash, ijtimoiy xizmatlar qamrovi va turlarini kengaytirish chora-tadbirlari bo‘yicha axborot berildi.
Mamlakatimizda ehtiyojmand insonlar alohida e’tiborga olinib, moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlanmoqda. “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi asosida bunday oilalarga mehnat, ta’lim, sog‘liqni saqlash kabi sohalarda ko‘maklashilmoqda.
Shu bilan birga, bu juda keng va uzluksiz jarayon bo‘lib, doimiy takomillashtirishni taqozo etadi. Jumladan, kambag‘al oilalarni ularning ijtimoiy-iqtisodiy holatiga qarab, uch toifada qo‘llab-quvvatlash taklif qilinmoqda.
Kambag‘al oilalarga 100 dan ortiq turdagi ijtimoiy xizmat, yordam va imtiyozlar taqdim etiladi. “Kambag‘al oilalar reestri”ga kiritish tartib-taomillari qonunchilik hujjati darajasida belgilanadi. Ularni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual rejalar tasdiqlanib, manzilli xizmat va yordamlar ko‘rsatiladi. Bunday insonlar bandligini cheklovchi omillar bartaraf etilib, muayyan daromad topishiga sharoit yaratiladi.
Kambag‘al oila farzandlari maktabdagi uzaytirilgan kun guruhlari uchun to‘lovdan ozod qilinadi, a’lo bahoga o‘qiganlar oromgohlarda bepul dam olishi mumkin bo‘ladi. Kambag‘al oiladan chiqqan a’lochi talaba-qizlarga bazaviy stipendiyaning 2 baravari miqdorida maxsus stipendiya to‘lanadi.
Taqdimotda nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligini ta’minlash choralari haqida ham axborot berildi.
Unga ko‘ra, nogironligi bor insonlarni ishga olgan yengil sanoat korxonalariga soliq imtiyozlari berish, bunday xodimlar uchun ijtimoiy soliq stavkasini pasaytirish, tadbirkorlarga Ijtimoiy himoya davlat jamg‘armasi hisobidan 500 million so‘mgacha subsidiya ajratish kabi rag‘batlar ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, elektron savdo maydonchasi orqali nogironligi bor shaxslarga tegishli tovar va xizmatlarni xarid qilish miqdori oshiriladi. Ularga kasb-hunar o‘rgatish uchun texnikumlarda inklyuziv ta’lim guruhlari tashkil etiladi.
O‘zgalar parvarishiga muhtoj shaxslarga ijtimoiy xizmatlar qamrovi va turlarini kengaytirish maqsadida “Faol hayotga qadam” dasturi joriy etiladi. Bunday insonlarga kunduzgi qatnov asosida yoki uyda qarab turish, maishiy yumushlarda ko‘maklashish, yo‘qotilgan harakat faolligini qayta tiklash, kasalliklarning oldini olish kabi tibbiy-ijtimoiy xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, ularni tizimli yo‘lga qo‘yish va bajarilishini nazorat qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Proposals for improving the social protection system presented
The Head of state was briefed on measures to support low-income families, ensure employment for people with disabilities, and expand the coverage and types of social services.
In Uzbekistan, special attention is given to needy citizens, providing them with material and moral support. The “From Poverty to Prosperity” program assists families in employment, education, healthcare, and other sectors.
However, this work is an extensive and continuous process requiring constant improvement. In particular, it is proposed to support low-income families based on their socio-economic situation, dividing them into three categories.
More than 100 types of social services, benefits, and privileges are provided to such families. It is planned to formalize the procedure for inclusion in the Register of Low-Income Families at the legislative level. Individual plans for overcoming poverty will be developed for each family, and targeted services and support will be provided. Barriers to employment for such individuals will be eliminated, and conditions will be created to enable them to earn a stable income.
Children from low-income families will be exempt from paying for after-school programs, and high-achieving students will have the opportunity to enjoy free stays at health camps. Female students from these families who demonstrate high academic performance will receive a special scholarship in an amount double the basic rate.
The presentation also reviewed measures to ensure employment opportunities for persons with disabilities.
According to the proposals presented, enterprises in the light industry that employ persons with disabilities will receive tax incentives. Additionally, the social tax rate for such employees will be reduced, and entrepreneurs who hire them will be eligible for subsidies of up to 500 million UZS, funded by the State Social Protection Fund.
It is also planned to increase the procurement volume of goods and services produced by people with disabilities through electronic trading platforms. Technical colleges will create inclusive educational groups to provide them with professional training.
To expand the coverage and types of social services for individuals requiring constant care, the “Step Toward an Active Life” program will be introduced. Under this program, services such as day care and home care, assistance with household tasks, restoration of lost motor functions, disease prevention, and other medical and social services will be provided.
The Head of state approved the proposals and gave instructions for their systematic implementation and ensuring control over their execution.