Ijtimoiy himoya tizimi bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Davlat rahbariga kambag‘al oilalarni qo‘llab-quvvatlash, nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligini ta’minlash, ijtimoiy xizmatlar qamrovi va turlarini kengaytirish chora-tadbirlari bo‘yicha axborot berildi.
Mamlakatimizda ehtiyojmand insonlar alohida e’tiborga olinib, moddiy va ma’naviy qo‘llab-quvvatlanmoqda. “Kambag‘allikdan farovonlik sari” dasturi asosida bunday oilalarga mehnat, ta’lim, sog‘liqni saqlash kabi sohalarda ko‘maklashilmoqda.
Shu bilan birga, bu juda keng va uzluksiz jarayon bo‘lib, doimiy takomillashtirishni taqozo etadi. Jumladan, kambag‘al oilalarni ularning ijtimoiy-iqtisodiy holatiga qarab, uch toifada qo‘llab-quvvatlash taklif qilinmoqda.
Kambag‘al oilalarga 100 dan ortiq turdagi ijtimoiy xizmat, yordam va imtiyozlar taqdim etiladi. “Kambag‘al oilalar reestri”ga kiritish tartib-taomillari qonunchilik hujjati darajasida belgilanadi. Ularni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual rejalar tasdiqlanib, manzilli xizmat va yordamlar ko‘rsatiladi. Bunday insonlar bandligini cheklovchi omillar bartaraf etilib, muayyan daromad topishiga sharoit yaratiladi.
Kambag‘al oila farzandlari maktabdagi uzaytirilgan kun guruhlari uchun to‘lovdan ozod qilinadi, a’lo bahoga o‘qiganlar oromgohlarda bepul dam olishi mumkin bo‘ladi. Kambag‘al oiladan chiqqan a’lochi talaba-qizlarga bazaviy stipendiyaning 2 baravari miqdorida maxsus stipendiya to‘lanadi.
Taqdimotda nogironligi bo‘lgan shaxslarning bandligini ta’minlash choralari haqida ham axborot berildi.
Unga ko‘ra, nogironligi bor insonlarni ishga olgan yengil sanoat korxonalariga soliq imtiyozlari berish, bunday xodimlar uchun ijtimoiy soliq stavkasini pasaytirish, tadbirkorlarga Ijtimoiy himoya davlat jamg‘armasi hisobidan 500 million so‘mgacha subsidiya ajratish kabi rag‘batlar ko‘zda tutilmoqda.
Shuningdek, elektron savdo maydonchasi orqali nogironligi bor shaxslarga tegishli tovar va xizmatlarni xarid qilish miqdori oshiriladi. Ularga kasb-hunar o‘rgatish uchun texnikumlarda inklyuziv ta’lim guruhlari tashkil etiladi.
O‘zgalar parvarishiga muhtoj shaxslarga ijtimoiy xizmatlar qamrovi va turlarini kengaytirish maqsadida “Faol hayotga qadam” dasturi joriy etiladi. Bunday insonlarga kunduzgi qatnov asosida yoki uyda qarab turish, maishiy yumushlarda ko‘maklashish, yo‘qotilgan harakat faolligini qayta tiklash, kasalliklarning oldini olish kabi tibbiy-ijtimoiy xizmatlar yo‘lga qo‘yiladi.
Davlatimiz rahbari takliflarni ma’qullab, ularni tizimli yo‘lga qo‘yish va bajarilishini nazorat qilish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Представлены предложения по усовершенствованию системы социальной защиты
Главе государства представлена информация о мерах по поддержке малообеспеченных семей, обеспечению занятости людей с инвалидностью, а также расширению охвата и видов социальных услуг.
В нашей стране нуждающимся гражданам уделяется особое внимание, оказывается как материальная, так и моральная поддержка. В рамках программы «От бедности – к благополучию» таким семьям оказывается содействие в сфере занятости, образования, здравоохранения и других направлениях.
При этом данная работа представляет собой обширный и непрерывный процесс, требующий постоянного совершенствования. В частности, предлагается оказывать поддержку малообеспеченным семьям с учетом их социально-экономического положения, разделив их на три категории.
Сегодня таким семьям предоставляется более 100 видов социальных услуг, пособий и льгот. Планируется закрепить порядок включения в «Реестр малообеспеченных семей» на уровне законодательства. Для каждой семьи будут утверждены индивидуальные планы выхода из бедности и обеспечены адресные услуги и поддержка. Будут устранены препятствия для трудоустройства таких лиц, созданы условия для получения ими стабильного дохода.
Дети из малообеспеченных семей будут освобождены от оплаты за группы продленного дня в школах, а отличники получат возможность бесплатно отдыхать в оздоровительных лагерях. Студентки из таких семей, добившиеся высоких академических результатов, будут получать специальную стипендию в двойном размере от базовой.
На презентации также были рассмотрены меры по обеспечению занятости лиц с инвалидностью.
Согласно представленным предложениям, предприятия легкой промышленности, принимающие на работу людей с инвалидностью, получат налоговые льготы. Кроме того, будет снижена ставка социального налога на таких сотрудников, а предпринимателям за их трудоустройство будут предоставляться субсидии в размере до 500 миллионов сумов за счет Государственного фонда социальной защиты.
Планируется также увеличить объем закупок товаров и услуг, производимых людьми с инвалидностью, через электронные торговые площадки. Для их профессионального обучения в техникумах будут созданы инклюзивные образовательные группы.
В целях расширения охвата и видов социальных услуг для лиц, нуждающихся в постоянном уходе, будет внедрена программа «Шаг к активной жизни». В ее рамках будут оказываться дневные и надомные услуги по уходу, помощь в бытовых делах, восстановление утраченной двигательной активности, профилактика заболеваний и другие медико-социальные услуги.
Глава государства одобрил представленные предложения и дал указания по их системной реализации и обеспечению контроля за исполнением.