Kimyo sanoatini diversifikatsiya qilish bo‘yicha rejalar ko‘rib chiqildi
Prezident Shavkat Mirziyoyev kimyo sanoatidagi loyihalar ijrosi va tarmoqni diversifikatsiya qilish bo‘yicha rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Islohotlar natijasida tarmoqda bozor tamoyillari joriy etilib, investitsiyalarga keng yo‘l ochildi. Ishlab chiqarish zanjirini kengaytirish uchun Navoiy, Farg‘ona, Qo‘ng‘irotda 3 ta kimyoviy klaster, Chirchiq va Jizzaxda 2 ta texnopark tashkil etildi. Qo‘qon superfosfat zavodi to‘liq modernizatsiya qilindi.
So‘nggi besh yilda 23 ta yangi korxona ochilib, 4 mingdan ortiq ish o‘rni yaratildi. Tarmoqqa xalqaro brendlar kirib keldi, kichik tonnajli mahsulotlar tayyorlash yo‘lga qo‘yildi. Bularning samarasida kimyo sanoatida ishlab chiqarish 1,5 barobar o‘sdi.
Taqdimotda mutasaddilar bu yilgi ishlar va rejalar to‘g‘risida hisobot berdi.
Qayd etilganidek, joriy yil birinchi chorakda tarmoqda 181 million dollarlik investitsiya o‘zlashtirilgan, 39 million dollarlik 3 ta loyiha ishga tushirilgan.
Endi ikkinchi chorakda 170 million dollarlik xorijiy investitsiyalar o‘zlashtirish hisobidan “yashil” vodorod va sian tuzlari korxonalarini ishga tushirish rejalashtirilgan.
Raqamlashtirish jarayoni davom ettirilib, tarmoqning hamkor sohalar bilan integratsiyasi kengaytiriladi. Kimyo zavodlarining yagona g‘aznachilik tizimida qo‘shimcha modullar ochiladi. “Yagona raqamli platforma” yakuniga yetkazilib, korxonalarning 15 ta iqtisodiy ko‘rsatkichlari aks ettiriladi.
Yana bir muhim vazifa – energiya samaradorlik. Energiyani tejash hamda ishlab chiqarish quvvatlaridan foydalanish darajasini oshirish orqali tannarxni kamaytirish zarurligi ta’kidlandi.
Sohada hali ishga solinmagan imkoniyatlar ko‘pligi ko‘rsatib o‘tildi. Jadal rivojlanayotgan ichki bozorda mahsulotlarga talab ortayapti. Jahon bozoridagi nobarqaror sharoit ham yangi vazifalar qo‘ymoqda.
Shu bois tarmoqni tarkibiy jihatdan o‘zgartirish, mahalliylashtirish va qo‘shilgan qiymatni oshirish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Mutasaddilarga hozirgi zamon talablari va kelgusi iqtisodiy prognozlar asosida kimyo sanoatini rivojlantirish bo‘yicha yangi dastur ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi. Bunda yangi yo‘nalishlarni o‘zlashtirish orqali tarmoqni diversifikatsiya qilish, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida ahamiyat qaratish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.

Plans on chemical industry diversification reviewed
President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on implementing projects in chemical industry and plans on diversifying the sector.
As a result of the ongoing reforms, market mechanisms have been introduced in the industry and wide access to investment has been opened. Three chemical clusters have been established in Navoi, Fergana and Kungrad, as well as two technology parks in Chirchik and Jizzakh to expand the production chain. The Kokand superphosphate plant has undergone complete modernization.
Over the past five years, 23 new enterprises have been put into operation, and more than 4, thousand jobs have been created. International brands have entered the industry, and production of low-tonnage products has been established. As a result, the volume of production in the chemical industry has increased 1.5 times.
During the presentation the Head of State was informed about the work accomplished and plans for the current year. It was noted that in the first quarter $181 million of investments were utilized, three projects worth $39 million were put into operation.
In the second quarter by attracting another $170 million of foreign investments it is planned to complete the construction and launch the enterprises for the production of “green” hydrogen and cyanide salts.
The digitalization of the industry and its increased integration with related sectors will continue. Additional modules will be introduced in the unified treasury system of chemical plants, and 15 key economic indicators of the enterprises will be displayed on the “Single Digital Platform”.
Special attention is paid to energy efficiency issues. The need to reduce production costs through energy saving and efficient use of production facilities was emphasized.
It was pointed out that there is a significant untapped potential. The demand for chemical products in the domestic market is growing rapidly, while the unstable situation in the world markets requires new approaches.
In this regard, measures for structural transformation of the industry, deepening localization and increasing added value were discussed.
Responsible persons were tasked to develop a new program for the development of the chemical industry, considering modern requirements and economic forecasts, with a focus on diversification of the industry through the development of new areas for manufacturing products with high added value.