Toshkentda Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi tahlil markazlari birinchi forumi bo‘lib o‘tadi
2025-yilning 28-29-aprel kunlari Toshkent shahrida "Strategik sheriklikni mustahkamlash: tarixiy aloqalardan keng qamrovli hamkorlik sari" mavzusida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi (KADHK) tahlil markazlari birinchi forumi bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti hamda Saudiya Arabistonining "Gulf Research Center" tadqiqot markazi tomonidan tashkil etilmoqda.
Forum Markaziy Osiyo mamlakatlari (Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston, O‘zbekiston) va KADHK (Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Quvayt, Ummon, Bahrayn) dan 70 dan ortiq nufuzli mutaxassislarni bir joyga to‘playdi hamda ikki ulkan makromintaqaning kelajakdagi hamkorligini mustahkamlashda muhim ahamiyat kasb etadi. Shuningdek, tadbirga KADHK Kotibiyati, diplomatik korpus va ishbilarmon doira vakillari ham taklif etilgan.
Forum ishtirokchilari Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari o‘rtasidagi joriy va istiqboldagi hamkorlikning muhim jihatlarini muhokama qiladilar. Mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash bo‘yicha siyosiy muloqotni va o‘zaro kelishilgan yondashuvlarni mustahkamlash, savdo va investitsiya aloqalarini chuqurlashtirish, "yashil" energetika va transport yo‘laklarini rivojlantirish sohalarida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish masalalari ekspertlar diqqat markazida bo‘ladi.
Mintaqalararo hamkorlikka sifat jihatidan yangi sur’at baxsh etadigan hamda mamlakatlar o‘rtasidagi birgalikdagi rivojlanish salohiyatini to‘liq namoyish etuvchi amaliy tashabbuslarni ishlab chiqishga alohida e’tibor qaratiladi.
Qo‘shma bayonot qabul qilinishi hamda Markaziy Osiyo va KADHK tahlil markazlari o‘rtasida hamkorlik memorandumlari imzolanishi Forumdan kutilayotgan asosiy natijalardan hisoblanadi. Mazkur hujjatlar ikki mintaqa ekspert hamjamiyatlari o‘rtasida tizimli hamkorlikni yo‘lga qo‘yish uchun mustahkam poydevor yaratishi kutilmoqda.
Bundan tashqari, ishlab chiqilgan tavsiyalar Samarqandda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz arab davlatlari yetakchilarining ikkinchi sammiti kun tartibini boyitishga muhim hissa qo‘shadi.
Bo‘lajak forum Markaziy Osiyo va Ko‘rfaz mamlakatlari o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikni mustahkamlashga xizmat qilib, umumiy tarixiy merosni qayta tiklash va ko‘p qirrali muloqotni mustahkamlash uchun yangi yo‘nalishlarni belgilab beradi.

On 28-29 April 2025, Tashkent will host the First Central Asia – the Gulf Cooperation Council (GCC) Think Tank Forum on the topic: “Strengthening Strategic Partnership: From Historical Ties to Comprehensive Cooperation”.
The event is organized by the Institute for Strategic and Regional Studies under the President of the Republic of Uzbekistan and the Saudi Arabian Gulf Research Center.
The Forum will bring together over 70 leading experts from Central Asia (Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan, and Uzbekistan) and the GCC countries (Saudi Arabia, the UAE, Qatar, Kuwait, Oman, and Bahrain). This event will be a significant milestone in strengthening cooperation between these two large macro-regions. Representatives of the GCC Secretariat, the diplomatic corps and the business community have also been invited to attend.
The forum participants will discuss key aspects of current and future interaction between the Central Asian and Gulf Cooperation Council countries. The focus will be on strengthening political dialogue and coordinated approaches to ensuring regional security, deepening trade and investment ties, implementing promising projects in the field of "green" energy and developing transport corridors.
Particular emphasis will be placed on developing practical initiatives that can give a qualitatively new dynamic to interregional partnership and reveal the potential for joint development of countries.
The main expected results include the adoption of a joint statement and the signing of memorandums of cooperation between think tanks of Central Asian and the GCC countries. These documents are expected to lay the foundation for establishing systemic interaction between the expert communities of the two regions.
In addition, the recommendations developed will be an important contribution to enriching the agenda of the Second Summit of Leaders of the Countries in the “CA-GCC” format, which is planned to be held in Samarkand.
The upcoming forum will help strengthen the long-term partnership between Central Asia and the Gulf countries, revive the common historical heritage and set new guidelines for strengthening multifaceted dialogue.