Ta’lim sifatini oshirish bo‘yicha takliflar taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 21-aprel kuni maktab ta’limi sifatini oshirish hamda pedagoglar tayyorlash tizimini takomillashtirishga oid taqdimot bilan tanishdi.
“O‘zbekiston – 2030” strategiyasida ta’lim tizimi islohotlari ustuvor yo‘nalishlardan biri etib belgilangan. Bu yilgi davlat dasturida ham maktablarda sharoitlarni yaxshilash, yosh avlodni bilimli etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘plab vazifalar qo‘yilgan.
Bu, ko‘p jihatdan, o‘qituvchilarning bilim va malakasiga bog‘liq. Yurtimizda 15 ta davlat va 61 ta nodavlat oliygohda pedagogika yo‘nalishi bor. Lekin ulardagi ilmiy salohiyat atigi 40 foiz atrofida.
Qabullarning katta qismini ijtimoiy yo‘nalishlar tashkil etadi. Aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha pedagoglar tayyorlash juda kam. Talabalarning 40 foizi sirtqi ta’limda o‘qiyapti.
Shu bois Toshkent davlat pedagogika universitetini transformatsiya qilib, O‘zbekiston milliy pedagogika universitetini tashkil etish, kelajak pedagoglari loyihasini amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Universitet barcha hududlardagi pedagogika institutlari uchun tayanch oliygoh bo‘ladi.
“Yangi O‘zbekiston” universitetida 40 dan ziyod chet ellik o‘qituvchilar va 30 nafar vatandosh ziyolilarimiz faoliyat yuritmoqda. Talabalar o‘zlarining turli yo‘nalishlardagi loyihalariga jami 24,3 milliard so‘mlik grantlar jalb qilgan. Bu salohiyatdan foydalanib, universitetda muhandislik, raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt, tibbiyot kabi zamonaviy sohalarda mutaxassislar tayyorlashni rivojlantirish, yangi laboratoriyalar ochish rejalari taqdimot qilindi.
Shuningdek, oliygohda ilm-fan, ta’lim va amaliyot integratsiyasini ta’minlash maqsadida Germaniyaning ilg‘or tajribasidan foydalangan holda zamonaviy universitet klinikasini tashkil etish rejalashtirilmoqda.
Ta’lim sifatini aniqlashda ham xalqaro uslublar joriy etilmoqda. Bu yil 233 ta maktabdagi 9 ming nafar 15 yoshli o‘quvchining bilimi “PISA” xalqaro dasturi orqali baholanadi.
Hozirgi kunda 2 mingta maktab yuqori yuklama bilan ishlayapti. Bu yil byudjet hisobidan 112 mingta yangi o‘quvchi o‘rni tashkil etiladi. Aholi o‘sishi hisobiga, maktablarga ehtiyoj ham ortib boradi. Shu bois Islom taraqqiyot bankidan 200 million dollar jalb etib, hududlarda 58 ta zamonaviy maktab qurilishi rejalashtirilgan.
Tahlillarga ko‘ra, maktab yoshidagi bolalarning 80 foizi internet va ijtimoiy tarmoqlarda faol. Ularni zararli axborotlardan himoya qilish bo‘yicha muayyan ishlar olib borilayapti. Lekin, yoshlar ta’lim-tarbiyasiga kuchli ta’sir ko‘rsatadigan, qiziqarli milliy kontentlar yaratayotgan ijodkorlar sanoqli.
Shulardan kelib chiqib, bolalarga xavfsiz axborot muhitini yaratish, milliy kontentlarni ko‘paytirish, ijodkorlarni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Представлены предложения по повышению качества образования
Президент Шавкат Мирзиёев 21 апреля ознакомился с презентацией о мерах по повышению качества школьного образования и совершенствованию системы подготовки педагогических кадров.
В Стратегии «Узбекистан – 2030» реформирование системы образования определено одним из приоритетных направлений. В государственной программе на текущий год также обозначен широкий круг задач по улучшению условий в школах и воспитанию образованного молодого поколения.
Реализация этих целей в значительной степени зависит от уровня знаний и профессиональной подготовки учителей. Сегодня в стране действует 15 государственных и 61 негосударственное высшее учебное заведение с педагогическим профилем. Однако научный потенциал этих учреждений составляет лишь около 40 процентов.
Большая часть направлений обучения приходится на социальные специальности, в то время как подготовка учителей по точным и естественным наукам остается на низком уровне. Кроме того, 40 процентов студентов обучаются в заочной форме.
В связи с этим планируется трансформация Ташкентского государственного педагогического университета и создание Национального педагогического университета Узбекистана, а также реализация проекта «Учителя будущего».
В Университете «Новый Узбекистан» в настоящее время работают более 40 иностранных преподавателей и 30 высококвалифицированных соотечественников, приглашенных из-за рубежа. Различные проекты студентов привлекли 24,3 миллиарда сумов грантов. С использованием их потенциала будет усилена подготовка специалистов в современных областях, таких как инженерия, цифровые технологии, искусственный интеллект и медицина, с открытием новых лабораторий.
Также в целях обеспечения интеграции науки, образования и практики в вузе планируется создание современной университетской клиники с использованием передового немецкого опыта.
Для оценки качества образования внедряются международные методики. В этом году знания 9 тысяч 15-летних учащихся из 233 школ будут проверены в рамках международной программы PISA.
В настоящее время две тысячи школ работают с высокой нагрузкой. За счет бюджетных средств в текущем году будут созданы 112 тысяч новых ученических мест. В связи с ростом численности населения спрос на школы продолжает расти. В этой связи планируется привлечь 200 миллионов долларов от Исламского банка развития и построить 58 современных школ в регионах.
По результатам анализа, около 80 процентов школьников активно пользуются интернетом и социальными сетями. Хотя принимаются меры по защите детей от вредной информации, авторов, создающих интересный и воспитательный национальный контент, сегодня крайне мало.
В этой связи были даны поручения по созданию безопасной информационной среды для детей, увеличению объема национального контента и поддержке талантливых авторов.