Muqobil energetika loyihalari bo‘yicha axborot berildi
Aholining energiya manbalariga talabini qondirish maqsadida har yili ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Bu ishlar natijasida oxirgi besh yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish 30 foiz ko‘payib, 81,5 milliard kilovatt soatga yetdi.
2035-yilda yurtimizda elektr iste’moli 121 milliard kilovatt soat bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Shu bois uzoqni o‘ylab, energetikaning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda. 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Bunda eng salohiyatli yo‘nalishlar suv va atom quvvatlaridan foydalanishdir.
Xususan, 2025-2026-yillarda umumiy quvvati 167 megavatt bo‘lgan 2 983 ta mikro-GES barpo etish belgilangan. Ushbu loyihalar natijasida 500 million kilovatt soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqariladi, 151 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Qurilish davrida 1 200 nafar, loyihalar ishga tushganidan keyin 520 nafar fuqaro ishli bo‘ladi.
Taqdimotda energetika vaziri joriy yilda amalga oshiriladigan loyihalar bo‘yicha axborot berdi. Qayd etilganidek, bu yil quvvati 65 megavatt bo‘lgan 1 ming 185 ta mikro GES barpo etiladi. Ularning aksariyati tadbirkorlar tomonidan ishga tushiriladi.
Kelgusida atom enegriyasi ham bazaviy manbalardan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi kunda yurtimizda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Bo‘lajak stansiyaning har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, jahonning eng ilg‘or tajribalari va xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
“O‘zatom” agentligi rahbari shu boradagi muzokaralar va kelishuvlar, loyihaning borishi yuzasidan axborot berdi.
Rejadagi inshootlarni o‘z vaqtida ishga tushirib, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini qo‘shimcha energiya bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Information on alternative energy projects presented
President Shavkat Mirziyoyev was reported on the progress of accomplishing tasks in the sphere of energy and implementing new projects.
With an aim to meet the growing demand of the population in energy resources a large number of projects are implemented annually. As a result of these efforts in the past 5 years the volume of electricity production was increased by 30% and reached 81,5 billion kilowatt hour.
According to the calculations by 2035 the electricity use in our country will reach 121 billion kilowatt hour. In this regard measures on developing all areas of energy are taken today already. By 2030 the share of “green” energy of the total generation volumes is planned to bring to 54%.
Hydropower and nuclear energy are considered to be the most promising areas.
In particular, 2,983 micro-hydro power plants with a total capacity of 167 megawatts are planned to be built in 2025-2026. These facilities will generate 500 million kilowatt hours of clean energy annually and save 151 million cubic meters of natural gas. During the construction phase, 1,200 people will be employed and 520 permanent staff will be employed after commissioning.
The minister of energy provided information on the projects planned for the current year. This year it is planned to put into operation 1,185 micro-hydropower plants with a total capacity of 65 megawatts, most of which will be implemented at the expense of entrepreneurs.
There are also plans to use nuclear power as one of the base sources in the future. Currently, work is underway on a project to build a low-power nuclear power plant. All stages - from design to launch - will take place under strict control of the International Atomic Energy Agency (IAEA) with the application of the world's best practices and safety requirements.
The head of “Uzatom” Agency reported on the agreements reached, the progress of negotiations and project implementation.
Instructions were given on timely commissioning of the facilities and provision of additional energy to the population and sectors of the economy.