Muqobil energetika loyihalari bo‘yicha axborot berildi
Aholining energiya manbalariga talabini qondirish maqsadida har yili ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Bu ishlar natijasida oxirgi besh yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish 30 foiz ko‘payib, 81,5 milliard kilovatt soatga yetdi.
2035-yilda yurtimizda elektr iste’moli 121 milliard kilovatt soat bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Shu bois uzoqni o‘ylab, energetikaning barcha yo‘nalishlarini rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda. 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 54 foizga yetkazish rejalashtirilgan.
Bunda eng salohiyatli yo‘nalishlar suv va atom quvvatlaridan foydalanishdir.
Xususan, 2025-2026-yillarda umumiy quvvati 167 megavatt bo‘lgan 2 983 ta mikro-GES barpo etish belgilangan. Ushbu loyihalar natijasida 500 million kilovatt soat ekologik toza elektr energiyasi ishlab chiqariladi, 151 million metr kub tabiiy gaz iqtisod qilinadi. Qurilish davrida 1 200 nafar, loyihalar ishga tushganidan keyin 520 nafar fuqaro ishli bo‘ladi.
Taqdimotda energetika vaziri joriy yilda amalga oshiriladigan loyihalar bo‘yicha axborot berdi. Qayd etilganidek, bu yil quvvati 65 megavatt bo‘lgan 1 ming 185 ta mikro GES barpo etiladi. Ularning aksariyati tadbirkorlar tomonidan ishga tushiriladi.
Kelgusida atom enegriyasi ham bazaviy manbalardan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan. Hozirgi kunda yurtimizda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Bo‘lajak stansiyaning har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, jahonning eng ilg‘or tajribalari va xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
“O‘zatom” agentligi rahbari shu boradagi muzokaralar va kelishuvlar, loyihaning borishi yuzasidan axborot berdi.
Rejadagi inshootlarni o‘z vaqtida ishga tushirib, aholi va iqtisodiyot tarmoqlarini qo‘shimcha energiya bilan ta’minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

Представлена информация по проектам в сфере альтернативной энергетики
Президенту Шавкату Мирзиёеву доложено о ходе выполнения задач в сфере энергетики и реализации новых проектов.
С целью удовлетворения растущих потребностей населения в энергоресурсах ежегодно реализуется множество проектов. В результате этих усилий за последние пять лет объем производства электроэнергии увеличился на 30 процентов и достиг 81,5 миллиарда киловатт-часов.
Согласно расчетам, к 2035 году потребление электроэнергии в нашей стране составит 121 миллиард киловатт-часов. В связи с этим уже сегодня принимаются меры по развитию всех направлений энергетики. К 2030 году долю «зеленой» энергетики в общем объеме генерации планируется довести до 54 процентов.
Наиболее перспективными направлениями считаются гидроэнергетика и атомная энергия.
В частности, в 2025–2026 годах планируется строительство 2 983 микро-гидроэлектростанций общей мощностью 167 мегаватт. Эти объекты позволят ежегодно вырабатывать 500 миллионов киловатт-часов экологически чистой энергии и сэкономить 151 миллион кубометров природного газа. На этапе строительства будут задействованы 1 200 человек, после ввода в эксплуатацию — 520 постоянных сотрудников.
Министр энергетики представил информацию о проектах, запланированных на текущий год. В этом году планируется ввести в строй 1 185 микро-ГЭС общей мощностью 65 мегаватт, большая часть которых будет реализована за счет предпринимателей.
Также в перспективе планируется использовать атомную энергетику в качестве одного из базовых источников. В настоящее время ведется работа над проектом по строительству маломощной атомной электростанции. Все этапы — от проектирования до запуска — будут проходить под строгим контролем Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) с применением лучших мировых практик и требований безопасности.
Руководитель агентства «Узатом» доложил о достигнутых договоренностях, ходе переговоров и реализации проекта.
Были даны поручения по своевременному вводу объектов в эксплуатацию и обеспечению дополнительной энергией населения и отраслей экономики.