Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 18-aprel kuni dunyoda yuz berayotgan iqtisodiy tebranishlarning soha va tarmoqlarga ta’sirini kamaytirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
O‘zbekiston iqtisodiyoti jahon iqtisodiyotining ajralmas qismi. Oqilona tashqi siyosat va qulay investitsiyaviy muhit natijasida tadbirkorlarimizga yangi bozorlar ochilmoqda, mahsulotlar turi ko‘paymoqda.
Garvard universitetining tahliliga ko‘ra, oxirgi besh yilda “iqtisodiy murakkablik indeksi”da O‘zbekistonning o‘rni 25 pog‘ona yaxshilangan. 162 turdagi milliy mahsulotlarimiz “dunyo bozorida raqobat ustunligiga ega”, deb baholangan.
Bularning natijasida oxirgi yillarda mamlakatimiz eksporti 2,2 barobar oshdi. Tashqi savdo aylanmasi yalpi ichki mahsulotga nisbatan 57 foizga yetdi. Bu – iqtisodiyotimiz tashqi bozorlarga qanchalik bog‘liq ekanini ko‘rsatadi.
Lekin hozir dunyo avvalgidek emas. O‘zgaruvchan munosabatlar, turli tarif va cheklovlar boshqa davlatlarga ham zanjirli ta’sir ko‘rsatib, jahon iqtisodiyotining sekinlashishi va xalqaro savdo kamayishiga olib kelayapti.
Masalan, uch-to‘rt kun ichida xalqaro moliya bozorlarida 10 trillion dollar yo‘qotildi. Yuqori tariflar oqibatida xalqaro savdo hajmi 3,5 trillion dollarga qisqarib, dunyodagi inflyatsiya darajasi 7,5-8 foizga ko‘tarilishi prognoz qilinmoqda.
Eng katta xavf – pandemiya davridagidek dunyo bo‘ylab ta’minot va qiymat yaratish zanjirlarida uzilishlar paydo bo‘lishidadir. Ayniqsa, bunday holat jahon eksportida yuqori ulushga ega to‘qimachilik, elektr texnikasi, avtomobilsozlik, oziq-ovqat sanoati kabi yetakchi tarmoqlarga katta zarba berishi mumkin. Oqibatda raqobat yanada qiyin va ayovsiz bo‘ladi.
Prezident bunday sharoitda faqat o‘z kuchimiz va ichki imkoniyatlarimizga tayanib, dadil qadam tashlash kerakligini ta’kidladi. Har bir vazirlik, tarmoq va hudud rahbarlari aniq-aniq reja qilib, ishlab chiqarish, eksport bilan shaxsan shug‘ullanishi shartligi ko‘rsatib o‘tildi.
Buning uchun davlat tomonidan zarur huquqiy, tashkiliy va amaliy choralar ko‘riladi. Shu maqsadda yaqinda 3 mingdan ziyod tadbirkorlar bilan uchrashilib, muammolari o‘rganilgan. Eng ko‘p masala standart va sertifikatsiya tizimiga oid bo‘lgan.
Yurtimizdagi 25 mingdan ortiq standart, 41 ta texnik reglament xalqaro bozor talablariga mos kelmaydi. Bu eskirgan talablar va byurokratiya tadbirkorlarning “qo‘lini bog‘layapti”, korrupsiyani keltirib chiqarayapti. Ustma-ust sertifikatlash amaliyoti haligacha davom etayotgani sababli odamlar sarson bo‘layapti.
Investorlar bizdagi ko‘p laboratoriyalar talabga javob bermasligini, rivojlangan davlatlar standartlari esa tan olinmayotganini aytayapti. Yoki aksincha, bizdagi laboratoriyalarning xulosasi chet ellarda tan olinmaydi. Shu bois eksportchilar sertifikat olish uchun xorijiy davlatlarga namuna jo‘natayapti.
Hozirgi tizimda sertifikatlash organlari bozor nazoratini ham olib boradi, bu esa manfaatlar to‘qnashuviga olib kelayapti.
Yig‘ilishda shu kabi mummolar tahlili hamda ishbilarmonlarning takliflari asosida, tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish, savdo va sanoat siyosati samaradorligini oshirish to‘g‘risida Prezident farmoni imzolangani e’lon qilindi.
Ushbu farmonda texnik jihatdan tartibga solish, sanitariya-epidemiologiya, veterinariya, karantin idoralarining mahsulotga xulosa berish vakolatlari aniq belgilab qo‘yildi. Takrorlanuvchi va ustma-ust tartiblar bosqichma-bosqich bekor qilinadi.
Masalan, oziq-ovqat mahsulotlari sifati va xavfsizligi nazorati bilan faqat Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi shug‘ullanadi. Oziq-ovqat uchun texnik reglamentlar va standartlar majburiyligi bekor qilinadi. Asosiy oziq-ovqat mahsulotlari bo‘yicha sanitariya qoidalari va normalari xalqaro standartlar tizimi – “Kodeks Alimentarius”ga muvofiqlashtiradi. Shuningdek, xavf darajasi yuqori bo‘lgan 7 ta tovar guruhidagi mahsulotlarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish amaliyoti bekor qilinadi.
Sertifikat olish majburiy bo‘lgan tovarlar ro‘yxati qisqartirilib, mahsulot muvofiqligini deklaratsiyalash amaliyoti joriy qilinadi. Asbob-uskuna, xomashyo, maxsus texnika, transport importida yurtimizda tan olinadigan xorijiy sifat va nazorat tizimlari mezonlari ishlab chiqiladi. Ularning importida milliy sertifikat olish talab qilinmaydi.
Ushbu tartiblarni o‘z ichiga olgan “Bozor nazorati to‘g‘risida”gi qonunni qabul qilish zarurati qayd etildi.
Standartlashtirish, sanitariya-epidemiologiya va karantin sohalarida kadrlar tayyorlash sifatini oshirish kerakligi ta’kidlandi.
Yig‘ilishda mahalliy korxonalarga yo‘l ochib, ishlab chiqarishni va eksportni ko‘paytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Yuqorida qayd etilgan farmonga asosan, endi chetdan olib kelinayotgan mahsulotlarning bojxona qiymatini aniqlash tartibi to‘liq xalqaro qoidalarga moslashtiriladi.
Shu paytgacha qimmat bozorlarda talab yuqori bo‘lgan ayrim tovarlar eksportiga cheklov qo‘yilgan edi. Endi, 1 iyuldan boshlab, birorta tovarning eksportiga cheklov bo‘lmaydi. Faqat 86 ta tovar guruhiga kiruvchi xomashyo va ijtimoiy ahamiyati yuqori mahsulotlarga nisbatan eksport bojlari joriy qilinadi.
So‘nggi yillarda mahalliy sanoatda qandolat va salqin ichimliklarning o‘rni oshdi. Bu tarmoqlarni qo‘llab-quvvatlash ham muhim. Shu bois shakarga aksiz bekor qilinadi. Quruq sut importiga qo‘yilgan cheklovlar ham olib tashlanadi.
Buning natijasida qariyb 40 ming odam ishlaydigan qandolat va salqin ichimlik ishlab chiqaruvchi korxonalarning yillik aylanmasi kamida 50 trillion so‘mga yetadi.
Joylarda mahalliy kengashlar yer solig‘i va ijara to‘lovlariga 2 barobargacha oshiruvchi koeffitsiyent belgilamoqda. Lekin buning biznesga ta’sirini o‘rganib, tadbirkorlarning imkoniyatidan kelib chiqish kerakligi ko‘rsatib o‘tildi.
Aksincha, ularga yuklamani kamaytirib, faoliyati kengaytirilsa, tushum ko‘payadi. Endi tadbirkorlarga ham ushbu soliqlarni yilda ikkiga bo‘lib to‘lashga ruxsat beriladi.
Mutasaddilarga olimlar va tadbirkorlarni jalb qilib, soliq-bojxona siyosati va ma’murchiligini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha takliflar kiritish topshirildi.
Bosh vazir va uning o‘rinbosarlari, vazirlar hamda hokimlar ishlab chiqaruvchi va eksportchilar bilan doimiy muloqotda bo‘lishi, hech bir murojaat chetda qolmasdan, tezda hal etilishi zarurligi ta’kidlandi.

Measures on ensuring economic stability discussed
On April 18 a meeting was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev on discussing measures aimed at decreasing the negative impacts of economic instability on the sectors of our country.
It was noted that the country's economy is an integral part of the world economic system. Owing to the balanced foreign policy and creation of a favorable investment climate, new markets are being opened to entrepreneurs and the range of products is expanding.
According to Harvard University, Uzbekistan's position in the Economic Complexity Index has improved by 25 points over the past five years. National products of 162 types have been recognized as having a competitive advantage in the world market.
As a result, exports have grown 2.2 times in recent years, and the share of foreign trade in gross domestic product has reached 57 percent. This indicates the economy's significant connectivity with foreign markets.
However, the global economic environment is now unstable. The changing situation, new tariffs and restrictions have a chain effect on other nations, slowing global economic growth and reducing international trade.
For example, international financial markets lost about $10 trillion dollars in just a few days. Due to high tariffs, the world trade turnover is projected to decrease by $3.5 trillion, and inflation on a global scale may reach 7.5-8 percent.
The main risk is that, similar to the pandemic, supply chains and high-value-added products could be disrupted around the world. Leading industries such as textiles, electronics, automobiles and food, which have high export potential, are at risk. This will lead to tough and uncompromising competition in international markets.
The President emphasized that in these conditions it is necessary to move forward boldly and confidently, relying primarily on our own resources and internal capabilities. It was noted that heads of ministries, agencies and regions should have specific action plans and personally deal with production and export issues.
The state will take the necessary legal, organizational and practical measures. To this end, meetings have recently been held with more than 3, thousand entrepreneurs to study their problems. Most of the questions concerned the system of standardization and certification.
It was noted that more than 25 thousand standards and 41 technical regulations in force in the country do not meet international requirements. Outdated norms and bureaucracy hinder entrepreneurs, creating conditions for corruption. Problems with multiple and duplicate certification continue.
Investors point out that local laboratories often do not meet international standards, and foreign standards are not recognized in Uzbekistan. Because of this, exporters are forced to send product samples abroad for certification. Conflicts of interest are also a concern, as certification bodies also perform supervisory functions.
At the meeting it was announced that the President signed a decree aimed at stimulating entrepreneurial activity and increasing the effectiveness of trade and industrial policy.
The decree clearly delineates the powers of technical regulation, sanitary and epidemiological supervision, veterinary and quarantine authorities. Multiple and duplicative procedures will be phased out.
Thus, control over the quality and safety of food products will be carried out exclusively by the Committee for sanitary and epidemiological well-being and public health. The mandatory nature of technical regulations and standards for food products will be abolished. Sanitary rules and norms for basic foodstuffs will be harmonized with the system of international standards “Codex Alimentarius”. The practice of state registration of products for 7 groups of goods with a high level of risk is also canceled.
The list of products subject to mandatory certification will be reduced and the practice of declaring the conformity of products will be introduced. When importing equipment, raw materials, special machinery and transport, international quality and control standards recognized in Uzbekistan will be applied, and national certificates will not be required.
The need to adopt the law “On market oversight” was emphasized. The need to improve the quality of personnel training in the field of standardization, sanitary-epidemiological supervision and quarantine was also pointed out.
At the meeting, special attention was paid to the issues of supporting local enterprises, expanding production and exports.
According to the mentioned decree, the procedure for determining the customs value of imported products will be fully harmonized with international rules.
From July 1, all restrictions on the export of goods will be abolished with the introduction of export duties on 86 groups of raw materials and socially important products.
In recent years, the share of confectionery and soft drinks production in the industry has increased significantly. In order to support these industries, the excise tax on sugar will be abolished and restrictions on imports of milk powder will be lifted.
As a result, the annual turnover of enterprises producing confectionery products and soft drinks and providing jobs for about 40 thousand people will reach at least 50 trillion soums.
It was noted that local councils have the right to set increasing coefficients of land tax and rent payments. However, it is important to take into account the opportunities of business and carefully study the consequences of such decisions. If the burden on entrepreneurs is reduced and their development is promoted, budget revenues will increase. Entrepreneurs will be allowed to pay these taxes throughout the year in two stages.
Responsible persons have been instructed to prepare proposals to improve tax and customs policy and administration with the involvement of scientists and entrepreneurs.
It was emphasized that the Prime Minister and his deputies, ministers and hokims should be in constant dialogue with producers and exporters, promptly solve incoming appeals and problems.