Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi. Prezident xorijiy investorlar bilan muloqot qildi
16-aprel kuni Buloqboshi tumanida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Andijon viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Andijonda yangi O‘zbekiston shukuhi har bir tuman, har bir mahallaga kirib borayotgani qayd etildi. O‘tgan yili viloyatda 4 mingdan ziyod yangi tadbirkor ish boshlagan. 450 ming aholi ishli bo‘lgan.
Viloyatda 1,5 million kvadrat metr turar joy va 850 ming kvadrat metr noturar joylar qad ko‘tardi. Buning hisobiga, o‘tgan yili savdo va xizmatlar 13 foizga, sanoat 7,5 foizga oshdi.
Lekin hayot bir joyda to‘xtab turmaydi. Andijonda iqtisodiy salohiyat, yangi loyihalar va tashabbuslar ko‘p.
Yig‘ilishda kichik va o‘rta tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investitsiya va eksportni ko‘paytirish, qurilish, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, 2025-yilda Andijon viloyatida kamida 6 foiz iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, yalpi hududiy mahsulotni 105 trillion so‘mdan oshirish, 305 ming aholini band qilib, 150 ming odamni kambag‘allikdan chiqarish imkoniyati ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Andijonda dastgohsozlik sanoati yaxshi shakllangan. Lekin ikki yilda viloyatga chetdan 1 milliard dollarlik asbob-uskunalar import qilingan. Agar ularni o‘zimizda tayyorlash o‘zlashtirilsa, iqtisodiyotga qo‘shimcha tushum, odamlarga ish o‘rni bo‘ladi. Bunday tashabbuskorlarni qo‘llab, sertifikat va zarur buyumlar olishiga ko‘maklashish kerak.
Shuningdek, mashinasozlik-konstruktorlik ishlab chiqarish markazlari tashkil etiladi. Sanoat tarmoqlarida talab yuqori bo‘lgan import uskunalarning texnik ko‘rsatkichlari o‘rganilib, mahalliy korxonalarga muqobillari taklif qilinadi. Bunday uskunalarni mahalliylashtirish istagidagi tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi.
Viloyatdagi 13 ming gektar adirga suv chiqarib, bemalol ekin ekish mumkin. Lekin u yerlarga suv chiqarishda nasos ishlatish uchun elektrni narxi dehqonlarga og‘irlik qiladi. Shu bois quyosh paneli o‘rnatish uchun moliyaviy instrumentlar qo‘llanadi. Qo‘rg‘ontepada 300 gektar adirlikda sanoat usulida intensiv bog‘ va uzumzor barpo etilib, tadbirkorlarga tayyor holda taklif qilinadi.
Boshqa hududlardagi samarasiz issiqxonalar Andijonga ko‘chirilib, aholiga lizingga beriladi. Mahallalarga arzon urug‘ va mineral o‘g‘it yetkaziladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Baliqchi va Oltinko‘lda 5 gektardan issiqxona tashkil etib, 100 ta ehtiyojmand oilani daromadli qilgan. Endi bu Ulug‘nor, Paxtaobod, Xo‘jaobod, Marhamat va Andijon tumanlarida ham yo‘lga qo‘yiladi. Bunday zamonaviy issiqxonalarni namunaviy tashkil qilgan mahalla raislariga 100 foiz ustama beriladi.
Viloyatdagi sun’iy suv havzalarining atigi 23 foizida intensiv usulda baliq yetishtirilayapti, xolos. Osiyo taraqqiyot bankidan 15 million dollar jalb etib, 320 gektarda intensiv usulda baliq yetishtirish, 500 ta xonadon bilan kooperatsiya qilish loyihasi ishlab chiqilgan. Mutasaddilarga bu loyihani nazoratga olish, umuman, respublikada baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Andijonda turizm salohiyati ham yuqori. Xonoboddagi Kampirovot, Buloqboshidagi Shirmonbuloq, Xo‘jaoboddagi Tosh ota mahallarida turizm maskanlari tashkil qilib, sayyohlarni ko‘paytirish imkoniyati bor. Bu yil sohada 125 million dollarlik 25 ta loyihani yakunlash, 3,5 million xorijiy va mahalliy sayyoh jalb qilib, turizm eksportini 200 million dolardan oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda investitsiya va eksport masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu yil xorijiy investitsiyalar hajmi 3,1 milliard dollarga yetkazilishi, 1 milliard dollarlik 23 ta yirik, 321 ta kichik va o‘rta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi. Eksportni 1,5 milliard dollarga, mahalliylashtirish hajmini 10 trillion so‘mga olib chiqish imkoniyati bor.
Har yili Andijondan Qirg‘izistonga 200 million dollarlik eksport bo‘layapti. Chegaradan 5 ming dollarlikkacha bo‘lgan mahsulotni qo‘lda olib o‘tishga ruxsat berilgani natijasida yana millionlab dollarlik tovar sotilayapti. O‘zaro savdoni kengaytirish uchun Qo‘rg‘ontepa va Xo‘jaobodda erkin savdo va sanoat zonalari tashkil qilish taklifi bildirildi.
Viloyatdagi 360 ta bo‘sh va samarasiz ko‘chmas mulkni qulay shartlarda auksionga chiqarib, tadbirkorlik loyihalariga zamin yaratish muhimligi ta’kidlandi.
Suv oqimi yuqori bo‘lgan ariq va kanallarida 75 megavatt quvvatga ega kichik va mikro GESlar qurish imkoniyati bor. Bunda qatnashadigan tadbirkorlarga 3 yil imtiyozli davr bilan, 7 yilga 12 foiz stavkada kredit beriladi.
Qurilish va infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘p. Xususan, bu yil 9 ming 700 xonadonli 245 ta ko‘p qavatli uy quriladi. Bu sohada 10 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi. Ming kilometrdan ziyod yo‘l va ko‘priklar ta’mirlanadi.
Xonobod – Andijon magistral suv quvurining quvvati yetishmasligi sababli 6 ta tumandagi 510 ming aholiga suv yetkazib berishda muammolar bor. Shu bois Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida ushbu quvurning 2-tarmog‘ini qurish zarurligi ta’kidlandi.
Qo‘shni davlatlar bilan bog‘lovchi yo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, Andijon shahri bilan tumanlar o‘rtasida jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ijtimoiy yo‘nalishlar aholi turmushida bevosita aks etadi. Andijonda bu yil yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti ulushi 40 foizga yetkaziladi. 15 ming nafar texnikum bitiruvchisining bandligi ta’minlanadi. 6 ming talaba dual ta’lim bilan qamrab olinadi. Oliy ta’limning muhandislik, tibbiyot, iqtisodiyot, agrar yo‘nalishidagi 4 ta ta’lim dasturi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, jumladan, tibbiyot ta’limi va turizmini rivojlantirish, mahallalarda tunu kun xizmat ko‘rsatadigan xususiy tibbiyot punktlarini ko‘paytirish choralari belgilandi.
Ma’lumki, salohiyati va ko‘nikmasini oshirgan maktab direktorlarini rag‘batlantirish yo‘lga qo‘yilgan. Endi bu tizim texnikumlarda ham joriy qilinadi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan, har yili Bobur shahrida rassomlar festivali o‘tkaziladi. G‘oliblarga Prezident sovg‘asi sifatida avtomobil berilishi e’lon qilindi.
– Bugun Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha eng muhim vazifalarni belgilab oldik, barcha masalalarga to‘xtalib, viloyat uchun zarur mablag‘larni ham hal etdik, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Agar barchamiz bir bo‘lib, hamjihat bo‘lib ish olib borsak, yutuqlarimiz yanada ko‘payadi, biz zabt etolmaydigan marraning o‘zi bo‘lmaydi, Andijon yanada obod bo‘ladi.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va boshqa mutasaddilar o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha axborot berdi. Viloyat hokimi, 16 ta shahar va tuman hokimi aholi va tadbirkorlarni har kuni eshitib, hozirgi sur’atni saqlab qolishi, dunyodagi iqtisodiy tebranishlar sharoitida favqulodda mas’uliyat olishi lozimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyati Buloqboshi tumanidagi “Fayz-M” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda xomashyoni qayta ishlab, qo‘shilgan qiymat yaratishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Mazkur korxona ham mato to‘qish, bo‘yash va tayyor trikotaj ishlab chiqarish yo‘nalishidagi yirik loyihalardan biri.
Bu yerda yiliga 4 million 200 dona, 50 turdagi mahsulotlar tayyorlanadi. Mingga yaqin fuqaro ish bilan ta’minlangan. Xodimlar malakasini oshirish ham e’tiborda. Buning uchun dizaynerlik markazi tashkil etilgan.
Turkiya, Germaniya va Xitoydan keltirilgan ilg‘or uskunalar ish unumdorligi va mahsulotlar sifatini ta’minlamoqda. Tayyor kiyim-kechaklarning katta qismi eksportga yo‘naltiriladi. Yillik eksport salohiyati 6 million dollarga yetgan.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini va tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Sifat ko‘rsatkichlari ustida ishlab, qo‘shilgan qiymatni oshirish va eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatidagi ijtimoiy xizmatlar markaziga tashrifi chog‘ida sport sohasi va olimpiya harakatiga oid taqdimot bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda yurtimizda 10 milliondan ziyod aholi ommaviy sport bilan shug‘ullanmoqda. Tumanlarda, ta’lim va mehnat jamoalarida turli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Endi bu ko‘rsatkichni 15 millionga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Buning uchun “Mahalla ligasi”, “Maktab ligasi”, “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi” va “Kasaba uyushmalari kubogi” kabi musobaqalar tashkil etiladi.
Shu yil 13-fevral kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida sportchi yoshlarni saralash va mahoratini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi. Shunga muvofiq, seleksiya, sport ta’limi va olimpiya tizimini yangi bosqichga olib chiqish ishlari boshlangan.
Bunda hududlardagi 254 ta sport maktabi, olimpiya yo‘nalishlariga ixtioslashgan 56 ta sport maktabi milliy terma jamoalarga asosiy zaxira bo‘ladi. Joylardan saralangan yoshlar tana antropometriyasi va qobiliyatidan kelib chiqib, maqsadli tayyorlanadi.
Ularni pishitib borish uchun yiliga ikki marta “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Viloyat bosqichi g‘oliblari har yili dekabrda Olimpiya shaharchasida o‘tkaziladigan “Prezident Olimpiadasi”da ishtirok etadi. Musobaqa g‘oliblari uy, avtomobil kabi qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Birinchi va ikkinchi o‘rinni olgan sportchilar Respublika olimpiya va paralimpiya markaziga qabul qilinadi.
Prezidentimiz sport ta’limida vertikal tizimni takomillashtirib, ilg‘or uslub va yondashuvlarni tatbiq qilish zarurligini ta’kidladi. Sport maktablarining natijadorligini oshirish, qobiliyatli yoshlarni yetuk sportchilar etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga tashrifi davomida hududda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirayotgan xorijiy kompaniyalar vakillari bilan uchrashdi.
Bugungi yig‘ilishda qayd etilganidek, bu yil Andijonda quvvati 24 megavatt, keyingi yil yana 20 megavatt bo‘lgan jami 763 ta kichik va mikro GESlarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Xitoy kompaniyalaridan biri viloyatda mikro GESlar uchun kerakli uskunalarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi. Qayd etilganidek, qurilgan GESlarga 1-yil davomida bepul servis xizmati ko‘rsatiladi.
Kecha Bobur shahrida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilishi e’lon qilingan edi. Ko‘plab sarmoyadorlar shahar qurilishida ishtirok etishga qiziqish bildirmoqda.
Jumladan, xitoylik investor 250 million dollar investitsiya hisobiga zamonaviy majmua qurmoqchi. Loyihaga muvofiq, 55 gektar hududda biznes markazi, mehmonxona, savdo markazlari va 3 ming xonadonga mo‘ljallangan uy-joy quriladi.
Uchrashuvda shu va boshqa loyihalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Davlatimiz rahbari mutasaddilarga investitsiyalarni ko‘paytirish, investorlar bilan yaqindan ishlab, zarur sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan Prezidentning Andijon viloyatiga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

Opportunities identified to elevate Andijan to a new development level. The President holds a meeting with foreign investors
On April 16, a meeting on the issues of socio-economic development of Andijan region was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev in Bulakbashi district.
It was noted that the spirit of New Uzbekistan reaches every district and every mahalla in Andijan. Last year over 4 thousand new entrepreneurs started operations in the region. Employment of 450 thousand people was ensured.
1.5 million square meters of housing and 850 thousand square meters of non-residential facilities were built in the region. Owing to this, last year the volumes of trade and services grew by 13 percent, industry - by 7.5 percent.
However, life does not stand still. There are great economic opportunities, new projects and initiatives in Andijan.
At the meeting the tasks on support of small and medium entrepreneurship, increase of investments and export, development of construction and social sphere were discussed.
Above all, the possibility to ensure economic growth in the region at least 6 percent in 2025, bring the gross regional product to 105 trillion soums, provide employment for 305 thousand people, lift 150 thousand people out of poverty has been outlined.
For instance, the machine-tool industry is well established in Andijan. However, over the past two years, equipment worth $1 billion has been imported to the region. If the production of such equipment inside the country is mastered, it will become an additional source of income for the economy and provide new jobs. It is necessary to support such initiatives of entrepreneurs, assist them in obtaining certificates and necessary parts.
Centers of machine-building and design production will also be created. Technical parameters of imported equipment demanded in the industry will be studied and alternatives for local enterprises will be proposed. Soft loans worth 5 billion soum will be allocated to the entrepreneurs willing to localize such equipment.
There are 13 thousand hectares of hilly terrain in the region where crops can be grown by bringing water. But using pumps to supply water to such lands requires energy costs. Therefore, financial instruments will be applied to install solar panels. An intensive orchard and industrial-type vineyard will be planted on 300 hectares in Kurgantepe.
Inefficient greenhouses from other regions will be transferred to Andijan and leased to the population. Cheap seeds and mineral fertilizers will be delivered to the mahallas.
The Ministry of employment and poverty reduction organized greenhouses on 5 hectares in Balykchy and Altynkul districts, thanks to which 100 families in need started to receive income. This experience will now be implemented in Ulugnor, Pakhtaabad, Khojaabad, Markhamat and Andijan districts. Chairmen of mahallas that organize such modern greenhouses in an exemplary manner will be paid a 100 percent bonus.
Currently, only 23 percent of the region's artificial reservoirs are used for intensive fish farming. A project has been developed to attract $15 million dollars from the Asian Development Bank for intensive fish farming on 320 hectares and cooperation with 500 households. Instructions were given to take the project under control and develop fish farming in the republic as a whole.
Andijan has a high tourist potential. In Kampirovot mahallas of Khanabad, Shirmonbulok of Bulakbashi and Tosh-ota of Khojaabad districts it is possible to create tourist facilities and increase the flow of tourists. This year the task is set to complete 25 projects worth $125 million in tourism, attract 3.5 million foreign and local tourists and increase tourism exports to $200 million.
Special attention at the meeting was paid to investments and exports. This year the volume of foreign investments will amount to $3.1 billion, 23 large and 321 small and medium projects worth $1 billion will be launched. There is an opportunity to increase export to $1.5 billion, the volume of localization - up to 10 trillion soums.
Products worth $200 million are exported annually from Andijan to Kyrgyzstan. In order to expand mutual trade it was proposed to create free trade and industrial zones in Kurgantepe and Khojaabad.
The importance of auctioning 360 inefficiently used real estate objects in the region and creating conditions for entrepreneurial projects was noted.
Construction of small and micro hydroelectric power plants with a total capacity of 75 megawatts is possible on ditches and canals with high flow rate. Entrepreneurs participating in this will be given loans for 7 years at 12 percent with a grace period of 3 years.
Tasks on the development of construction and infrastructure were also discussed. This year it is planned to build 245 apartment buildings for 9,700 apartments, which will provide employment for 10 thousand people. More than 1000 kilometers of roads and bridges will be repaired.
Due to lack of capacity of main water pipeline Khanabad-Andijan 510 thousand people experience difficulties with water supply in six districts. In this regard, it was emphasized that it is necessary to build a second line of the water pipeline with the participation of the Asian Development Bank.
Instructions were given to increase the capacity of roads connecting the region with neighboring states, develop public transport between Andijan city and districts.
Social areas directly affect the life of the population. The share of high-tech surgical operations in Andijan will reach 40 percent. Employment will be provided for 15 thousand graduates of technical schools. 6 thousand students will be covered by dual education. Four higher education programs in engineering, medicine, economics and agrarian sphere will be internationally accredited.
In this regard, measures will be taken to develop medical education and tourism, increase the number of 24-hour private medical stations in mahallas.
As is known, there is a system in place to reward school principals who have improved capacity and efficiency. Now this system will be introduced in technical schools as well.
At the initiative of the President, a festival of artists will be held every year in the city of Babur. The winners will be awarded with the President's gift - cars.
- Today we have outlined the most important tasks to bring Andijan to a new stage of development, highlighted all topical issues, identified the necessary funds for the region, - said Shavkat Mirziyoyev. - If we all work together, united, our successes will be multiplied, there will be no heights we cannot reach, Andijan will become even more prosperous.
At the meeting deputy Prime Ministers, ministers and other responsible persons presented information on their fields. It was emphasized that hokims of the region, hokims of 16 cities and districts should meet daily with the population and entrepreneurs, maintain the current pace, take responsibility in the conditions of global economic fluctuations.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of “Fayz-M” enterprise located in Bulakbashi district of Andijan region.
Special attention is paid to deep processing of resources and creating goods with added value in our country. This enterprise is one of the largest projects with full-cycle production of textile goods.
Here 4,2 million goods of more than 50 types are produced annually. Almost a thousand people are ensured jobs. Particular attention is paid to capacity building of employees – a design center is created for this purpose.
Modern equipment from Türkiye, Germany and China ensures high productivity and quality of production. Majority of the ready-made clothes is export-oriented. The annual export potential is $6 billion.
The Head of State viewed the production process and manufactured goods. Recommendations were given on further increasing the quality and added value, and expanding export geography.
During the visit to the social services center in Andijan region, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation on developing sports sphere and promoting the Olympic movement.
Today more than 10 million citizens of Uzbekistan are actively engaged in mass sports. Various sports competitions are held in districts, educational institutions and workplaces.
The objective – bring this indicator to 15 million. For this purpose tournaments like “Mahalla league”, “School league”, “Students’ league”, “The minister’s cup” and “Labor union’s cup”.
At a meeting held on February 13 this year, the President gave instructions to select and improve the skills of young athletes. Accordingly, work has begun to bring the system of selection, sports education and Olympic training to a new level.
The key role in this process will be played by 254 sports schools operating in the regions, as well as 56 specialized schools in Olympic areas - they will become the main base for the national teams. Young talents selected locally will undergo targeted training based on anthropometric data and physical abilities.
To further develop their skills, a series of competitions called “Olympic Peaks of New Uzbekistan” will be held twice a year. The winners of the regional stages will take part in the “Presidential Olympiad”, which will be held annually in the Olympic City in December. The winners will be awarded valuable prizes such as housing and cars. The first and second place winners will have the right to study at the Republican Olympic and Paralympic Centers.
The President emphasized the importance of improving the vertical system of sports education, introducing advanced methods and approaches. Instructions have been given to improve the efficiency of sports schools and train talented youth to the level of high-class athletes.
In the framework of the visit to Andijan region President Shavkat Mirziyoyev held a meeting with the representatives of foreign companies planning to implement investment projects in the region.
As has been mentioned during today’s meeting, it’s planned to put into operation 763 small and micro hydroelectric power stations with a total capacity of 24 megawatt in the region in the current year, and next year – additional 20 megawatt.
One of the Chinese companies expressed readiness to organize production of necessary equipment for such hydroelectric power stations in the region. The constructed stations will be maintained free of charge during a year.
On the eve, a large-scale program of improvement and construction in the city of Babur was announced. Many investors have expressed interest in participating in the construction of the new city.
In particular, a Chinese investor intends to invest $250 million in the construction of a modern multifunctional complex. According to the project, a business center, a hotel, shopping malls and houses for 3 thousand apartments will appear on the area of 55 hectares.
Detailed information on this and other projects was presented at the meeting. The Head of State instructed the responsible persons to intensify the work on attracting investments, establish close interaction with investors and create all necessary conditions for them.