Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish imkoniyatlari ko‘rsatib o‘tildi. Prezident xorijiy investorlar bilan muloqot qildi
16-aprel kuni Buloqboshi tumanida Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida Andijon viloyatini iqtisodiy-ijtimoiy rivojlantirish chora-tadbirlari muhokamasi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Andijonda yangi O‘zbekiston shukuhi har bir tuman, har bir mahallaga kirib borayotgani qayd etildi. O‘tgan yili viloyatda 4 mingdan ziyod yangi tadbirkor ish boshlagan. 450 ming aholi ishli bo‘lgan.
Viloyatda 1,5 million kvadrat metr turar joy va 850 ming kvadrat metr noturar joylar qad ko‘tardi. Buning hisobiga, o‘tgan yili savdo va xizmatlar 13 foizga, sanoat 7,5 foizga oshdi.
Lekin hayot bir joyda to‘xtab turmaydi. Andijonda iqtisodiy salohiyat, yangi loyihalar va tashabbuslar ko‘p.
Yig‘ilishda kichik va o‘rta tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash, investitsiya va eksportni ko‘paytirish, qurilish, ijtimoiy sohalarni rivojlantirish borasidagi vazifalar muhokama qilindi.
Avvalo, 2025-yilda Andijon viloyatida kamida 6 foiz iqtisodiy o‘sishni ta’minlab, yalpi hududiy mahsulotni 105 trillion so‘mdan oshirish, 305 ming aholini band qilib, 150 ming odamni kambag‘allikdan chiqarish imkoniyati ko‘rsatib o‘tildi.
Masalan, Andijonda dastgohsozlik sanoati yaxshi shakllangan. Lekin ikki yilda viloyatga chetdan 1 milliard dollarlik asbob-uskunalar import qilingan. Agar ularni o‘zimizda tayyorlash o‘zlashtirilsa, iqtisodiyotga qo‘shimcha tushum, odamlarga ish o‘rni bo‘ladi. Bunday tashabbuskorlarni qo‘llab, sertifikat va zarur buyumlar olishiga ko‘maklashish kerak.
Shuningdek, mashinasozlik-konstruktorlik ishlab chiqarish markazlari tashkil etiladi. Sanoat tarmoqlarida talab yuqori bo‘lgan import uskunalarning texnik ko‘rsatkichlari o‘rganilib, mahalliy korxonalarga muqobillari taklif qilinadi. Bunday uskunalarni mahalliylashtirish istagidagi tadbirkorlarga 5 milliard so‘mgacha imtiyozli kredit beriladi.
Viloyatdagi 13 ming gektar adirga suv chiqarib, bemalol ekin ekish mumkin. Lekin u yerlarga suv chiqarishda nasos ishlatish uchun elektrni narxi dehqonlarga og‘irlik qiladi. Shu bois quyosh paneli o‘rnatish uchun moliyaviy instrumentlar qo‘llanadi. Qo‘rg‘ontepada 300 gektar adirlikda sanoat usulida intensiv bog‘ va uzumzor barpo etilib, tadbirkorlarga tayyor holda taklif qilinadi.
Boshqa hududlardagi samarasiz issiqxonalar Andijonga ko‘chirilib, aholiga lizingga beriladi. Mahallalarga arzon urug‘ va mineral o‘g‘it yetkaziladi.
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi Baliqchi va Oltinko‘lda 5 gektardan issiqxona tashkil etib, 100 ta ehtiyojmand oilani daromadli qilgan. Endi bu Ulug‘nor, Paxtaobod, Xo‘jaobod, Marhamat va Andijon tumanlarida ham yo‘lga qo‘yiladi. Bunday zamonaviy issiqxonalarni namunaviy tashkil qilgan mahalla raislariga 100 foiz ustama beriladi.
Viloyatdagi sun’iy suv havzalarining atigi 23 foizida intensiv usulda baliq yetishtirilayapti, xolos. Osiyo taraqqiyot bankidan 15 million dollar jalb etib, 320 gektarda intensiv usulda baliq yetishtirish, 500 ta xonadon bilan kooperatsiya qilish loyihasi ishlab chiqilgan. Mutasaddilarga bu loyihani nazoratga olish, umuman, respublikada baliqchilikni rivojlantirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Andijonda turizm salohiyati ham yuqori. Xonoboddagi Kampirovot, Buloqboshidagi Shirmonbuloq, Xo‘jaoboddagi Tosh ota mahallarida turizm maskanlari tashkil qilib, sayyohlarni ko‘paytirish imkoniyati bor. Bu yil sohada 125 million dollarlik 25 ta loyihani yakunlash, 3,5 million xorijiy va mahalliy sayyoh jalb qilib, turizm eksportini 200 million dolardan oshirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda investitsiya va eksport masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Bu yil xorijiy investitsiyalar hajmi 3,1 milliard dollarga yetkazilishi, 1 milliard dollarlik 23 ta yirik, 321 ta kichik va o‘rta loyiha ishga tushirilishi qayd etildi. Eksportni 1,5 milliard dollarga, mahalliylashtirish hajmini 10 trillion so‘mga olib chiqish imkoniyati bor.
Har yili Andijondan Qirg‘izistonga 200 million dollarlik eksport bo‘layapti. Chegaradan 5 ming dollarlikkacha bo‘lgan mahsulotni qo‘lda olib o‘tishga ruxsat berilgani natijasida yana millionlab dollarlik tovar sotilayapti. O‘zaro savdoni kengaytirish uchun Qo‘rg‘ontepa va Xo‘jaobodda erkin savdo va sanoat zonalari tashkil qilish taklifi bildirildi.
Viloyatdagi 360 ta bo‘sh va samarasiz ko‘chmas mulkni qulay shartlarda auksionga chiqarib, tadbirkorlik loyihalariga zamin yaratish muhimligi ta’kidlandi.
Suv oqimi yuqori bo‘lgan ariq va kanallarida 75 megavatt quvvatga ega kichik va mikro GESlar qurish imkoniyati bor. Bunda qatnashadigan tadbirkorlarga 3 yil imtiyozli davr bilan, 7 yilga 12 foiz stavkada kredit beriladi.
Qurilish va infratuzilmani rivojlantirish bo‘yicha ham vazifalar ko‘p. Xususan, bu yil 9 ming 700 xonadonli 245 ta ko‘p qavatli uy quriladi. Bu sohada 10 ming nafar aholining bandligi ta’minlanadi. Ming kilometrdan ziyod yo‘l va ko‘priklar ta’mirlanadi.
Xonobod – Andijon magistral suv quvurining quvvati yetishmasligi sababli 6 ta tumandagi 510 ming aholiga suv yetkazib berishda muammolar bor. Shu bois Osiyo taraqqiyot banki ishtirokida ushbu quvurning 2-tarmog‘ini qurish zarurligi ta’kidlandi.
Qo‘shni davlatlar bilan bog‘lovchi yo‘llarning o‘tkazuvchanligini oshirish, Andijon shahri bilan tumanlar o‘rtasida jamoat transportini rivojlantirish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Ijtimoiy yo‘nalishlar aholi turmushida bevosita aks etadi. Andijonda bu yil yuqori texnologik jarrohlik amaliyoti ulushi 40 foizga yetkaziladi. 15 ming nafar texnikum bitiruvchisining bandligi ta’minlanadi. 6 ming talaba dual ta’lim bilan qamrab olinadi. Oliy ta’limning muhandislik, tibbiyot, iqtisodiyot, agrar yo‘nalishidagi 4 ta ta’lim dasturi xalqaro akkreditatsiyadan o‘tkaziladi.
Shu maqsadda, jumladan, tibbiyot ta’limi va turizmini rivojlantirish, mahallalarda tunu kun xizmat ko‘rsatadigan xususiy tibbiyot punktlarini ko‘paytirish choralari belgilandi.
Ma’lumki, salohiyati va ko‘nikmasini oshirgan maktab direktorlarini rag‘batlantirish yo‘lga qo‘yilgan. Endi bu tizim texnikumlarda ham joriy qilinadi.
Davlatimiz rahbari tashabbusi bilan, har yili Bobur shahrida rassomlar festivali o‘tkaziladi. G‘oliblarga Prezident sovg‘asi sifatida avtomobil berilishi e’lon qilindi.
– Bugun Andijon rivojini yangi bosqichga ko‘tarish bo‘yicha eng muhim vazifalarni belgilab oldik, barcha masalalarga to‘xtalib, viloyat uchun zarur mablag‘larni ham hal etdik, – dedi Shavkat Mirziyoyev. – Agar barchamiz bir bo‘lib, hamjihat bo‘lib ish olib borsak, yutuqlarimiz yanada ko‘payadi, biz zabt etolmaydigan marraning o‘zi bo‘lmaydi, Andijon yanada obod bo‘ladi.
Yig‘ilishda Bosh vazir o‘rinbosarlari, vazirlar va boshqa mutasaddilar o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha axborot berdi. Viloyat hokimi, 16 ta shahar va tuman hokimi aholi va tadbirkorlarni har kuni eshitib, hozirgi sur’atni saqlab qolishi, dunyodagi iqtisodiy tebranishlar sharoitida favqulodda mas’uliyat olishi lozimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyati Buloqboshi tumanidagi “Fayz-M” korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
Mamlakatimizda xomashyoni qayta ishlab, qo‘shilgan qiymat yaratishga alohida ahamiyat qaratilmoqda. Mazkur korxona ham mato to‘qish, bo‘yash va tayyor trikotaj ishlab chiqarish yo‘nalishidagi yirik loyihalardan biri.
Bu yerda yiliga 4 million 200 dona, 50 turdagi mahsulotlar tayyorlanadi. Mingga yaqin fuqaro ish bilan ta’minlangan. Xodimlar malakasini oshirish ham e’tiborda. Buning uchun dizaynerlik markazi tashkil etilgan.
Turkiya, Germaniya va Xitoydan keltirilgan ilg‘or uskunalar ish unumdorligi va mahsulotlar sifatini ta’minlamoqda. Tayyor kiyim-kechaklarning katta qismi eksportga yo‘naltiriladi. Yillik eksport salohiyati 6 million dollarga yetgan.
Prezidentimiz ishlab chiqarish jarayonini va tayyor mahsulotlarni ko‘zdan kechirdi. Sifat ko‘rsatkichlari ustida ishlab, qo‘shilgan qiymatni oshirish va eksport geografiyasini kengaytirish bo‘yicha tavsiyalar berdi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatidagi ijtimoiy xizmatlar markaziga tashrifi chog‘ida sport sohasi va olimpiya harakatiga oid taqdimot bilan ham tanishdi.
Bugungi kunda yurtimizda 10 milliondan ziyod aholi ommaviy sport bilan shug‘ullanmoqda. Tumanlarda, ta’lim va mehnat jamoalarida turli musobaqalar o‘tkazilmoqda.
Endi bu ko‘rsatkichni 15 millionga yetkazish maqsad qilib qo‘yilgan. Buning uchun “Mahalla ligasi”, “Maktab ligasi”, “Talabalar ligasi”, “Vazir kubogi” va “Kasaba uyushmalari kubogi” kabi musobaqalar tashkil etiladi.
Shu yil 13-fevral kuni bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida sportchi yoshlarni saralash va mahoratini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berilgan edi. Shunga muvofiq, seleksiya, sport ta’limi va olimpiya tizimini yangi bosqichga olib chiqish ishlari boshlangan.
Bunda hududlardagi 254 ta sport maktabi, olimpiya yo‘nalishlariga ixtioslashgan 56 ta sport maktabi milliy terma jamoalarga asosiy zaxira bo‘ladi. Joylardan saralangan yoshlar tana antropometriyasi va qobiliyatidan kelib chiqib, maqsadli tayyorlanadi.
Ularni pishitib borish uchun yiliga ikki marta “Yangi O‘zbekiston Olimpiya cho‘qqilari” musobaqalar tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Viloyat bosqichi g‘oliblari har yili dekabrda Olimpiya shaharchasida o‘tkaziladigan “Prezident Olimpiadasi”da ishtirok etadi. Musobaqa g‘oliblari uy, avtomobil kabi qimmatbaho sovg‘alar bilan taqdirlanadi. Birinchi va ikkinchi o‘rinni olgan sportchilar Respublika olimpiya va paralimpiya markaziga qabul qilinadi.
Prezidentimiz sport ta’limida vertikal tizimni takomillashtirib, ilg‘or uslub va yondashuvlarni tatbiq qilish zarurligini ta’kidladi. Sport maktablarining natijadorligini oshirish, qobiliyatli yoshlarni yetuk sportchilar etib tarbiyalash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Davlatimiz rahbari Andijon viloyatiga tashrifi davomida hududda investitsiya loyihalarini amalga oshirishni rejalashtirayotgan xorijiy kompaniyalar vakillari bilan uchrashdi.
Bugungi yig‘ilishda qayd etilganidek, bu yil Andijonda quvvati 24 megavatt, keyingi yil yana 20 megavatt bo‘lgan jami 763 ta kichik va mikro GESlarni ishga tushirish rejalashtirilgan.
Xitoy kompaniyalaridan biri viloyatda mikro GESlar uchun kerakli uskunalarni ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ymoqchi. Qayd etilganidek, qurilgan GESlarga 1-yil davomida bepul servis xizmati ko‘rsatiladi.
Kecha Bobur shahrida keng ko‘lamli bunyodkorlik ishlari amalga oshirilishi e’lon qilingan edi. Ko‘plab sarmoyadorlar shahar qurilishida ishtirok etishga qiziqish bildirmoqda.
Jumladan, xitoylik investor 250 million dollar investitsiya hisobiga zamonaviy majmua qurmoqchi. Loyihaga muvofiq, 55 gektar hududda biznes markazi, mehmonxona, savdo markazlari va 3 ming xonadonga mo‘ljallangan uy-joy quriladi.
Uchrashuvda shu va boshqa loyihalar to‘g‘risida batafsil ma’lumot berildi. Davlatimiz rahbari mutasaddilarga investitsiyalarni ko‘paytirish, investorlar bilan yaqindan ishlab, zarur sharoitlarni yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu bilan Prezidentning Andijon viloyatiga tashrifi yakunlandi, davlatimiz rahbari Toshkentga qaytib keldi.

Обозначены возможности вывода Андижана на новый этап развития. Президент провел встречу с иностранными инвесторами
16 апреля в Булакбашинском районе под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось совещание по вопросам социально-экономического развития Андижанской области.
Было отмечено, что дух Нового Узбекистана проникает в каждый район и каждую махаллю Андижана. В прошлом году в области начали деятельность более 4 тысяч новых предпринимателей. Была обеспечена занятость 450 тысяч человек.
В области было построено 1,5 миллиона квадратных метров жилья и 850 тысяч квадратных метров нежилых объектов. Благодаря этому в прошлом году объемы торговли и услуг выросли на 13 процентов, промышленности – на 7,5 процента.
Однако жизнь не стоит на месте. В Андижане имеются большие экономические возможности, новые проекты и инициативы.
На совещании обсуждены задачи по поддержке малого и среднего предпринимательства, увеличению инвестиций и экспорта, развитию строительства и социальной сферы.
Прежде всего, обозначена возможность обеспечить экономический рост в области на уровне не менее 6 процентов в 2025 году, довести валовой региональный продукт до 105 триллионов сумов, обеспечить занятость 305 тысяч человек, вывести из бедности 150 тысяч человек.
Например, в Андижане хорошо сформирована станкостроительная промышленность. Однако за последние два года в область было импортировано оборудования на 1 миллиард долларов. Если освоить производство такого оборудования внутри страны, это станет дополнительным источником дохода для экономики и обеспечит новые рабочие места. Необходимо поддерживать такие инициативы предпринимателей, помогать им в получении сертификатов и необходимых деталей.
Также будут созданы центры машиностроительного и конструкторского производства. Будут изучены технические параметры импортного оборудования, востребованного в промышленности, и предложены альтернативы для местных предприятий. Предпринимателям, желающим локализовать такое оборудование, будут выданы льготные кредиты в размере до 5 миллиардов сумов.
В области имеется 13 тысяч гектаров холмистой местности, где можно выращивать сельхозкультуры, подведя воду. Но использование насосов для подачи воды на такие земли требует затрат на электроэнергию. Поэтому будут применены финансовые инструменты для установки солнечных панелей. В Кургантепе будет заложен интенсивный сад и виноградник промышленного типа на 300 гектарах.
Неэффективные теплицы из других регионов будут перенесены в Андижан и переданы населению в лизинг. В махалли будут доставлены дешёвые семена и минеральные удобрения.
Министерство занятости и сокращения бедности организовало на 5 гектарах теплицы в Балыкчинском и Алтынкульском районах, благодаря чему 100 нуждающихся семей стали получать доход. Теперь этот опыт будет внедрен также в Улугнорском, Пахтаабадском, Ходжаабадском, Мархаматском и Андижанском районах. Председателям махаллей, которые образцово организуют такие современные теплицы, будет выплачена 100-процентная надбавка.
В настоящее время лишь на 23 процентах искусственных водоемов области осуществляется рыбоводство интенсивным методом. Разработан проект по привлечению 15 миллионов долларов от Азиатского банка развития для выращивания рыбы интенсивным способом на 320 гектарах и кооперации с 500 домохозяйствами. Даны указания взять проект под контроль, в целом развивать рыбоводство по республике.
Андижан обладает высоким туристическим потенциалом. В махаллях Кампировот Ханабадского, Ширмонбулок Булакбашинского и Тош-ота Ходжаабадского районов можно создать туристические объекты и увеличить поток туристов. В этом году поставлена задача завершить 25 проектов на сумму 125 миллионов долларов в сфере туризма, привлечь 3,5 миллиона иностранных и местных туристов и довести экспорт туризма до 200 миллионов долларов.
Особое внимание на совещании уделено инвестициям и экспорту. В этом году объем иностранных инвестиций составит 3,1 миллиарда долларов, будут запущены 23 крупных и 321 малых и средних проекта на сумму 1 миллиард долларов. Имеется возможность довести экспорт до 1,5 миллиарда долларов, объем локализации – до 10 триллионов сумов.
Ежегодно из Андижана в Кыргызстан экспортируется продукции на 200 миллионов долларов. В целях расширения взаимной торговли предложено создать свободные торгово-промышленные зоны в Кургантепе и Ходжаабаде.
Отмечена важность выставления на аукцион 360 неэффективно используемых объектов недвижимости в области и создания условий для предпринимательских проектов.
На арыках и каналах с высокой скоростью потока возможно строительство малых и микро-ГЭС общей мощностью 75 мегаватт. Предпринимателям, участвующим в этом, будут выданы кредиты на 7 лет под 12 процентов с льготным периодом в 3 года.
Также обсуждены задачи по развитию строительства и инфраструктуры. В этом году планируется строительство 245 многоквартирных домов на 9700 квартир, что обеспечит занятость 10 тысяч человек. Будет отремонтировано более 1000 километров дорог и мостов.
Из-за нехватки мощности магистрального водопровода Ханабад – Андижан в шести районах 510 тысяч человек испытывают трудности с водоснабжением. В связи с этим было подчеркнуто, что необходимо построить вторую линию водопровода с участием Азиатского банка развития.
Даны поручения по повышению пропускной способности дорог, соединяющих регион с соседними государствами, развитию общественного транспорта между городом Андижан и районами.
Социальные направления напрямую отражаются на жизни населения. В Андижане доля высокотехнологичных хирургических операций достигнет 40 процентов. Будет обеспечена занятость 15 тысяч выпускников техникумов. 6 тысяч студентов будут охвачены дуальным образованием. Четыре программы высшего образования по направлениям инженерии, медицины, экономики и аграрной сферы будут аккредитованы на международном уровне.
В связи с этим будут приняты меры по развитию медицинского образования и туризма, увеличению числа круглосуточных частных медицинских пунктов в махаллях.
Как известно, действует система поощрения директоров школ, повысивших потенциал и эффективность. Теперь эта система будет внедрена и в техникумах.
По инициативе Президента каждый год в городе Бабуре будет проводиться фестиваль художников. Победители будут награждаться подарком Президента - автомобилями.
– Сегодня мы обозначили важнейшие задачи по выводу Андижана на новый этап развития, остановились на всех актуальных вопросах, определили необходимые для области средства, – сказал Шавкат Мирзиёев. – Если мы все будем работать вместе, сплоченно, наши успехи будут приумножаться, не останется высот, которых мы не сможем достичь, Андижан станет еще более процветающим.
На совещании заместители Премьер-министра, министры и другие ответственные лица представили информацию по своим направлениям. Было подчеркнуто, что хоким области, хокимы 16 городов и районов должны ежедневно встречаться с населением и предпринимателями, сохранить текущие темпы, взять на себя ответственность в условиях глобальных экономических колебаний.
Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с деятельностью предприятия «Файз-М», расположенного в Булакбашинском районе Андижанской области.
В нашей стране придается особое значение глубокой переработке сырья и созданию продукции с высокой добавленной стоимостью. Данное предприятие является одним из крупных проектов с полным циклом производства трикотажных изделий.
Здесь ежегодно выпускается 4 миллиона 200 тысяч единиц продукции более чем 50 наименований. Почти тысяча человек обеспечены рабочими местами. Особое внимание уделяется повышению квалификации сотрудников — для этого создан дизайнерский центр.
Современное оборудование из Турции, Германии и Китая обеспечивает высокую производительность и качество выпускаемой продукции. Большая часть готовой одежды ориентирована на экспорт. Годовой экспортный потенциал составляет 6 миллионов долларов.
Глава государства осмотрел производственный процесс и готовую продукцию. Были даны рекомендации по дальнейшему повышению качества, увеличению добавленной стоимости и расширению географии экспорта.
Во время посещения центра социальных услуг в Андижанской области Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией, посвященной развитию сферы спорта и продвижению олимпийского движения.
Сегодня более 10 миллионов жителей Узбекистана активно занимаются массовым спортом. В районах, в учебных заведениях и трудовых коллективах регулярно проводятся различные спортивные соревнования.
Цель – довести этот показатель до 15 миллионов. Для этого будут организованы такие турниры, как «Лига махалли», «Школьная лига», «Лига студентов», «Кубок министра» и «Кубок профсоюзов».
На видеоселекторном совещании 13 февраля текущего года Президент дал поручения по отбору и повышению мастерства молодых спортсменов. В соответствии с этим начата работа по выводу системы селекции, спортивного образования и олимпийской подготовки на новый уровень.
Ключевую роль в этом процессе сыграют 254 спортивные школы, действующие в регионах, а также 56 специализированных школ по олимпийским направлениям — они станут основной базой для национальных сборных. Отобранные на местах молодые таланты будут проходить целевую подготовку с учетом антропометрических данных и физических способностей.
Для дальнейшего развития их мастерства дважды в год будет проводиться серия соревнований под названием «Олимпийские вершины Нового Узбекистана». Победители региональных этапов примут участие в «Президентской олимпиаде», которая ежегодно будет проходить в Олимпийском городке в декабре. Победители будут награждены ценными призами, такими как жилье и автомобили. Занявшие первое и второе места получат право учиться в Республиканском олимпийском и паралимпийском центрах.
Президент подчеркнул важность совершенствования вертикальной системы спортивного образования, внедрения передовых методов и подходов. Даны указания по повышению эффективности спортивных школ и подготовке талантливой молодежи до уровня высококлассных спортсменов.
В рамках поездки в Андижанскую область Президент Шавкат Мирзиёев провел встречу с представителями зарубежных компаний, планирующих реализовать инвестиционные проекты в регионе.
Как было отмечено на сегодняшнем совещании, в текущем году в Андижане планируется ввести в эксплуатацию 763 малые и микро-гидроэлектростанции общей мощностью 24 мегаватта, а в следующем году – еще на 20 мегаватт.
Одна из китайских компаний выразила готовность наладить производство необходимого оборудования для таких ГЭС непосредственно в области. Построенные станции будут обслуживаться бесплатно в течение года.
Накануне была объявлена масштабная программа благоустройства и строительства в городе Бабуре. Многие инвесторы выразили заинтересованность в участии в строительстве нового города.
В частности, китайский инвестор намерен вложить 250 миллионов долларов в строительство современного многофункционального комплекса. Согласно проекту, на площади 55 гектаров появятся бизнес-центр, гостиница, торговые комплексы и дома на 3 тысячи квартир.
На встрече была представлена подробная информация по данному и другим проектам. Глава государства дал поручения ответственным лицам активизировать работу по привлечению инвестиций, наладить тесное взаимодействие с инвесторами и создать для них все необходимые условия.