O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hududlar rivoji, aholi hayoti bilan yaqindan tanishish maqsadida 15-aprel kuni Andijon viloyatiga keldi.
Hududdagi o‘zgarishlar “havo darvozasi”danoq ko‘zga tashlanadi. Mamlakatimizda transport tizimini rivojlantirish borasidagi ishlar doirasida Andijon xalqaro aeroporti ham modernizatsiya qilinmoqda.
Tashrif chog‘ida davlatimiz rahbariga shu haqda axborot berildi.
Bu aeroport 1978-yilda qurilgan bo‘lib, hozirgi talablarga mos kelmay qolgan edi. Uchish-qo‘nish yo‘lagining yuk ko‘tarish qobiliyati pastligi, zamonaviy yoritish tizimining yo‘qligi sababli qatnovlarni qabul qilish imkoniyatlari cheklangandi.
Bugungi kunda rekonstruksiya ishlarining birinchi bosqichi bitkazildi. Uzunligi 3 ming 300 metr, kengligi 60 metr bo‘lgan yangi uchish-qo‘nish yo‘lagi, yurish yo‘lagi va samolyotlar to‘xtash joyi qurildi. Drenaj tizimi yangilanib, yer osti suvi qochirildi. Shuningdek, bu yerda ikkinchi yurish yo‘lagi qurilishi davom ettirilib, IKAO CAT-II toifasidagi radar, meteorologiya va yoritish uskunalarini o‘rnatish ishlari olib borilmoqda.
Natijada Boeing, Airbus rusumidagi yirik samolyotlarni ham, noqulay ob-havo sharoiti va tungi vaqtlarda ham qabul qilish mumkin bo‘ladi. Bu kunlik parvozlar sonini 10 barobargacha oshirish imkonini beradi.
Endi, ikkinchi bosqichda yo‘lovchi terminalini yangidan qurish ko‘zda tutilgan. Bu orqali yo‘lovchilarga xizmat ko‘rsatish quvvati soatiga avvalgi 300 tadan 1000 taga, parvozlar soni yiliga 584 tadan 3 ming 700 taga ortadi. Bu Andijon shahri va Farg‘ona vodiysiga qatnovlar sonini ko‘paytirishga xizmat qiladi.
Faoliyatini qayta boshlagan mazkur aeroportda hozirda Toshkent – Andijon – Toshkent yo‘nalishi bo‘yicha parvozlar amalga oshirilmoqda.
Davlatimiz rahbari bu yerda samarali boshqaruvni yo‘lga qo‘yish, xizmatlarni arzon qilib, mahalliy va xalqaro parvozlarni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Umuman, mamlakatimizda aeroportlarni modernizatsiya qilish bo‘yicha katta ishlar amalga oshirilmoqda. O‘tgan yillarda Samarqand, Termiz, Urganch, Shahrisabz, Mo‘ynoq, Qo‘qon va Zomin aeroportlari yangilandi. Yana bir qator viloyatlarda modernizatsiya jarayonlari davom etmoqda.
Prezident Shavkat Mirziyoyev “WBM Romitex” klasterining Andijon shahrida qurilgan yangi korxonasi faoliyati bilan tanishdi.
“WBM Fabrics” nomli ushbu korxona qayta ishlash zanjirining navbatdagi bosqichi. Umumiy qiymati 50 million dollarlik investitsiya loyihasi doirasida zamonaviy sanoat inshooti qurilib, Italiya va Germaniyadan yuqori texnologik uskunalar keltirib o‘rnatildi. Matoni bo‘yash va gul solish yo‘lga qo‘yildi. Korxona yiliga 24 ming tonna shunday xaridorgir mahsulot tayyorlash quvvatiga ega. Loyiha doirasida 600 ta doimiy ish o‘rni yaratildi.
Yana bir e’tiborli tomoni, majmuada Italiyadan keltirilgan zamonaviy suv tozalash inshooti barpo etilgan. Unda bo‘yoq sexidan chiqqan texnik suv tozalanib, qayta foydalanishga yo‘naltiriladi. Bu tejamkorlik va ekologik barqarorlikni ta’minlashda muhim o‘rin tutadi.
Davlatimiz rahbari korxonadagi ish jarayonini ko‘zdan kechirdi, mutaxassislar bilan muloqot qildi. Ishlab chiqarish maydonlaridan samarali foydalanish, energiya tejamkorlik orqali tannarxni kamaytirish, ishchilarning kasbiy malakasini oshirish masalalari to‘g‘risida so‘z yuritildi.
Qayd etish joiz, korxona faoliyati tashqi bozorga ixtisoslashgan, yillik eksport hajmi 55 million dollarni tashkil etadi.
Andijon viloyatida to‘qimachilik sanoati jadal rivojlanmoqda. Hududda yetishtirilgan paxtani zamonaviy klaster tizimida chuqur qayta ishlash kengayib borayotir. Viloyatning respublika to‘qimachilik sanoatidagi ulushi 16,5 foiz. 2024-yilda Andijonda 20 trillion so‘mlik to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarilib, 488 million dollarlik eksport qilingan. Bu viloyat umumiy eksportining 42 foizini tashkil etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatida 2025-yilda erishilishi rejalashtirilgan asosiy maqsadlarga oid taqdimot bilan tanishdi.
Joriy yilning birinchi choragida investitsiya loyihalari samarasida hamda tijorat banklari ishtirokida 77 ming nafar fuqaro ish bilan ta’minlangan.
Umuman, 2025-yilda 5 milliard 700 million dollarlik 166 ta investitsiya loyihasi amalga oshiriladi. Bu orqali 31 mingta ish o‘rni ochiladi. 31 turdagi yangi mahsulot olish yo‘lga qo‘yilib, 1,5 milliard dollarlik eksport imkoniyati yaratiladi. Korxonalarni barqaror energiya bilan ta’minlash uchun 65 megavatt yangi quvvatlar barpo etiladi.
Bu ishlarni davom ettirib, yil yakuniga qadar umumiy 305 ming nafar aholini daromadli ish bilan ta’minlash maqsad qilingan.
Taqdimotda iqtisodiyotni diversifikatsiya qilish, sanoatni rivojlantirish, yangi texnologiyalarni joriy etish va ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. 2025-yilda iqtisodiy o‘sish sur’ati 5,5 foizga yetishi kutilmoqda.
Prezident mutasaddilarga loyihalarni o‘z vaqtida bajarib, aholini daromadli ish bilan ta’minlash, ishsizlarni kasbga yo‘naltirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev Andijon viloyatining hududiy sanoat yarmarkasini borib ko‘rdi.
Bu yerda 110 ta korxonaning 500 ga yaqin mahsuloti namoyishga qo‘yilgan. Jumladan, avtomobilsozlik, mashinasozlik, to‘qimachilik, elektr texnikasi, raqamli texnologiyalar, qurilish materiallari, oziq-ovqat, gulchilik, asalarichilik, baliqchilik va boshqa tarmoqlardagi samarali loyihalar taqdim etilgan.
Davlatimiz rahbari viloyatda ishlab chiqarilayotgan keng turdagi mahsulotlar va ilg‘or ishlanmalar bilan tanishdi, ularning tashabbuskorlari bilan suhbatlashdi. Yaxshi tajribalarni qo‘llab-quvvatlab, yurtimiz miqyosida ommalashtirish zarurligini ta’kidladi.
Shu maqsadda yarmarkaga Qoraqalpog‘iston Respublikasi, viloyatlar va Toshkentdan mas’ullar va tadbirkorlar taklif etilgan. Ular mahsulotlarni birgalikda ishlab chiqarish, kooperatsiya va savdo-sotiq masalalarida fikr almashmoqda.
Bugungi kunda Andijon viloyatida 11 mingdan ziyod sanoat korxonasi bor. Ularning respublika sanoatidagi ulushi 10 foizdan yuqori.
Xususan, hududda 47 ta sanoat zonasi tashkil etilgan. Ularda 2,3 trillion so‘mlik 1 000 ta loyiha amalga oshirilgan bo‘lib, 18 ming kishi ish bilan ta’minlangan. Mazkur zonalarda 2024-yilda 1 trillion so‘mlik mahsulot ishlab chiqarilib, qariyb 31 million dollarlik eksport qilingan.
Bugungi kunda qiymati 1 milliard dollarlik 288 ta investitsiya loyihasi amalga oshirish jarayonida.
Jumladan, bu yil 119 ta loyiha ishga tushirilib, 4 mingdan ortiq ish o‘rni yaratiladi. Sanoat mahsulotlari eksporti 47 million dollarga yetkaziladi.
O‘tgan yilgi tashrifdan so‘ng, Oltinko‘l tumanidan 16 gektar yer ajratilib, mebellarni klaster usulida ishlab chiqarish majmuasi tashkil etilgan edi. Bu yerda 100 dan ortiq ustaxona, 236 ta shourum va savdo nuqtalari joylashgan.

Plans on developing the economy of Andijan region presented
On April 15, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived in Andijan region to review the development of the region and the living conditions of the population.
The changes taking place in the region can be felt already in the air harbor - the modernization of Andijan International Airport continues within the framework of a large-scale program for the development of the country's transport infrastructure.
The Head of State was informed about the progress of the project.
The airport, built in 1978, no longer met modern requirements. Due to the limited load capacity of the runway, lack of modern lighting system and other infrastructure, the airport had limited opportunities to receive flights.
To date, the first stage of reconstruction has been completed. A new runway 3,300 meters long and 60 meters wide, a taxiway and parking areas for aircraft have been built. The drainage system has been updated and underground water has been eliminated. The construction of a second taxiway is underway, as well as the installation of modern radar, meteorological and light-signaling equipment of CAT-II category in accordance with ICAO standards.
Upon completion of these works, the airport will be able to receive large Boeing and Airbus aircraft, including flights at night and under unfavorable weather conditions. This will increase the number of daily flights by 10 times.
The second stage involves the construction of a new passenger terminal. The capacity will increase from 300 to 1,000 passengers per hour and the number of flights from 584 to 3,700 per year. This will significantly expand the possibilities of air communication with the city of Andijan and the entire Fergana Valley.
Currently, the airport already operates regular flights on the Tashkent-Andijan-Tashkent route.
The President instructed to organize effective management of the airport, improve the availability of services and increase the number of both domestic and international flights.
In general, large-scale work is being carried out in the country to modernize airports. In recent years, airports in Samarkand, Termez, Urgench, Shakhrisabz, Muynak, Kokand and Zaamin have been renovated. Reconstruction is ongoing in a number of other regions.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the activities of a new textile cluster enterprise “WBM Romitex” in the city of Andijan.
The new enterprise named “WBM Fabrics” became another link in the deep processing chain. In the framework of the investment project worth $50 million a modern production building was established, high-tech equipment from Italy and Germany was installed.
Production for dyeing and patterning of fabric was launched. The enterprise is designed to produce 24 thousand tons of demanded products per year. 600 permanent jobs have been created. The installation of a modern water purification system deserves special attention. It ensures recycling of technical water used in dyeing shops. This solution makes it possible to achieve high economic efficiency and environmental sustainability.
The Head of State viewed the production sites and talked to the specialists. Issues of efficient use of space, reduction of production costs through energy saving, as well as professional development of employees were discussed.
It should be noted that the activity of the enterprise is mainly oriented to the foreign market. The annual export volume will amount to $55 million.
Textile industry is rapidly developing in Andijan region. An increasing amount of local cotton is processed within the framework of the modern cluster system. The region occupies 16.5 percent in the republican textile industry. In 2024, Andijan produced textile products worth 20 trillion soums, exported goods worth $488 million, which is 42 percent of the region's total exports.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation on main objectives planned to be achieved in Andijan region in 2025.
Due to the implementation of the investment projects and commercial banks’ support, it was possible to employ 77 thousand people in the first quarter.
In 2025 it’s planned to launch 166 new investment projects worth $5,7 billion allowing to create 31 thousand working places in the region. The enterprises will begin producing 31 new types of goods, and the overall export potential will increase by $1,5 billion. To ensure stable operation of production facilities, 65 megawatts of additional power capacity will be introduced.
The goal is to provide employment for 305 thousand residents of the region by the end of the year.
Special attention during the presentation was paid to the issues of economic diversification, expansion of industrial potential, introduction of innovative technologies and creation of modern production facilities.
It is expected that the regional economy will grow by 5.5 percent in 2025.
The Head of State instructed the responsible persons to implement projects in a timely manner, create sources of income for the population and organize vocational training for unemployed citizens.
President Shavkat Mirziyoyev visited a regional industrial fair in Andijan region.
More than 500 types of goods from 110 enterprises were presented at the fair. Among them – successful projects in the sphere of automotive industry, machine building, textile industry, electronics, digital technologies, production of construction materials, food products, floriculture, beekeeping, fish farming and other industries.
The Head of State got acquainted with the wide range of products and advanced developments manufactured in the region and spoke with active entrepreneurs. He underlined the importance of supporting successful projects and spreading the advanced expertise across the country.
With this aim representatives of the Republic of Karakalpakstan, all regions and the city of Tashkent, including responsible executives and entrepreneurs were invited to the fair. The issues of modern production, cooperation and trade are discussed here.
Currently there are more than 11 thousand industrial enterprises in Andijan region, which account for more than 10 percent of the total industrial production of the country.
There are 47 industrial zones in the region, where 1 thousand projects worth 2,3 trillion soum were implemented, 18 thousand of jobs created. Only in 2024 these platforms manufactured products worth 1 trillion soum, the export volume reached over $31 million.
Today there are 288 investment projects worth $1 billion being implemented in the region.
In particular, it’s planned to launch 119 new projects and create over 4 thousand jobs this year. The export volume of industrial products will reach $47 million.
After the President's visit last year, 16 hectares of land were allocated in the Altynkul district, where a furniture production cluster was created. Its territory accommodates more than 100 workshops, 236 showrooms and retail outlets.