Turizm va bunyodkorlik loyihalari taqdimot qilindi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 14-aprel kuni turizm va bunyodkorlik loyihalari taqdimoti bilan tanishdi.
Shu yil 9-aprelda bo‘lib o‘tgan videoselektor yig‘ilishida davlatimiz rahbari yurtimizning boy tarixi va madaniyati, ajoyib tabiatidan foydalanib, sayyohlarni hozirgidan 2-3 karra ko‘paytirish mumkinligini ta’kidlagan edi.
Shunday xushmanzara joylardan biri – Bo‘stonliqdagi “Chorvoq darvozasi” majmuasi. Prezidentimiz o‘tgani yili dekabrda uning qurilishini borib ko‘rgan edi, yaqinda loyihaning birinchi bosqichi ochildi. Majmuada 16 ta ko‘p qavatli uy, 3 ta mehmonxona, savdo va maishiy xizmat shoxobchalari, kafe va restoranlar, bank ofisi, avtoturargoh bo‘ladi. Binolar tepasiga quyosh panellari o‘rnatiladi.
Taqdimotda majmuaning keyingi bosqichlarini qurish, sayyohlar uchun jozibadorligini oshirish borasidagi ishlar haqida axborot berildi. Uni arzon va ekologik toza energiya bilan ta’minlash uchun Chirchiq daryosida kichik gidro elektr stansiya barpo etish maqsadga muvofiqligi ta’kidlandi.
Yana bir loyiha Toshkent shahrining Yashnobod tumanida okeanarium qurishga qaratilgan. Chirchiq daryosi bo‘yida 20 gektarda mo‘ljallangan ushbu okeanarium sayyohlarni jalb etadigan yana bir maskan bo‘ladi. Yonida savdo-mehmonxona majmuasi ham qurilib, ularda jami 1 ming 600 ta ish o‘rni ochiladi.
Shuningdek, Yakkasaroy tumanida turar-joy va ishbilarmonlik maskani barpo etish mo‘ljallangan. Unda ko‘p qavatli uylar, bog‘cha va maktablar, sport va sog‘lomlashtirish maskanlari, mehmonxona va savdo ofislari bo‘lishi ko‘zda tutilgan.
Prezidentimiz loyihalarning huquqiy, moliyaviy jihatlari hamda infratuzilma masalalarini har tomonlama o‘ylab, chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqish zarurligini ta’kidladi. Mutasaddilarga sifat va muddatni aniq belgilab, bajarilishini nazorat qilish topshirildi.

Projects in tourism and urban development presented
On April 14 President Shavkat Mirziyoyev reviewed a presentation of projects in the field of tourism and construction.
At a meeting held on April 9 the Head of our state underlined that due to the rich history, culture and unique nature of Uzbekistan the number of tourists can be increased by 2-3 times.
One of the prospective places for developing tourism is “Chorvok darvozasi” complex in Bostanlyk district. In December last year the President personally got acquainted with the progress of its construction, and the first implementation stage of the project was concluded recently. The complex includes 16 apartment buildings, 3 hotels, retail and residential facilities, cafes and restaurants, a bank office and a parking lot. Solar panels will be installed on the roofs of the buildings.
During the presentation further stages of the development of the complex and measures for increasing its touristic attractiveness were featured. Additionally the initiative to build a small hydroelectric power plant on the Chirchik river to provide the facility with inexpensive and environmentally friendly electricity was also outlined.
Another project is the construction of an oceanarium in the Yashnabad district of the capital. The new tourist facility will occupy an area of 20 hectares on the bank of the Chirchik River. It is planned to build a shopping and hotel complex nearby, which will create 1.6 thousand new jobs.
Additionally it is envisaged to develop a housing and business complex with multi-storey buildings, kindergartens, schools, sports and health centers, a hotel and office premises in Yakassaray district.
The President noted the need to comprehensively consider the legal, financial and infrastructural aspects of the projects and instructed to develop a clear action plan. Responsible persons have been instructed to determine the exact timing and quality requirements, as well as to ensure strict control over implementation.