O‘zbekiston Prezidenti Global o‘zgarishlar instituti rahbari bilan uchrashuv o‘tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 10-aprel kuni Buyuk Britaniyaning sobiq Bosh vaziri, Global o‘zgarishlar instituti raisi Toni Blerni qabul qildi.
O‘zbekistonning ushbu nufuzli tuzilma bilan amaliy hamkorligini rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Toni Bler Yangi O‘zbekistonni barpo etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlarning borishi va ko‘lamini yuksak baholadi, ularni yanada ilgari surish doirasida zarur ekspert-maslahat ko‘magini ko‘rsatishga tayyorligini bildirdi.
Iqtisodiyot tarmoqlariga yirik strategik investorlarni jalb qilish, texnologik modernizatsiya, raqamlashtirish va sun’iy intellektni joriy etishni jadallashtirish, ustuvor sohalarda qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar hamkorlikning boshqa asosiy yo‘nalishlari sifatida qayd etildi.
Ta’kidlash joizki, Buyuk Britaniyaning sobiq Bosh vaziri Toni Bler tomonidan 2016-yilda tashkil etilgan institut xalqaro notijorat tashkilot hisoblanadi. U turli mamlakatlarga barqaror va innovatsion rivojlanishning yangi modellarini ishlab chiqishda, iqlim o‘zgarishi va boshqa zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashishda ko‘maklashadi.

President of Uzbekistan holds a meeting with the head of Institute for Global Change
On April 10 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a former Prime Minister of Great Britain and Northern Ireland, executive chairman of Tony Blair Institute for Global Change.
Matters on developing a practical cooperation between Uzbekistan and this reputable structure were reviewed.
Tony Blair highly appreciated the progress and scope of the ongoing reforms on building the New Uzbekistan and expressed readiness to provide the necessary expert and advisory assistance in the framework of their further promotion.
Other key areas of cooperation were identified as measures aimed at attracting major strategic investors in the sectors of economy, technological modernization, acceleration of digitalization and introduction of artificial intelligence, implementation of joint programs and projects in priority areas.
It should be noted that the Institute, established by former British Prime Minister Tony Blair in 2016, is an international non-profit organization. It assists various countries in developing new models of sustainable and innovative growth, combating climate change and other modern challenges.