O‘zbekiston Prezidenti arab mamlakatlari parlamentlari rahbarlarini qabul qildi
Uchrashuvda Arab parlamenti Raisi Muhammad bin Ahmad Al-Yamahiy, Bahrayn parlamenti Vakillar kengashi Spikeri Ahmad bin Salmon Al-Musallam, Misr Vakillar palatasi Spikeri Hanafiy Ali Al-Jabaliy, O‘mon Sho‘ro kengashi Raisi Xolid bin Hilol Al-Ma’avali, Qatar Sho‘ro kengashi Raisi Hasan bin Abdulloh Al-G‘anim va Birlashgan Arab Amirliklari Federal milliy kengashi qo‘mitasi raisi Ali Rashid Al-Nuaymiy ishtirok etdi.
Arab dunyosi davlatlari bilan ko‘p qirrali munosabatlarni, shu jumladan parlamentlararo aloqalar orqali yanada rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv avvalida delegatsiyalar rahbarlari O‘zbekiston yetakchisiga o‘z mamlakatlari yetakchilarining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdilar.
Keyingi yillarda O‘zbekiston va arab mamlakatlarining keng qamrovli sherikligi jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Oliy darajadagi tarixiy tashriflar amalga oshirildi, o‘zaro muloqot va almashinuvlar faol davom ettirilmoqda.
Birlashgan Arab Amirliklari va Qatar Davlati bilan munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarildi, Saudiya Arabistoni va Misr bilan keng qamrovli hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Bahrayn Podshohligi va O‘mon Sultonligi bilan har tomonlama hamkorlik izchil rivojlanmoqda.
Ushbu mamlakatlar bilan investitsiya loyihalari portfeli 50 milliard dollardan oshdi. "Yashil" energetika, kimyo sanoati, qishloq xo‘jaligi, IT, transport va logistika, infratuzilma va turizm sohalarida loyihalar amalga oshirilmoqda. 500 ga yaqin qo‘shma korxona tashkil etildi, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar soni haftasiga 150 tadan oshdi.
Mintaqaviy kun tartibidagi, shu jumladan Yaqin Sharqdagi vaziyatni tartibga solishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasi, eng avvalo, joriy yil may oyida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi" muloqtining ikkinchi sammitini o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan receives the heads of parliaments of Arab countries
On April 7, during the 150th anniversary session of the Inter-Parliamentary Union Assembly the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with the heads of parliaments of Arab states.
The meeting was attended by the Chairman of the Arab Parliament, Muhammad bin Ahmad Al- Yamahi, Speaker of the Council of Representatives of the Parliament of Bahrain Ahmad bin Salman Al- Musallam, Speaker of the House of Representatives of Egypt Hanafi Ali El-Gebaly, Chairman of the Shura Council of Oman Khalid bin Hilal Al-Maawali, Chairman of the Shura Council of Qatar Hassan bin Abdullah Al-Ghanim, and Chairman of the Committee of the Federal National Council of the United Arab Emirates Ali Rashid Al-Nuaimi.
Issues of further development of multifaceted relations with Arab countries, including strengthening parliamentary ties were reviewed.
At the beginning of the meeting, the heads of the delegations conveyed the sincere greetings and best wishes from the leaders of their respective countries to the leader of Uzbekistan.
It was noted with great satisfaction that in recent years, the comprehensive partnership between Uzbekistan and Arab countries has been developing dynamically.
Historical high-level visits have taken place, and active mutual contacts and exchanges have been maintained.
Relations with the United Arab Emirates and the State of Qatar have reached the level of strategic partnership, while comprehensive cooperation has been established with Saudi Arabia and Egypt.
The development of all-round cooperation with the Kingdom of Bahrain and the Sultanate of Oman has also progressed steadily.
The portfolio of investment projects with these countries has exceeded $50 billion. Projects are underway in the fields of "green" energy, chemical industry, agriculture, IT, transportation and logistics, infrastructure, and tourism. Around 500 joint ventures have been established, and the number of direct flights exceeds 150 per week.
Current regional issues, including the resolution of the situation in the Middle East were also addressed.
The schedule of upcoming high-level events was discussed, including the second summit of the "Central Asia–Gulf Cooperation Council" dialogue planned in May this year in Samarkand.