O‘zbekiston Prezidenti Markaziy Osiyo mamlakatlari parlamentlari delegatsiyalari rahbarlarini qabul qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasida ishtirok etish uchun mamlakatimizga kelgan Markaziy Osiyo mamlakatlari parlamentlari delegatsiyalari rahbarlarini qabul qildi.
Qo‘shma uchrashuvda Qozog‘iston Respublikasi Parlamenti Majlisi Raisi Yerlan Koshanov, Qirg‘iz Respublikasi Jogorku Keneshi Torag‘asi Nurlanbek Turg‘unbek o‘g‘li, Tojikiston Respublikasi Majlisi Namoyandagon Raisi Fayzali Idizoda va Turkmaniston Majlisi Raisi Dunyogo‘zal Gulmanova ishtirok etdi.
Yuqori martabali mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentiga o‘z mamlakatlari yetakchilarining samimiy salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdilar, mintaqamizda ilk bor o‘tkazilayotgan ushbu xalqaro tadbirning ahamiyatini alohida ta’kidladilar.
Qardosh mamlakatlar o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash va rivojlantirish masalalari ko‘rib chiqildi.
4-aprel kuni Samarqand shahrida o‘tgan "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti va Iqlim forumining samarali natijalari yuksak baholandi.
Oliy va yuqori darajadagi faol muloqotlar alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Yaqinda mintaqada o‘tkazilgan uchrashuvlar, jumladan, chegaralarni delimitatsiya qilish masalalari to‘liq tartibga solingani hamda Xo‘jand shahrida O‘zbekiston, Qirg‘iziston va Tojikiston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnoma imzolangani tarixiy ahamiyatga ega ekani ta’kidlandi.
Keyingi yillarda mintaqa mamlakatlari o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmi ko‘p karra oshdi, chegaraoldi savdo zonalari tashkil etilmoqda.
Iqtisodiyotning turli tarmoqlarida, shu jumladan mamlakatlarimiz hududlarida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Madaniyat va ta’limda tadbirlarga boy dasturlar ro‘yobga chiqarilmoqda.
Uchrashuvda mamlakatlarimiz va xalqlarimizni yanada yaqinlashtirish, qo‘shma kooperatsiya tashabbuslari va loyihalarini ilgari surish, hududlararo aloqalar va gumanitar almashinuvni kengaytirish maqsadida parlamentlararo muloqotni, shu jumladan qo‘mitalar darajasida mustahkamlash muhim ekani ta’kidlandi.

President of Uzbekistan receives the heads of Central Asian countries' parliamentary delegations
On April 7, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with heads of parliamentary delegations of Central Asian countries, who arrived in our country to participate in the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union.
The joint meeting was attended by Chairman of the Mazhilis of the Parliament of the Republic of Kazakhstan Yerlan Koshanov, Speaker of the Jogorku Kenesh of the Kyrgyz Republic Nurlanbek Turgunbek uulu, Chairman of the Majlisi Namoyandagon of the Republic of Tajikistan Faizali Idizoda and Chairman of the Mejlis of Turkmenistan Dunyagozel Gulmanova.
The distinguished guests conveyed to the President of the Republic of Uzbekistan sincere greetings and best wishes from the leaders of their respective countries, emphasizing the significance of the international event held in our region for the first time.
The issues of further strengthening and deepening of relations of friendship, good-neighborliness, strategic partnership and alliance between the brotherly countries were discussed.
The fruitful results of the first “Central Asia-European Union” summit and the Climate Forum held on April 4 in Samarkand were highly appreciated.
The intensive contacts at the highest and high levels were noted with special satisfaction. The historic character of the recent meetings held in the region was emphasized, including the full settlement of border delimitation issues and the signing in Khujand of the Treaty on the junction point of the state borders of Uzbekistan, Kyrgyzstan and Tajikistan.
In recent years, trade turnover between the countries in the region has grown dozens of times and border trade zones are being created.
Cooperation projects are being successfully implemented in various sectors of the economy, including in the regions of our countries. Programs of rich cultural and educational cooperation are underway.
During the meeting the importance of strengthening parliamentary dialogue, including at the level of committees, was emphasized for the convergence of the two countries and peoples, promotion of joint initiatives and cooperation projects, expansion of interregional contacts and humanitarian exchange.