O‘zbekiston bilan Belarus o‘rtasidagi parlamentlararo hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani qayd etildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7-aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning 150-Assambleyasi doirasida mamlakatimizda bo‘lib turgan Belarus Respublikasi Milliy Majlisi Respublika Kengashi Raisi Natalya Kochanovani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida Belarus delegatsiyasi rahbari O‘zbekiston yetakchisiga Prezident Aleksandr Lukashenkoning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Ko‘p qirrali O‘zbekiston-Belarus munosabatlarini yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Tovar ayirboshlash hajmi jadal ortib borayotgani, sanoat va qishloq xo‘jaligida kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilayotgani, hududlar o‘rtasidagi hamkorlik samarali bo‘layotgani, madaniyat, ta’lim va sog‘liqni saqlash sohalaridagi almashinuvlar faollashgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Faol parlamentlararo muloqotni davom ettirish, shu jumladan oliy darajada erishilgan kelishuvlarning parlament nazoratini ta’minlash va o‘z vaqtida bajarilishiga ko‘maklashish muhim ekani ta’kidlandi.

Президент Узбекистана отметил высокий уровень узбекско-белорусского межпарламентского сотрудничества
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 апреля принял Председателя Совета Республики Национального Собрания Республики Беларусь Наталью Кочанову, пребывающую в нашей стране в рамках программы 150-й Ассамблеи Межпарламентского союза.
В начале встречи глава белорусской делегации передала лидеру Узбекистана искренние приветствия и наилучшие пожелания Президента Александра Лукашенко.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения узбекско-белорусских многоплановых отношений.
С удовлетворением отмечены динамичный рост объемов товарооборота, успешная реализация проектов кооперации в промышленности и сельском хозяйстве, плодотворное сотрудничество между регионами, активные обмены в сфере культуры, образования и здравоохранения.
Подчеркнута важность продолжения интенсивного межпарламентского диалога, включая обеспечение парламентского контроля и содействия своевременному исполнению договоренностей на высшем уровне.