O‘zbekiston Prezidenti Parlamentlararo ittifoq doirasidagi hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi ochilishida nutq so‘zladi.
Anjumanda 140 ga yaqin davlatdan 2 mingdan ziyod delegatlar qatnashmoqda.
O‘z safida 181 ta milliy parlament va 15 ta mintaqaviy uyushmani birlashtirgan Ittifoqning Assambleyasi ilk marta Markaziy Osiyo mintaqasida bo‘lib o‘tmoqda.
So‘zining avvalida O‘zbekiston Prezidenti so‘nggi yillarda dunyoning turli mintaqalarida qurolli to‘qnashuvlar, ekologik va texnogen fojialar, iqtisodiy inqirozlar, “savdo urushlari”, terrorizm va ekstremizm tahdidlari tobora kuchayib borayotganini qayd etdi.
- Bunday o‘ta murakkab sharoitda jahonda tinchlikni saqlash, ijtimoiy taraqqiyot va adolatni ta’minlashda parlamentlar ishtiroki va ta’sirini oshirishni zamonning o‘zi talab etmoqda, – dedi Prezident.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston tashabbusi bilan bu galgi Assambleya “Ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun parlament harakati” mavzusida o‘tkazilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, so‘nggi o‘ttiz yilda jahon yalpi ichki mahsuloti hajmi 4,5 barobarga ortgan. Lekin insoniyatning kambag‘al qatlamlari daromadlari deyarli o‘zgarmagan. Agar bu tendensiya saqlanib qolsa, 2030 yilga borib dunyo aholisining 575 million nafari qashshoqlikda umr kechiradi. 84 million bola esa ta’lim olish imkoniyatidan mahrum bo‘ladi.
Ushbu yo‘nalishda davlatlarning vakillik organlari o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va yanada kengaytirish umumiy taraqqiyotga munosib hissa qo‘shishi qayd etildi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida parlament institutini rivojlantirish muhim vazifa sifatida belgilangan. Keyingi yillarda qonun chiqaruvchi hokimiyatning jamiyat va davlat hayotidagi o‘rnini oshirishga qaratilgan 20 dan ziyod qonunlar qabul qilindi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlari 5 tadan 12 taga, Senat vakolatlari esa 14 tadan 18 taga yetkazildi. Prezidentning qator vakolatlari qonun chiqaruvchi hokimiyatga o‘tkazildi.
Milliy parlamentimizda xotin-qizlarning ulushi bugungi kunda 38 foizga yetdi. 2021 yilda Oliy Majlis palatalari qoshida ilk bor yoshlar parlamentlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
O‘zbekiston parlament yo‘nalishida global ahamiyatga molik bo‘lgan qator xalqaro tashabbuslarni ilgari surib kelmoqda. BMT Bosh Assambleyasining “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
O‘zbekiston vakillari Osiyo Parlamentlari Assambleyasi, Markaziy Osiyo parlamentlari forumi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament Assambleyasi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlar Assambleyasi va boshqa platformalarda faol ishtirok etmoqda.
Davalatimiz rahbari parlamentlararo hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Jahonning turli mintaqalaridagi nizolar global va mintaqaviy tinchlik va xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotgani ta’kidlandi. O‘zbekiston har qanday ziddiyat va qarama-qarshiliklarni faqat diplomatiya va tinch muzokaralar yo‘li bilan hal etishning qat’iy tarafdori ekani qayd etildi.
Bunday masalalarda xalqaro huquqning umume’tirof etilgan me’yorlari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nizomi va rezolyutsiyalari asosida yechim topish muhim.
Shu ma’noda, O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotini universal va muqobili yo‘q yagona global tuzilma sifatida e’tirof etadi.
O‘zbekiston yetakchisi iqlim o‘zgarishlari doimo diqqat markazida bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Parij bitimi doirasida va uglerod neytralligiga erishish borasida olingan majburiyatlar to‘liq bajarilishi muhimligi qayd etildi.
Xotin-qizlar huquqlarini qat’iy qaror toptirish ijtimoiy taraqqiyotning asosiy shartlaridan biridir. Dunyo miqyosida ayol deputatlarning ulushi 1995 yildagi 11,3 foizdan joriy yilga kelib 27,2 foizga ko‘tarilgan.
So‘nggi yillarda yurtimizda BMT institutlari va Parlamentlararo ittifoq bilan hamkorlikda Osiyo xotin-qizlar forumi va Jahon parlamentlari ayol rahbarlari sammiti samarali o‘tkazildi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilayotgan BMT Bosh Assambleyasining “Osiyo xotin-qizlarining ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va madaniy-gumanitar faolligini oshirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi qo‘llab-quvvatlanishiga umid bildirildi.
Yoshlarning parlament faoliyati bilan bir qatorda jamiyat hayotining barcha jabhalarida to‘laqonli ishtirok etishi uchun ularning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish o‘ta dolzarb masaladir. Shu bois milliy parlamentlar hamda Ittifoq faoliyatiga yoshlarni faol jalb etish zarurligi ta’kidlandi.
Parlamentlararo ittifoq tizimi doirasida Yoshlar parlamentlari global platformasini tashkil etish va uning ta’sis forumini O‘zbekistonda o‘tkazish taklif qilindi.
Har bir insonning ijtimoiy himoyaga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash, xalqaro standart va me’yorlar asosida sifatli xizmatlar ko‘rsatish ham ustuvor masala ekani qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti anjuman ishtirokchilarini shu yil sentyabr oyida yurtimizda bo‘lib o‘tadigan kambag‘allikni qisqartirishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya ishida faol ishtirok etish uchun taklif qildi.
Davlatimiz rahbari sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlikni kuchaytirishni bugungi zamonning o‘zi talab etayotganini ta’kidladi. Sun’iy intellektdan foydalanish etikasi bo‘yicha namunaviy qonun ishlab chiqilsa, ushbu innovatsion huquqiy asos mazkur sohani samarali tartibga solishda barcha davlatlar uchun o‘ziga xos namuna bo‘ladi.
Bildirilgan barcha taklif va tashabbuslar Parlamentlararo ittifoqning Strategiyasi maqsadlariga to‘la mos ekani qayd etildi.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti yubiley Assambleya ishiga hamda ishtirokchilari katta yutuq va muvaffaqiyatlar tiladi.

The President of Uzbekistan underscores the importance of expanding multifaceted cooperation in the framework of the Inter-Parliamentary Union
On April 7 President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev addressed the opening session at the 150th assembly of the Inter-Parliamentary Union.
More than 2 thousand delegates from nearly 140 countries are participating in the summit.
The Assembly of the Union, uniting 181 national parliaments and 15 regional organizations, is being held for the first time in the Central Asia region.
At the beginning of his speech, the President of Uzbekistan particularly noted that in recent years, conflicts, ecological and technological disasters, economic crises, "trade wars," and threats of terrorism and extremism have been intensifying in various regions of the world.
- In such an extremely difficult situation, the time itself demands that parliaments intensify their participation in maintaining peace, ensuring social development, and justice in the world, - emphasized the President.
It should be noted that at the initiative of Uzbekistan, the current Assembly is held under the slogan "Parliamentary Movement for Social Progress and Justice."
According to the data of international organizations, over the past 30 years, the global GDP has increased 4.5 times. However, the income of the poorer segments of the population has practically remained unchanged. If this trend continues, by 2030, 575 million people worldwide will live in poverty, and 84 million children will be deprived of access to education.
It was emphasized that the further expansion of multifaceted cooperation between representative bodies in this area would make a significant contribution to overall development.
As the President highlighted, in the "Uzbekistan – 2030" Strategy, the development of the parliamentary institution is identified as an important task. Over the past few years, more than 20 laws have been adopted aimed at increasing the role of the legislative branch in the life of society and the state.
The list of powers of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis has been increased from 5 to 12, and the Senate’s powers have been expanded from 14 to 18. Several powers of the President have been transferred to the legislative branch.
Today, the share of women in the Parliament of Uzbekistan has reached 38 percent. In 2021, the first Youth Parliaments were established under the chambers of the Oliy Majlis.
Uzbekistan is promoting several international initiatives of global importance in the parliamentary sphere. In particular, the UN General Assembly adopted a resolution "On strengthening the role of parliaments in accelerating the achievement of the Sustainable Development Goals".
Representatives of Uzbekistan actively participate in the work of the Asian Parliamentary Assembly, the Inter-Parliamentary Forum of Central Asian States, the Parliamentary Assembly of the OSCE, the Inter-Parliamentary Assembly of the CIS, and other multilateral platforms.
The Head of our state outlined the priorities for inter-parliamentary cooperation.
It was noted that conflicts in various regions pose a serious threat to global and regional peace and security. It was emphasized that Uzbekistan is a strong supporter of resolving any conflicts only through diplomacy and peaceful negotiations.
In these matters, it is advisable to follow universally recognized norms of international law, the Charter, and resolutions of the United Nations.
In this context, Uzbekistan views the UN as the only universal international organization, which has no analogues.
The President of Uzbekistan emphasized that issues related to climate change should remain at the center of close attention. The importance of fully fulfilling commitments under the Paris Agreement and achieving carbon neutrality goals was highlighted.
One of the main conditions for societal development was named as the firm establishment of women’s rights. Today, their share in parliaments worldwide has increased from 11.3 percent in 1995 to 27.2 percent this year.
In recent years, in cooperation with UN institutions and the Inter-Parliamentary Union the Asian Women's Forum and the Summit of Women Speakers of Parliament were successfully hosted in our country.
The hope was expressed for the support of the UN General Assembly resolution "On expanding the socio-economic, political-legal, and cultural-humanitarian activities of women in Asia", promoted at the initiative of Uzbekistan.
The leader of Uzbekistan particularly emphasized the relevance of the issue of expanding the rights and opportunities for the full participation of youth in all areas of societal life. In this context, the importance of actively involving youth in the activities of national parliaments and the Union was noted.
It was proposed to create a Global Platform for Youth Parliaments within the framework of the Inter-Parliamentary Union and hold its founding forum in Uzbekistan.
Another priority area is cooperation in ensuring the right of every individual to social protection and providing quality services based on international standards.
The President of Uzbekistan invited the participants of the Forum to actively participate in the International Conference on Poverty Reduction, scheduled in our country in September this year.
The Head of our state noted that today’s realities require strengthening systematic cooperation in the field of artificial intelligence. In this regard, it was suggested to consider developing a legal framework on ethics for its use to effectively regulate this sector.
In conclusion, it was emphasized that all the proposals and initiatives presented are fully in line with the goals of the Inter-Parliamentary Union’s Strategy.
The President of Uzbekistan wished all participants of the anniversary Assembly a successful summit and fruitful meetings.