O‘zbekiston Prezidenti Parlamentlararo ittifoq doirasidagi hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 7 aprel kuni Parlamentlararo ittifoqning 150-yubiley Assambleyasi ochilishida nutq so‘zladi.
Anjumanda 140 ga yaqin davlatdan 2 mingdan ziyod delegatlar qatnashmoqda.
O‘z safida 181 ta milliy parlament va 15 ta mintaqaviy uyushmani birlashtirgan Ittifoqning Assambleyasi ilk marta Markaziy Osiyo mintaqasida bo‘lib o‘tmoqda.
So‘zining avvalida O‘zbekiston Prezidenti so‘nggi yillarda dunyoning turli mintaqalarida qurolli to‘qnashuvlar, ekologik va texnogen fojialar, iqtisodiy inqirozlar, “savdo urushlari”, terrorizm va ekstremizm tahdidlari tobora kuchayib borayotganini qayd etdi.
- Bunday o‘ta murakkab sharoitda jahonda tinchlikni saqlash, ijtimoiy taraqqiyot va adolatni ta’minlashda parlamentlar ishtiroki va ta’sirini oshirishni zamonning o‘zi talab etmoqda, – dedi Prezident.
Ta’kidlash joizki, O‘zbekiston tashabbusi bilan bu galgi Assambleya “Ijtimoiy taraqqiyot va adolat uchun parlament harakati” mavzusida o‘tkazilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, so‘nggi o‘ttiz yilda jahon yalpi ichki mahsuloti hajmi 4,5 barobarga ortgan. Lekin insoniyatning kambag‘al qatlamlari daromadlari deyarli o‘zgarmagan. Agar bu tendensiya saqlanib qolsa, 2030 yilga borib dunyo aholisining 575 million nafari qashshoqlikda umr kechiradi. 84 million bola esa ta’lim olish imkoniyatidan mahrum bo‘ladi.
Ushbu yo‘nalishda davlatlarning vakillik organlari o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish va yanada kengaytirish umumiy taraqqiyotga munosib hissa qo‘shishi qayd etildi.
Prezidentimiz ta’kidlaganidek, “O‘zbekiston – 2030” strategiyasida parlament institutini rivojlantirish muhim vazifa sifatida belgilangan. Keyingi yillarda qonun chiqaruvchi hokimiyatning jamiyat va davlat hayotidagi o‘rnini oshirishga qaratilgan 20 dan ziyod qonunlar qabul qilindi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasining mutlaq vakolatlari 5 tadan 12 taga, Senat vakolatlari esa 14 tadan 18 taga yetkazildi. Prezidentning qator vakolatlari qonun chiqaruvchi hokimiyatga o‘tkazildi.
Milliy parlamentimizda xotin-qizlarning ulushi bugungi kunda 38 foizga yetdi. 2021 yilda Oliy Majlis palatalari qoshida ilk bor yoshlar parlamentlari faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
O‘zbekiston parlament yo‘nalishida global ahamiyatga molik bo‘lgan qator xalqaro tashabbuslarni ilgari surib kelmoqda. BMT Bosh Assambleyasining “Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishni jadallashtirishda parlamentlarning rolini kuchaytirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi qabul qilindi.
O‘zbekiston vakillari Osiyo Parlamentlari Assambleyasi, Markaziy Osiyo parlamentlari forumi, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining Parlament Assambleyasi, Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Parlamentlar Assambleyasi va boshqa platformalarda faol ishtirok etmoqda.
Davalatimiz rahbari parlamentlararo hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini ko‘rsatib o‘tdi.
Jahonning turli mintaqalaridagi nizolar global va mintaqaviy tinchlik va xavfsizlikka jiddiy tahdid solayotgani ta’kidlandi. O‘zbekiston har qanday ziddiyat va qarama-qarshiliklarni faqat diplomatiya va tinch muzokaralar yo‘li bilan hal etishning qat’iy tarafdori ekani qayd etildi.
Bunday masalalarda xalqaro huquqning umume’tirof etilgan me’yorlari, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nizomi va rezolyutsiyalari asosida yechim topish muhim.
Shu ma’noda, O‘zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkilotini universal va muqobili yo‘q yagona global tuzilma sifatida e’tirof etadi.
O‘zbekiston yetakchisi iqlim o‘zgarishlari doimo diqqat markazida bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Parij bitimi doirasida va uglerod neytralligiga erishish borasida olingan majburiyatlar to‘liq bajarilishi muhimligi qayd etildi.
Xotin-qizlar huquqlarini qat’iy qaror toptirish ijtimoiy taraqqiyotning asosiy shartlaridan biridir. Dunyo miqyosida ayol deputatlarning ulushi 1995 yildagi 11,3 foizdan joriy yilga kelib 27,2 foizga ko‘tarilgan.
So‘nggi yillarda yurtimizda BMT institutlari va Parlamentlararo ittifoq bilan hamkorlikda Osiyo xotin-qizlar forumi va Jahon parlamentlari ayol rahbarlari sammiti samarali o‘tkazildi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan ilgari surilayotgan BMT Bosh Assambleyasining “Osiyo xotin-qizlarining ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy va madaniy-gumanitar faolligini oshirish to‘g‘risida”gi rezolyutsiyasi qo‘llab-quvvatlanishiga umid bildirildi.
Yoshlarning parlament faoliyati bilan bir qatorda jamiyat hayotining barcha jabhalarida to‘laqonli ishtirok etishi uchun ularning huquq va imkoniyatlarini kengaytirish o‘ta dolzarb masaladir. Shu bois milliy parlamentlar hamda Ittifoq faoliyatiga yoshlarni faol jalb etish zarurligi ta’kidlandi.
Parlamentlararo ittifoq tizimi doirasida Yoshlar parlamentlari global platformasini tashkil etish va uning ta’sis forumini O‘zbekistonda o‘tkazish taklif qilindi.
Har bir insonning ijtimoiy himoyaga bo‘lgan huquqlarini ta’minlash, xalqaro standart va me’yorlar asosida sifatli xizmatlar ko‘rsatish ham ustuvor masala ekani qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti anjuman ishtirokchilarini shu yil sentyabr oyida yurtimizda bo‘lib o‘tadigan kambag‘allikni qisqartirishga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya ishida faol ishtirok etish uchun taklif qildi.
Davlatimiz rahbari sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlikni kuchaytirishni bugungi zamonning o‘zi talab etayotganini ta’kidladi. Sun’iy intellektdan foydalanish etikasi bo‘yicha namunaviy qonun ishlab chiqilsa, ushbu innovatsion huquqiy asos mazkur sohani samarali tartibga solishda barcha davlatlar uchun o‘ziga xos namuna bo‘ladi.
Bildirilgan barcha taklif va tashabbuslar Parlamentlararo ittifoqning Strategiyasi maqsadlariga to‘la mos ekani qayd etildi.
So‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti yubiley Assambleya ishiga hamda ishtirokchilari katta yutuq va muvaffaqiyatlar tiladi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения многопланового сотрудничества в рамках Межпарламентского союза
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 7 апреля выступил на открытии 150-й юбилейной ассамблеи Межпарламентского союза.
В работе саммита принимают участие более 2 тысяч делегатов почти из 140 стран мира.
Ассамблея Союза, объединяющего 181 национальный парламент и 15 региональных объединений, впервые проводится в регионе Центральной Азии.
В начале выступления Президент Узбекистана особо отметил, что в последние годы в разных регионах мира усиливаются конфликты, экологические и техногенные катастрофы, экономические кризисы, «торговые войны», угрозы терроризма и экстремизма.
- В такой чрезвычайно сложной обстановке само время требует от парламентов активизировать своё участие в сохранении мира, обеспечении социального развития и справедливости в мире, – подчеркнул Президент.
Следует отметить, что по инициативе Узбекистана нынешняя Ассамблея проходит под девизом «Парламентское движение во имя социального прогресса и справедливости».
Согласно данным международных организаций, за последние 30 лет объем мирового ВВП увеличился в 4,5 раза. Однако, доходы бедных слоев населения практически не изменились. Если эта тенденция сохранится, то к 2030 году в нищете будут жить 575 миллионов человек в мире, 84 миллиона детей будут лишены доступа к образованию.
Подчеркнуто, что дальнейшее расширение многопланового сотрудничества между представительными органами в этом направлении внесёт достойный вклад в общее развитие.
Как подчеркнул Президент, в Стратегии «Узбекистан – 2030» в качестве важной задачи определено развитие института парламента. За последние годы принято более 20 законов, направленных на повышение роли законодательной власти
в жизни общества и государства.
Перечень полномочий Законодательной палаты Олий Мажлиса был увеличен с 5 до 12, а Сената – с 14 до 18. Законодательной власти передан ряд полномочий Президента.
Сегодня доля женщин в Парламенте Узбекистана достигла 38 процентов. В 2021 году при палатах Олий Мажлиса впервые запущена деятельность молодежных парламентов.
Узбекистан продвигает ряд международных инициатив глобального значения в парламентской сфере. В частности, Генассамблея ООН приняла резолюцию «Об усилении роли парламентов в ускорении достижения Целей устойчивого развития».
Представители Узбекистана активно участвуют в работе Азиатской парламентской ассамблеи, Межпарламентского форума государств Центральной Азии, Парламентской Ассамблеи ОБСЕ, Межпарламентской ассамблеи СНГ и других многосторонних платформ.
Глава нашего государства обозначил приоритеты межпарламентского взаимодействия.
Отмечено, что конфликты в разных регионах представляют серьёзную угрозу глобальному и региональному миру и безопасности. Подчёркнуто, что Узбекистан является твердым сторонником разрешения любых конфликтов только путем дипломатии и мирных переговоров.
В этих вопросах целесообразно руководствоваться общепризнанными нормами международного права, Уставом и резолюциями Организации Объединённых Наций.
В данном контексте, Узбекистан рассматривает ООН как единственную универсальную и не имеющую аналогов международную организацию.
Главой Узбекистана подчеркнуто, что в центре пристального внимания должны оставаться вопросы изменения климата. Отмечена важность полного выполнения обязательств в рамках Парижского соглашения и достижения задач по углеродной нейтральности.
Одним из главных условий развития общества названо твёрдое закрепление прав женщин. Сегодня их доля в парламентах мира увеличилась с 11,3 процента в 1995 году до 27,2 процента в этом году.
За последние годы в нашей стране совместно с институтами ООН и Межпарламентским союзом успешно проведены Азиатский женский форум и Саммит женщин-лидеров парламентов мира.
Выражена надежда на поддержку резолюции Генеральной Ассамблеи ООН «О расширении социально-экономической, политико-правовой и культурно-гуманитарной деятельности женщин Азии», продвигаемой по инициативе Узбекистана.
Лидер Узбекистана особо отметил актуальность вопроса расширения прав и возможностей полноценного участия молодёжи во всех сферах жизни общества. В данном контексте отмечена важность активного привлечения молодежи
в деятельность национальных парламентов и Союза.
Предложено создать в рамках Межпарламентского союза Глобальную платформу молодежных парламентов и провести ее учредительный форум в Узбекистане.
Другим приоритетным направлением является взаимодействие в области обеспечения прав каждого человека на социальную защиту, предоставления качественных услуг на основе международных стандартов.
Президент Узбекистана пригласил участников Форума принять активное участие в работе Международной конференции по сокращению бедности, которая пройдет в нашей стране в сентябре этого года.
Глава нашего государства отметил, что реалии сегодняшнего дня требуют укрепления системного сотрудничества в области искусственного интеллекта. В этой связи, предложено рассмотреть вопрос разработки правовой основы по этике его использования в целях эффективного регулирования этой отрасли.
В заключение подчеркнуто, что все озвученные предложения и инициативы полностью соответствуют целям Стратегии Межпарламентского союза.
Президент Узбекистана пожелал всем участникам юбилейной Ассамблеи успешной работы саммита и плодотворных встреч.