O‘zbekiston Prezidenti Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish muhim ekanini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand iqlim forumi doirasida O‘zbekiston-Saudiya Ishbilarmonlar kengashi hamraisi, "ACWA Power" kompaniyasi boshqaruvi raisi Muhammad Abunayyanni qabul qildi.
Saudiya Arabistoni kompaniyalari bilan amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning "yashil" energetika sohasida strategik investor bo‘lgan "ACWA Power" kompaniyasi bilan samarali sheriklik jadal rivojlanib borayotganini mamnuniyat bilan qayd etdi. Bugungi kunda kompaniya bilan amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar portfeli 15 milliard dollarga yetdi.
O‘tgan yil dekabrda Buxoro viloyatida har bir 500 megavattli 2 ta shamol elektr stansiyasi tarmoqqa ulandi, shuningdek, Samarqand viloyatida umumiy quvvati 1 gigavatt bo‘lgan ikkita quyosh stansiyasi va Toshkent viloyatida energiya saqlash tizimlarini qurish loyihalari boshlandi.
"Yashil" energetika, infratuzilma, farmatsevtika, issiqlik va suv ta’minotini modernizatsiya qilish, uy-joy kommunal xo‘jaligi va boshqa ustuvor yo‘nalishlardagi loyihalarni jadal amalga oshirish muhimligi ta’kidlandi.
Shu ma’noda, joriy yilda Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilgan Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va biznes forumiga puxta tayyorgarlik ko‘rish zarurligi ta’kidlandi.
Shuning bilan Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand sammiti va iqlim forumi tadbirlaridagi ishtirokini yakunladi. Davlatimiz rahbari Toshkentga jo‘nab ketdi.

President of Uzbekistan emphasizes the importance of expanding mutually beneficial cooperation with companies from Saudi Arabia
On the sidelines of the Samarkand Climate Forum, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Co-Chairman of Uzbekistan – Saudi Arabia Business Council, Chairman of the Board of Directors of ACWA Power Mohammad Abunayyan.
The meeting focused on further expanding practical cooperation with companies from Saudi Arabia.
The Head of state expressed satisfaction with the dynamic development of a productive partnership with ACWA Power, a strategic investor in Uzbekistan’s green energy sector. The company’s current portfolio of joint projects has reached $15 billion.
In December of last year, two 500-megawatt wind power plants were connected to the grid in Bukhara region. Meanwhile, projects were launched for the construction of two solar power stations with a combined capacity of 1 gigawatt in Samarkand region, along with energy storage systems in Tashkent region.
The importance of accelerating the implementation of projects in green energy, infrastructure, pharmaceuticals, the modernization of heating and water supply systems, public utilities, and other priority areas was emphasized.
In this context, the need for thorough preparation of the upcoming session of the Intergovernmental Commission and Business Forum, scheduled to take place this year in Samarkand, was emphasized.
Thereupon, President Shavkat Mirziyoyev concluded his participation in the events of the Samarkand Summit and Climate Forum. The Head of state departed for Tashkent.