O‘zbekiston Prezidenti oliy darajada erishilgan kelishuvlarni to‘liq amalga oshirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida vazir davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, Bosh vaziri, Dubay amiri Shayx Muhammad Ol Maktum va vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirgan tashrifining tarixiy yakunlari, natijada ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlar soni barqaror oshib bormoqda. Amirliklarning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi loyihalar portfeli qariyb 20 milliard dollarni tashkil etmoqda.
O‘zbekiston hududlarida "yashil" energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, suv xo‘jaligi, kommunal va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность полномасштабной реализации узбекско-эмиратских договоренностей на высшем уровне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром энергетики и инфраструктуры Сухейлем аль-Мазруи.
В начале встречи министр передал главе нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Президента ОАЭ Шейха Мухаммада Аль Нахайяна, Премьер-министра, Эмира Дубая Шейха Мухаммада Аль Мактума и вице-президента Шейха Мансура Аль Нахайяна.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения практического взаимодействия в приоритетных направлениях на основе принятой «дорожной карты».
С особым удовлетворением отмечены исторические итоги визита Президента Узбекистана в ОАЭ в январе этого года, в ходе которого многоплановые отношения между двумя странами поднялись на уровень стратегического партнерства.
Устойчиво растут объемы взаимной торговли, количество совместных предприятий и прямых авиарейсов. Портфель проектов с участием ведущих эмиратских компаний составляет порядка 20 миллиардов долларов.
Особое внимание уделено продвижению проектов кооперации в «зеленой» энергетике, электротехнической отрасли, сельском хозяйстве, по модернизации водохозяйственной, коммунальной и транспортной инфраструктуры в регионах Узбекистана.