O‘zbekiston Prezidenti oliy darajada erishilgan kelishuvlarni to‘liq amalga oshirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari energetika va infratuzilma vaziri Suhayl al-Mazruiy boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuv avvalida vazir davlatimiz rahbariga BAA Prezidenti Shayx Muhammad Ol Nahayon, Bosh vaziri, Dubay amiri Shayx Muhammad Ol Maktum va vitse-prezidenti Shayx Mansur Ol Nahayonning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Qabul qilingan "yo‘l xaritasi" asosida ustuvor yo‘nalishlarda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Prezidentining joriy yil yanvar oyida BAAga amalga oshirgan tashrifining tarixiy yakunlari, natijada ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zaro savdo hajmi, qo‘shma korxonalar va to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlar soni barqaror oshib bormoqda. Amirliklarning yetakchi kompaniyalari ishtirokidagi loyihalar portfeli qariyb 20 milliard dollarni tashkil etmoqda.
O‘zbekiston hududlarida "yashil" energetika, elektrotexnika, qishloq xo‘jaligi, suv xo‘jaligi, kommunal va transport infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga alohida e’tibor qaratildi.

President of Uzbekistan emphasizes the importance of full implementation of high-level Uzbekistan – UAE agreements
The President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation from the United Arab Emirates led by the Minister of Energy and Infrastructure Suhail Al Mazrouei.
The Minister conveyed the sincere greetings and best wishes of the UAE President, Sheikh Mohamed Al Nahyan, the Prime Minister and Ruler of Dubai, Sheikh Mohammed Al Maktoum, and the Vice President, Sheikh Mansour Al Nahyan, to the President of Uzbekistan.
The further expansion of practical cooperation in priority areas based on the adopted roadmap was discussed.
The historic outcomes of the President of Uzbekistan’s visit to the UAE in January this year were noted with particular satisfaction. During that visit, the multifaceted relations between the two countries were elevated to the level of a strategic partnership.
Bilateral trade volumes, the number of joint ventures, and direct flights are steadily increasing. The portfolio of projects involving leading UAE companies amounts to approximately $20 billion.
Special attention was given to the advancement of cooperative projects in green energy, the electrical engineering sector, agriculture, and the modernization of water management, public utilities, and transport infrastructure in the regions of Uzbekistan.