O‘zbekiston Prezidenti cho‘llanish va yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashishda BMT bilan hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand iqlim forumi doirasida BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi ijrochi kotibi Ibrohim Tiav bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mamlakatimiz va mintaqamizda cho‘llanish va yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish sohasida BMTning ushbu nufuzli tuzilmasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
BMT vakili O‘zbekiston rahbarining forumdagi nutqini yuqori baholab, iqlim tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha ilgari surilgan tashabbuslarning dolzarbligi va Markaziy Osiyoning "yashil" taraqqiyot konsepsiyasi o‘z vaqtida taqdim etilganini ta’kidladi.
O‘tgan yil avgust oyida BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan o‘rmonlarni tiklash bo‘yicha rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qullagani, shuningdek, yerlar degradatsiyasining oldini olish bo‘yicha milliy maqsadlarni ishlab chiqish boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Toshkent shahridagi "Yashil" universitet negizida Yerlar degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro ilmiy tarmoqni tashkil etishga Konvensiya ekspertlari jalb qilinishi belgilandi.

Президент Узбекистана подчеркнул важность углубления сотрудничества с ООН в борьбе с опустыниванием и деградацией земель
На полях Самаркандского климатического форума Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев провел встречу с заместителем Генерального секретаря ООН, Исполнительным секретарем Конвенции по борьбе с опустыниванием Ибрахимом Тиау.
Высокий гость передал лидеру нашего государства искренние приветствия и наилучшие пожелания от Генерального секретаря ООН Антониу Гутерриша.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития сотрудничества с данной авторитетной структурой ООН в области борьбы с опустыниванием и деградацией земель в нашей стране и регионе.
Представитель ООН дал высокую оценку выступлению главы Узбекистана на форуме, отметив актуальность выдвинутых инициатив по противодействию климатическим вызовам и своевременность представленной Концепции «зеленого» развития Центральной Азии.
С удовлетворением отмечено единогласное одобрение Генассамблеей ООН в августе прошлого года инициированной Узбекистаном резолюции по восстановлению лесов, а также начало разработки национальных целей по предотвращению деградации земель.
Условлено о привлечении экспертов Конвенции к созданию Международной научной сети по борьбе с деградацией земель и опустыниванием на базе «Зеленого» университета в городе Ташкенте.