O‘zbekiston Prezidenti cho‘llanish va yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashishda BMT bilan hamkorlikni chuqurlashtirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Samarqand iqlim forumi doirasida BMT Bosh kotibining o‘rinbosari, Cho‘llanishga qarshi kurashish konvensiyasi ijrochi kotibi Ibrohim Tiav bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Yuqori martabali mehmon davlatimiz rahbariga BMT Bosh kotibi Antoniu Guterrishning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Mamlakatimiz va mintaqamizda cho‘llanish va yerlar degradatsiyasiga qarshi kurashish sohasida BMTning ushbu nufuzli tuzilmasi bilan hamkorlikni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
BMT vakili O‘zbekiston rahbarining forumdagi nutqini yuqori baholab, iqlim tahdidlariga qarshi kurashish bo‘yicha ilgari surilgan tashabbuslarning dolzarbligi va Markaziy Osiyoning "yashil" taraqqiyot konsepsiyasi o‘z vaqtida taqdim etilganini ta’kidladi.
O‘tgan yil avgust oyida BMT Bosh Assambleyasi O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan o‘rmonlarni tiklash bo‘yicha rezolyutsiyani bir ovozdan ma’qullagani, shuningdek, yerlar degradatsiyasining oldini olish bo‘yicha milliy maqsadlarni ishlab chiqish boshlangani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Toshkent shahridagi "Yashil" universitet negizida Yerlar degradatsiyasi va cho‘llanishga qarshi kurashish bo‘yicha xalqaro ilmiy tarmoqni tashkil etishga Konvensiya ekspertlari jalb qilinishi belgilandi.

President of Uzbekistan emphasizes the importance of deepening cooperation with the UN in combating desertification and land degradation
On the sidelines of the Samarkand Climate Forum, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with Ibrahim Thiaw, UN Under-Secretary-General and Executive Secretary of the United Nations Convention to Combat Desertification (UNCCD).
The distinguished guest conveyed the sincere greetings and best wishes of UN Secretary-General António Guterres to the President of Uzbekistan.
Current issues related to the further development of cooperation with this reputable UN body in combating desertification and land degradation in Uzbekistan and the region were discussed.
The UN representative gave high praise to the President of Uzbekistan’s address at the forum, highlighting the relevance of the initiatives proposed to counter climate challenges and the timeliness of the presented Green Development Concept for Central Asia.
It was noted with satisfaction that the United Nations General Assembly unanimously approved, in August of last year, the resolution on forest restoration initiated by Uzbekistan, as well as the commencement of efforts to develop national targets for preventing land degradation.
An agreement was reached to involve UN Convention experts in establishing an International Scientific Network on Combating Land Degradation and Desertification, based at the Green University in Tashkent.