Markaziy Osiyo davlatlari va Yevropa Ittifoqi rahbarlari Orol madaniyat sammitiga oid ko‘rgazma bilan tanishdi
"Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" formatidagi birinchi oliy darajadagi rasmiy uchrashuv yakunlangach, yetakchilar birgalikda Orol madaniyat sammiti ekspozitsiyasiga tashrif buyurdilar.
Ko‘rgazmada Orol ekotizimini tiklash, hududning madaniy merosini asrab-avaylash va barqaror rivojlanishiga ko‘maklashishga qaratilgan noyob tashabbuslar namoyish etildi. Bu yerda vizual, sensor va interfaol vositalar orqali Orolbo‘yining tabiiy va madaniy boyligi bilan tanishish mumkin.
Ko‘rgazmadan me’morchilik va landshaft fotografiyasiga ixtisoslashgan mashhur fotosuratchi Ivan Baanning asarlari, Qoraqalpog‘iston uchun xos o‘simlik hisoblangan qamishdan yaratilgan floristik kompozitsiya, shuningdek, Orolbo‘yining an’anaviy mahsulotlari - saksovul urug‘i, chig‘anoqlar, tabiiy tuz, quritilgan isiriq, an’anaviy naqshli namat va boshqa ko‘plab eksponatlar o‘rin olgan.

Главы стран Центральной Азии и Евросоюза ознакомились со стендом Аральского культурного саммита
По завершении первой официальной встречи на высшем уровне «Центральная Азия – Европейский Союз» лидеры совместно посетили экспозицию Аральского культурного саммита.
На выставке были представлены уникальные инициативы, направленные на восстановление экосистемы Арала, сохранение культурного наследия региона и содействие устойчивому развитию. Здесь через визуальные, сенсорные и интерактивные элементы можно ознакомиться с природным и культурным богатством Приаралья.
Среди экспонатов – фотографии известного фотографа Ивана Баана, специализирующегося на архитектурной и ландшафтной фотографии, флористическая инсталляция из камышей, являющихся характерной растительностью для Каракалпакстана, а также такие образцы объектов из Приаралья, как семена саксаула, раковины, природная соль, сушеная гармала, войлок с традиционными узорами и многие другие.