O‘zbekiston Prezidenti davlat rahbarlarining uch tomonlama uchrashuvida ishtirok etdi
O‘zbekiston rahbarining tashrifi sharafiga davlat bayroqlari ko‘tarildi. Milliy kuy-qo‘shiq va raqslar ijro etildi.
Bugun O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston Prezidentlarining uch tomonlama uchrashuvi bo‘lib o‘tadi.
Kun tartibiga muvofiq, do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar hamkorlikni kengaytirish masalalari muhokama qilinadi.
Muzokaralar yakunida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi shartnomani imzolash rejalashtirilgan.
Prezidentlar san’at ustalari ishtirokidagi qo‘shma konsertda ham ishtirok etadilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 31-mart kuni Xo‘jand shahrida Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov bilan uch tomonlama uchrashuvda ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida davlat rahbarlari bir-birlarini muborak Ramazon hayiti hamda bahor uyg‘onishi va yangilanish ayyomi - Navro‘z bilan qutladilar, birodar xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
Prezidentimiz Tojikiston va Qirg‘iziston tomonlarini barcha masalalar uzil-kesil hal etilgani hamda Davlat chegarasini delimitatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma imzolangani bilan samimiy tabrikladi.
Ushbu hujjat, shuningdek, uch mamlakat davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risida imzolanayotgan shartnoma barqarorlik va izchil taraqqiyotni ta’minlashga, butun mintaqaning xalqaro nufuzini oshirishga xizmat qilishi ta’kidlandi. Tantanali ravishda ochilgan Do‘stlik stelasi esa qardosh mamlakatlar o‘rtasida mustahkamlanib borayotgan yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va strategik sheriklik munosabatlarining yangi ramziga aylanishi qayd etildi.
O‘zbekiston Prezidenti amaliy hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Eng avvalo, bu oliy darajadagi faol va ishonchli aloqalarni davom ettirishdir.
Shu hafta Samarqandda "Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi" birinchi sammiti va mintaqadagi umumiy ekologik tahdidlarga bag‘ishlangan Iqlim forumi bo‘lib o‘tadi.
May oyida Ko‘rfaz arab davlatlari bilan sammit, sentyabr oyida esa Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi o‘tkaziladi.
Shu munosabat bilan, bo‘lajak tadbirlar kun tartibini puxta tayyorlash va umumiy yondashuvlarni ishlab chiqish uchun tashqi ishlar vazirliklari orqali muntazam maslahatlashuvlarni davom ettirish muhimligi ta’kidlandi.
Chegaradosh hududlarning hamkorligini rivojlantirishga alohida e’tibor qaratildi.
So‘nggi yillarda O‘zbekistonning Qirg‘iziston va Tojikiston bilan tovar ayirboshlash hajmi o‘n karradan ziyodga oshgani qayd etildi. Bu hajmning deyarli yarmi chegaraoldi hududlarga to‘g‘ri keladi.
Shu bois chegaralardagi bojxona punktlarini kompleks modernizatsiya qilish va kengaytirish, qulay, zamonaviy savdo va logistika infratuzilmasini shakllantirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Uch tomonlama savdo maydonchasini tashkil etish, sanoat va qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining doimiy faoliyat ko‘rsatadigan ko‘rgazma-yarmarkasini yo‘lga qo‘yish masalasini o‘rganish taklif etildi.
Yana bir yo‘nalish - sanoat kooperatsiyasi loyihalari.
Bugungi kunda O‘zbekiston korxonalari va xususiy kompaniyalari qo‘shni mamlakatlarda zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etishga faol sarmoya kiritmoqda.
Kooperatsiyani qo‘llab-quvvatlash maqsadida mamlakatimiz rahbari qo‘shma investitsiya jamg‘armalari kapitalini bosqichma-bosqich oshirishga tayyorligini bildirdi.
Mamlakatlar o‘rtasida transport aloqalarini rivojlantirish borasidagi ishlarni davom ettirishga kelishib olindi. Bu aviaqatnovlar sonini ko‘paytirish va geografiyasini kengaytirish, chegaraoldi hududlardagi shaharlar o‘rtasida yangi avtobus yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yishni o‘z ichiga oladi.
"Yashil" energetika va transport sohalaridagi yirik mintaqaviy loyihalar, suv va ekologiya dasturlarini ilgari surish diqqat markazida bo‘ldi.
O‘zbekiston Prezidenti hukumatlar iqtisodiy yo‘nalishda yanada faol ishlab, xalqlarimiz farovonligini oshirishga qaratilgan tezkor, real natijalar berishi lozimligini alohida ta’kidladi.
Shu kunlarda Xo‘jand shahrida qator madaniy-gumanitar tadbirlar o‘tkazilayotgani xalqlarimiz, ayniqsa, yoshlar o‘rtasida do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlashga xizmat qilayotgani alohida qayd etildi.
Davlatimiz rahbari har yili Navro‘z bayrami kunlarida chegaraoldi hududlarda qo‘shma konsert va do‘stlik festivallarini o‘tkazishni taklif etib, kelgusi yilda bunday tadbirlarni Farg‘ona shahrida tashkil etishga tayyorligini bildirdi.
Uchrashuv yakunida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi tarixiy shartnoma imzolandi hamda uch davlat rahbarlarining Qo‘shma deklaratsiyasi qabul qilindi.
Xo‘jand shahrida o‘tayotgan oliy darajadagi tadbirlar dasturiga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov uch mamlakat davlat chegaralari tutashgan hududda Do‘stlik stelasini tantanali ravishda ochdilar.
Uch mamlakat Bosh vazirlari o‘rinbosarlari videoaloqa orqali davlat rahbarlariga qurilish ishlari yakunlangani va obyekt tayyorligi to‘g‘risida axborot berdi.
Ushbu yodgorlik qardosh mamlakatlarimiz o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik, ishonch va strategik sheriklik munosabatlari mustahkamlanib borayotganining yangi ramzi bo‘ladi.
Xo‘jand shahridagi sammitning madaniy dasturi doirasida O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston davlat rahbarlari Xo‘jand qal’asiga tashrif buyurib, uning tarixi bilan tanishdilar.
Bu noyob majmuaning qurilishi miloddan avvalgi IV-V asrlarga borib taqaladi. Arxeologik qazishmalar natijasida o‘sha davrda birinchi qal’a bunyod etilganligi aniqlangan.
1999-yilda qayta ta’mirlash ishlaridan so‘ng qal’a yonida 28 mingdan ortiq eksponatni o‘z ichiga olgan o‘lkashunoslik muzeyi ochildi.
So‘nggi restavratsiya ishlari jarayonida qal’a devorlari, arki va darvozalari qayta tiklandi, ma’muriy bino, hunarmandchilik do‘konlari qurildi, Xo‘jandning qadimiy hovlilari namunalari yaratildi.
Hududda tojik xalqi tarixi va madaniyatiga oid 5 ta ko‘rgazma zalidan iborat majmua barpo etildi. 8 ta hovlida hunarmandlar xattotlik, rassomchilik, adras to‘qish, so‘zana tikish, tosh o‘ymakorligi, temirchilik va kulolchilik bilan shug‘ullanmoqda.
Davlat rahbarlari uch mamlakatning hunarmandchiligi, qishloq xo‘jaligi mahsulotlari va milliy taomlari ko‘rgazmasini ko‘zdan kechirib, badiiy chiqishlarni tomosha qildilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov uch mamlakat madaniyat va san’at ustalarining konsertida qatnashdilar.
Davlatimiz rahbari o‘z so‘zida birodar xalqlarni bahoriy yangilanish bayrami Navro‘z va muborak Ramazon hayiti bilan chin dildan qutladi.
- Bugun xalqlarimiz uchun haqiqatan ham katta va uzoq kutilgan bayram. Biz uch davlat chegaralarining tutash nuqtasi haqidagi tarixiy shartnomani imzoladik. Bundan buyon chegaralar – birodarlik chiziqlari, yangi imkoniyatlar, bunyodkorlik va hamkorlik makonidir, - dedi Prezident.
Xalqlarimizning muqaddas tuprog‘i, dini, taqdiri bir, tashvish-u quvonchlari, intilishlari o‘xshash ekani ta’kidlandi. Endi bu go‘zal zaminni bugungi va kelajak avlodlar munosib va baxtli yashashi uchun birgalikda obod qilish bizning burchimizdir.
Keyingi yillarda umumiy siyosiy iroda tufayli mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlarda ulkan ijobiy o‘zgarishlar yuz berdi.
Bugun O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risida shartnoma kuchga kirdi. Yaqin kunlarda O‘zbekiston va Qirg‘iziston o‘rtasida ham shunday hujjat imzolanadi.
Savdo, investitsiyalar, yuk tashish, fuqarolarning bordi-keldisi izchil ko‘payib bormoqda. Muvaffaqiyatli kooperatsiya loyihalari soni oshmoqda.
Bugungi muzokaralarda ishbilarmonlik va madaniy almashinuvlar uchun qulay sharoitlar yaratish, to‘g‘ridan to‘g‘ri parvozlar sonini ko‘paytirish, chegaraoldi hududlardagi shaharlar o‘rtasida yangi avtobus yo‘nalishlarini yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvlarga erishilgani qayd etildi.
Madaniy tadbirlar, ijodiy festivallar, yoshlar forumlari, sport musobaqalarini muntazam o‘tkazib borishga alohida e’tibor qaratildi.
- San’at chegara bilmaydi, uning buyuk vazifasi odamlarni birlashtirish. Uch mamlakatning iste’dodli san’at ustalari ijrosidagi bugungi konsert ham madaniyatlarimizning boyligi, rang-barangligi va mushtarakligini yana bir bor namoyish etadi, - dedi so‘zining yakunida O‘zbekiston Prezidenti.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Tojikiston Respublikasiga amaliy tashrifi yakunlandi.
Oliy darajadagi tadbirlarga boy dastur doirasida Xo‘jand shahrida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Emomali Rahmon bilan muzokara o‘tkazdi, O‘zbekiston, Tojikiston va Qirg‘iziston rahbarlarining qo‘shma uchrashuvida ishtirok etdi.
Do‘stlik stelasining ochilish marosimi va uch mamlakat davlat chegaralarining tutash nuqtasi to‘g‘risidagi tarixiy shartnomaning imzolanishi bo‘lib o‘tdi.
Yetakchilar tarixiy-madaniy majmua - Xo‘jand qal’asiga tashrif buyurib, san’at ustalarining qo‘shma konsert dasturini tomosha qildilar.
Aeroportda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon kuzatib qo‘ydi.

Президент Узбекистана принял участие в трехсторонней встрече глав государств
В честь прибытия лидера Узбекистана были подняты государственные флаги. Деятели культуры и искусства представили национальные музыкальные и танцевальные номера.
Сегодня состоится трехсторонняя встреча президентов Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
В соответствии с повесткой дня будут рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления отношений дружбы, добрососедства и стратегического партнерства, расширения торгово-экономического и культурно-гуманитарного сотрудничества.
По итогам переговоров предусматривается подписание Договора о точке стыка государственных границ Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
Президенты также примут участие в совместном концерте мастеров искусств.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 31 марта в городе Худжанде принял участие в трехсторонней встрече с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном и Президентом Кыргызской Республики Садыром Жапаровым.
В начале встречи главы государств поздравили друг друга с наступлением священного Рамазан хайита и праздником весеннего пробуждения и обновления – Наврузом, пожелав братским народам мира, благополучия и процветания.
Лидер нашей страны также сердечно поздравил таджикскую и кыргызскую стороны с окончательным решением всех вопросов и подписанием Договора о делимитации государственной границы.
Подчеркнуто, что данный документ, а также принимаемый Договор о точке стыка государственных границ трех стран будут служить обеспечению целям стабильности и устойчивого развития, повышению международного авторитета всего региона. А торжественно открытая стела Дружбы станет новым символом укрепляющихся отношений добрососедства, доверия и стратегического партнерства братских стран.
Президент Узбекистана отдельно остановился на приоритетных направлениях практического взаимодействия.
Прежде всего, это дальнейшее поддержание активных доверительных контактов на высшем уровне.
На этой неделе в Самарканде состоится первый саммит «Центральная Азия – Европейский Союз» и Климатический форум, посвященный общим экологическим вызовам в регионе.
В мае состоится саммит с арабскими государствами Залива, в сентябре - седьмая Консультативная встреча глав государств Центральной Азии.
В данном контексте подчеркнута важность продолжения регулярных консультаций по линии МИДов для тщательной подготовки повестки предстоящих мероприятий и выработки общих подходов.
Отдельное внимание уделено развитию тесной кооперации приграничных регионов.
Отмечено, что за последние годы товарооборот Узбекистана с Кыргызстаном и Таджикистаном вырос в десятки раз. Почти половина этого объема приходится на приграничные области.
В этой связи указано на необходимость комплексной модернизации и расширения таможенных пунктов на границах, формирования удобной, современной торговой и логистической инфраструктуры.
Предложено проработать вопрос создания трехсторонней торговой площадки, с организацией постоянно действующей выставки-ярмарки промышленной и сельскохозяйственной продукции.
Другое направление – это проекты промышленной кооперации.
Сегодня узбекские предприятия и частные компании активно инвестируют в создание современных производств в соседних странах.
Для поддержки кооперации лидер нашей страны выразил готовность поэтапно увеличивать капитал созданных совместных инвестиционных фондов.
Условлено продолжить работу по развитию транспортного сообщения между странами. Речь идет об увеличении частоты и расширении географии авиарейсов, запуске новых автобусных маршрутов между городами в приграничных регионах.
В фокусе внимания – продвижение крупных региональных проектов в сфере «зеленой» энергетики и транспорта, программ в области воды и экологии.
Президент Узбекистана особо подчеркнул, что более активная работа правительств на экономическом направлении должна приносить быстрые, реальные результаты, направленные на повышение благосостояния наших народов.
Особо отмечено, что проведение в эти дни в Худжанде ряда культурных и гуманитарных мероприятий служит укреплению дружбы и понимания между народами, особенно молодежью.
Глава нашего государства предложил ежегодно проводить совместные концерты и фестивали дружбы в приграничных регионах в дни празднования Навруза и выразил готовность организовать такие мероприятия в следующем году в городе Фергане.
По итогам встречи подписан исторический Договор о точке стыка государственных границ Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана, а также принята Совместная декларация глав трех государств.
В соответствии с программой мероприятий на высшем уровне, проходящих в городе Худжанде, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров торжественно открыли стелу Дружбы в районе стыка государственных границ трех стран.
Заместители премьер-министров трех стран в формате видеоконференцсвязи доложили лидерам о завершении строительных работ и готовности объекта.
Следует отметить, что этот монумент призван стать новым символом укрепляющихся отношений дружбы, добрососедства, доверия и стратегического партнерства братских стран.
В рамках культурной программы саммита в городе Худжанде главы государств Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана посетили Худжандскую крепость и ознакомились с ее историей.
Следует отметить, что возведение этого уникального комплекса относится к VI-V веках до нашей эры. Благодаря археологическим раскопкам было установлено, что в тот период была построена первая крепость.
После реконструкции в 1999 году рядом с крепостью открыт краеведческий музей, в котором хранится более 28 тысяч экспонатов.
В ходе последней реставрации восстановлены стены крепости, цитадель и ворота, построены административное здание, лавки ремесленников, созданы образцы старинных дворов Худжанда.
На территории возведен комплекс с 5 выставочными залами истории и культуры таджикского народа. В 8 дворах ремесленники занимаются каллиграфией, живописью, изготовлением адраса, сюзане, резьбой по камню, кузнечным и гончарным делом.
Лидеры ознакомились с выставкой продукции народных ремесел, сельского хозяйства и национальной кухни трех стран, а также просмотрели национальные представления.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров приняли участие на совместном мероприятии – концерте мастеров культуры и искусства трех стран.
В своем приветственном выступлении глава нашего государства искренне поздравил братские народы с праздником весеннего обновления Наврузом и священным Рамазан хайитом.
– Сегодня по-настоящему большой и долгожданный праздник для наших народов. Мы подписали исторический Договор о точке стыка государственных границ трёх стран. Отныне границы – это линии братства, пространство новых возможностей, созидания и интеграции, - отметил Президент.
Подчеркнуто, что у наших народов одна священная земля, одна религия, одна судьба, схожие заботы, радости и устремления. Теперь наш долг – вместе преображать эту прекрасную землю для достойной и счастливой жизни нынешнего и будущих поколений.
В последние годы благодаря общей политической воле в отношениях между нашими странами произошли огромные позитивные изменения.
Сегодня вступил в силу Договор о союзнических отношениях между Узбекистаном и Таджикистаном. В ближайшее время будет подписан аналогичный документ между Узбекистаном и Кыргызстаном.
Динамично растут показатели торговли, инвестиций, грузоперевозок, взаимных поездок граждан. Увеличивается число успешных примеров кооперации.
Отмечено, что в ходе сегодняшних переговоров были достигнуты договоренности о формировании благоприятных условий для деловых и культурных обменов, увеличении частоты прямых авиарейсов и запуске новых автобусных маршрутов между городами в приграничных регионах.
Особое внимание уделено регулярному проведению культурных мероприятий, творческих фестивалей, форумов молодёжи, спортивных соревнований.
- Искусство не знает границ, его великая миссия – объединять людей. И сегодняшний концерт талантливых мастеров искусств трех стран еще раз продемонстрирует богатство, разнообразие и общность наших культур, – заключил Президент Узбекистана.
Рабочий визит Президента Республики Узбекистан в Республику Таджикистан завершился.
В рамках насыщенной программы мероприятий на высшем уровне в городе Худжанде Президент Шавкат Мирзиёев провел переговоры с Президентом Эмомали Рахмоном, принял участие в совместной встрече глав Узбекистана, Таджикистана и Кыргызстана.
Состоялась церемония открытия символической стелы Дружбы, а также подписание исторического Договора о точке стыка государственных границ трех стран.
Лидеры посетили историко-культурный комплекс – Худжандскую крепость, а также совместный концерт мастеров искусств.
В аэропорту Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева проводил Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон.