O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari kelishuvlarni to‘liq amalga oshirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Pokiston Islom Respublikasi Bosh vaziri Shahboz Sharif 30-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon hayiti - Iyd al-Fitr bayrami munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutladilar. Do‘st O‘zbekiston va Pokiston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tilaklari izhor etildi.
Joriy yil fevral oyida Pokiston Bosh vazirining O‘zbekistonga tarixiy tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni "yo‘l xaritasi"ga muvofiq amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Vazirliklar, idoralar va tarmoqlar darajasidagi muloqotlar faollashgani va almashinuvlar samarali tus olgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi.
Mart oyida Islomobod shahrida O‘zbekiston oziq-ovqat mahsulotlari ko‘rgazmasi muvaffaqiyatli o‘tkazildi. Aprel oyidan Lahorga qo‘shimcha aviareyslar yo‘lga qo‘yilishi rejalashtirilgan.
Qo‘shma loyihalarning ijrosini ko‘rib chiqish va ularni jadallashtirish choralarini ko‘rish uchun Hukumatlararo komissiyaning navbatdagi yig‘ilishini joriy yilda o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va Pokiston yetakchilari mintaqa kun tartibidagi dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Leaders of Uzbekistan and Pakistan emphasize the importance of full implementation of agreements
On March 30, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan, Shehbaz Sharif, held a telephone conversation, during which they exchanged sincere congratulations on the occasion of Ramadan Hayit – Eid al-Fitr, a sacred holiday for the entire Muslim Ummah. Warm wishes of peace, well-being, and prosperity were extended to the friendly peoples of Uzbekistan and Pakistan.
The practical implementation of the agreements reached during the historic visit of the Prime Minister of Pakistan to Uzbekistan in February this year, in accordance with the adopted roadmap, was discussed.
The leaders expressed particular satisfaction with the intensification of contacts and the productive nature of the exchanges at the ministerial, agency, and sectoral organization levels.
It was noted that a successful exhibition of Uzbek food products was held in Islamabad in March. Additionally, a new direct flight to Lahore is scheduled to launch in April.
The importance of holding the next session of the Intergovernmental Commission this year was emphasized to review the progress of joint projects and take measures to accelerate their implementation.