O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birini samimiy qutladilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an 30-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda butun musulmon ummati uchun muqaddas bo‘lgan Ramazon hayiti munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutladilar. Davlat rahbarlari qardosh xalqlarimizga tinchlik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston-Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi.
Barcha darajalarda faol muloqotlar davom etayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash va investitsiyalar hajmi, qo‘shma loyiha va korxonalar soni, to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar ko‘paymoqda.
Oliy darajadagi Strategik hamkorlik kengashining bo‘lajak navbatdagi yig‘ilishi va Turkiy davlatlar tashkilotining rejadagi sammitiga tayyorgarlik ko‘rishga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekistonda bo‘lajak Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va qo‘shma biznes forumini, shuningdek, Turkiya Buyuk millat majlisi delegatsiyasining Parlamentlararo ittifoq Assambleyasining 150-sessiyasida ishtirok etish uchun tashrifini samarali o‘tkazish muhimligi qayd etildi.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye exchange warm greetings on the occasion of Ramadan Hayit
On March 30, during a telephone conversation, the President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, and the President of the Republic of Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan, exchanged warm congratulations on the occasion of Ramadan Hayit – Eid al-Fitr, a sacred holiday for the entire Muslim Ummah.
The leaders of both countries extended sincere wishes of peace, well-being, and prosperity to the brotherly peoples of Uzbekistan and Türkiye.
The current issues related to the further development and strengthening of the comprehensive strategic partnership between Uzbekistan and Türkiye were discussed.
The ongoing intensive contacts at all levels were noted with deep satisfaction. Trade and investment volumes continue to grow, along with the number of joint projects and enterprises, as well as the frequency of direct flights between the two countries.
Special attention was given to preparations for the upcoming regular meeting of the High-Level Strategic Cooperation Council and the planned summit of the Organization of Turkic States.
The importance of successfully organizing the forthcoming session of the Intergovernmental Commission in Uzbekistan, the joint business forum, and the visit of a delegation from the Grand National Assembly of Türkiye to participate in the 150th Assembly of the Inter-Parliamentary Union was also emphasized.