Atom energetikasi loyihasi ko‘rib chiqildi
Mamlakatimizda energetika sohasida ko‘plab loyihalar amalga oshirilgani natijasida oxirgi besh yilda elektr energiyasi ishlab chiqarish 30 foiz ko‘payib, 81,5 milliard kilovatt soatga yetdi. Oshib borayotgan talabni qondirish uchun qayta tiklanadigan energiya manbalari ham faol rivojlantirilmoqda. Uning generatsiyadagi ulushi 16 foizga yetib, o‘tgan yili 3,2 gigavattli qo‘shimcha quvvat yaratildi.
Bu sohada uzoqni ko‘zlash, kelajakka hozirdan zamin hozirlash kerak. 2035-yilda yurtimizda elektr iste’moli 121 milliard kilovatt soat bo‘lishi hisob-kitob qilingan. Shu bois energetikani barcha yo‘nalishlarda rivojlantirish choralari ko‘rilmoqda.
Xususan, 2030-yilga borib, jami generatsiyada “yashil” energiya ulushini 50 foizdan oshirish rejalashtirilgan. Uzoq muddatda atom enegriyasi bazaviy manbalardan biriga aylanishi ko‘zda tutilgan.
Hozirgi kunda kichik quvvatli atom elektr stansiyasi qurish loyihasi ustida ish olib borilmoqda. Uni amalga oshirish imkoniyatlarini muhokama qilish hamda “yo‘l xaritasi” tayyorlash maqsadida ishchi guruhlarning uchrashuvlari o‘tkazildi.
Xalqaro atom energiyasi agentligi bilan 2025-2027-yillarga mo‘ljallangan Qo‘shma harakatlar rejasi ishlab chiqildi. Bo‘lajak stansiya qurilishining har bir bosqichi – loyihalashtirishdan to bitgunga qadar Xalqaro atom energiyasi agentligining qat’iy nazorati ostida bo‘ladi, jahonning eng ilg‘or tajribalari va xavfsizlik talablari tatbiq etiladi.
Yig‘ilishda mutasaddilar loyihaning borishi, hamkorlar bilan muzokaralar yuzasidan axborot berdi. Ruxsatnomalar olish va moliyalashtirish masalalari, shuningdek, katta quvvatli atom elektr stansiyasining texnik-iqtisodiy jihatlari hamda uni barpo etish rejalari ko‘rib chiqildi.

Issues on developing atomic energy reviewed
The Head of State was presented with a report on the fulfillment of tasks aimed at the development of nuclear energy in the country.
Over the past five years, due to the implementation of a number of major energy projects, electricity production in Uzbekistan has increased by 30 percent and reached 81.5 billion kilowatt-hours. Renewable energy sources are also being actively developed to meet the growing demand. Their share in total generation has reached 16 percent, and 3.2 gigawatts of additional capacity was commissioned last year.
At the same time, special attention is paid to strategic planning and preparation for future challenges. According to calculations, by 2035, the country's electricity consumption will amount to 121 billion kilowatt-hours. In this regard, measures are being taken to develop the energy sector in all fields.
In particular, it is planned to increase the share of “green” energy in the total energy balance to more than 50 percent by 2030. At the same time, nuclear energy is considered as one of the basic sources in the long term.
Currently, work is underway on a project to build a small-capacity nuclear power plant. Working group meetings were held to discuss the possibilities of project implementation and prepare a roadmap.
A Joint Action Plan for 2025-2027 has been developed with the International Atomic Energy Agency (IAEA). Each stage of future construction - from design to completion - will be under strict IAEA control, in line with the world's best practices and safety requirements.
At the meeting, the responsible persons informed about the progress of the project, negotiations with partners, issues of obtaining permits and sources of financing. Technical and economic aspects of the location of the large nuclear power plant and plans for its construction were also discussed.