Fayzli iftorlikda yurtimizdagi ahillik namoyon bo‘ldi
25-mart kuni barcha hududlarda ehson dasturxonlari yozilib, iftorlik marosimi o‘tkazildi. Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida o‘tgan iftorlikda ishtirok etdi.
Tadbir avvalida davlatimiz rahbari xalqimizni va jamiki musulmon ummatini muborak Ramazon oyi bilan yana bir bor tabrikladi.
– Ushbu sharofatli oyda go‘zal diyorimizda mana shunday fayzli iftorlik marosimini el-yurtimiz bilan birgalikda o‘tkazish nasib etgani uchun mehribon va qudratli Alloh taologa behisob shukronalar aytamiz, – dedi Prezident.
Mamlakatimizda “Inson qadri uchun, inson baxti uchun” degan ezgu g‘oya hamma ishda asosiy dasturga aylanmoqda. Fuqarolarning huquqlari, vijdon erkinligi ta’minlanayotgani Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘lmoqda. Muqaddas dinimiz buyurgan xayrli amallar – ahillik va hamjihatlik, mehr-saxovat, sabru qanoat, axloq-odob, ilmu ma’rifat fazilatlari jamiyatimizda tobora mustahkam bo‘lib bormoqda.
Islom dinining insonparvarlik mohiyatini chuqur o‘rganish, buyuk tariximiz va madaniyatimiz durdonalarini, ulug‘ allomalarimizning boy merosini to‘plash va keng targ‘ib etishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Xususan, shu maqsadda poytaxtimizda Islom sivilizatsiyasi markazi barpo etilmoqda. Bu ulkan ilmiy-ma’naviy loyiha necha ming yillik taraqqiyot yutuqlarini o‘zida mujassam etib, islom sivilizatsiyasi yurtimizda aynan ilm-fan, ta’lim-tarbiya, madaniyat va ma’rifat asosida rivojlanganini tasdiqlaydi, yoshlarimizni buyuk kashfiyotlarga ruhlantiradi.
Samarqandda hadis ilmining sultoni Imom Buxoriy majmuasi qurilishi ham jadal davom etmoqda. Buyuk ajdodimiz hayoti va faoliyatiga bag‘ishlangan muzey va ilmiy dargohlar bilan birga, 10 ming kishilik masjid bunyod etilmoqda. Bu ikki muhtasham obida joriy yilda ochilishi rejalashtirilgan.
Prezidentimizning 14 martdagi qaroriga muvofiq, bu yil Imom Moturidiy tavalludining 1155 yilligi keng nishonlanadi. U zotning Samarqanddagi muborak qadamjosi yanada obod qilinadi, boy ilmiy merosi va moturidiylik ta’limoti xorijiy olimlar bilan hamkorlikda o‘rganiladi.
Yurtimizdagi turli millat va din vakillari o‘rtasida ahillikni kuchaytirish maqsadida shu yil sentyabrda yana bir tadbir – Toshkent va Samarqand shaharlarida “Deklaratsiyalar muloqoti forumi” o‘tkaziladi. Bu xalqaro anjuman turli diniy e’tiqod vakillari o‘rtasida o‘ziga xos ma’rifiy muloqot maydoni bo‘ladi.
Konstitutsiyamizga muvofiq, O‘zbekiston ijtimoiy davlat maqomiga ega bo‘lib, xalqchil va insonparvar siyosat yuritilmoqda. Xususan, o‘tgan yilning o‘zida ko‘makka muhtoj insonlarga 16 trillion so‘mlik moddiy yordam va nafaqalar berilgan. Kam ta’minlangan oilalarga mansub 51 ming nafar bola bog‘chaga joylashtirilgan, ularning 176 ming nafar a’zosiga tibbiy ko‘mak ko‘rsatilib, 182 ming nafari ijtimoiy xizmatlar bilan qamrab olingan.
“Saxovat va ko‘mak” jamg‘armasi orqali 94 mingga yaqin kam ta’minlangan oilalarga davolanish, oziq-ovqat, kiyim-kechak, kommunal to‘lovlar bilan bog‘liq 130 milliard so‘mlik xarajatlar qoplab berilgan.
“Ayollar daftari” doirasida 3,5 million nafar xotin-qizga 5 trillion 700 milliard so‘mlik yordam ajratilgan. “Yoshlar daftari” joriy etilganidan buyon 1 million 300 ming nafar ehtiyojmandga 1 trillion 700 milliard so‘mlik ijtimoiy yordam ko‘rsatilgan.
Bundan tashqari, yurtimiz hojilarining tashabbusi bilan kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan, ehtiyojmand oilalarga 6 milliard 300 million so‘m miqdorida moddiy yordamlar ko‘rsatilgan.
Yurtni obod qilish, ko‘chat ekib, bog‘ yaratish ham savobli ish. “Yashil makon” umummilliy loyihasi aynan shu maqsadga qaratilgan. Hozirgi bahor mavsumining o‘zida diniy soha xodimlari tomonidan 10 ming tupdan ziyod daraxt, 32 ming tupga yaqin gul ekildi, masjid va ziyoratgohlar atrofi obod qilindi.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili”ga oid davlat dasturi doirasida tabiatparvarlik ko‘lami yanada kengaymoqda. Yaqinda Xiva shahrida o‘tkazilgan Konfessiyalararo kengash majlisida yurtimizdagi diniy konfessiyalar vakillari mazkur davlat dasturida faol ishtirok etish bo‘yicha murojaatnoma qabul qildi.
Ushbu iftorlik marosimida ham xorijiy davlatlar elchilari, xalqaro tashkilotlar hamda diniy konfessiyalar vakillari jamlangani yurtimizdagi bag‘rikenglik va totuvlikning yana bir ifodasi bo‘ldi.
Davlatimiz rahbari o‘z nutqida dunyodagi vaziyatga ham to‘xtalib o‘tdi. Aksariyat ziddiyat va mojarolar aynan islom dunyosida sodir bo‘layotgani afsus bilan qayd etildi.
Notinchlik o‘choqlari istalgan paytda kengayib ketishi mumkinligi, musulmon mamlakatlarida tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun birdamlik va islom ummati hamjihatligini yanada mustahkamlash har qachongidan ham dolzarb ekani ta’kidlandi.
Buning uchun, birinchi navbatda, yoshlarni yot g‘oyalar ta’siridan saqlash, ilm-ma’rifatga yo‘naltirish e’tibor markazida turishi kerak.
Shu haqda gapirar ekan, Shavkat Mirziyoyev Bahouddin Naqshbandning “Qo‘ling mehnatda, diling Allohda bo‘lsin”, degan o‘gitini yodga oldi. Yoshlarimizni mana shunday ruhda tarbiyalash, ularni mehnat va kasbga o‘rgatish juda muhim ekanini ta’kidladi.
Ayni kunlarda “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” shiori ostida yurtimizdagi 9 ming 500 ga yaqin mahallada kam ta’minlangan oilalarda iftorlik dasturxonlari yozilib, ularning holidan xabar olindi. Bunday xayrli ishlar inson qadrini ulug‘lash, pok maqsadli barcha yurtdoshlarimizni yanada birlashtirishga xizmat qiladi.
– Alisher Navoiy bobomiz aytganlaridek, “Yaxshilarning ishi – yaxshilik qilishdir”. Chindan ham, bu hayot aynan ezgulik va yaxshilik tufayli doimo yorug‘ va bardavomdir, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Niyatlar ijobat bo‘ladigan muborak Ramazon oyida, Qadr kechasi arafasida turib, ezgu tilaklar aytildi.
Qur’oni karimdan tilovat qilindi. Alloh taolodan butun dunyoda tinchlik, yurtimizda farovonlik, mehr-oqibat barqaror bo‘lishini so‘rab, duolar o‘qildi.
Yurtimizning barcha hududlarida o‘tgan iftorlik tadbirlarida nuroniylar, ziyolilar, turli din va konfessiyalar vakillari, nogironligi bor va ehtiyojmand kishilar, jami 60 mingga yaqin ishtirokchi qatnashdi.

Embodiment of unity and cohesion
On March 25 an Iftar ceremony was organized throughout all regions of the country. President Shavkat Mirziyoyev took part in Iftar held in Tashkent.
In the beginning of the event the Head of State again congratulated the people and the entire Muslim ummah on the holy month of Ramadan.
- In this blessed month, we are happy to spend the ceremony of iftarlik (evening meal in the days of Muslim fasting) together with our people on our fertile land, for which we endlessly thank Allah the Merciful, - said the President.
The noble idea “For the sake of man, for the sake of his happiness” is becoming the bedrock of all public policy. Freedom of conscience and the rights of citizens are reliably protected, which is particularly evident during the holy month of Ramadan. The noble values, such as harmony, kindness and support, patience, endurance, morality, decency, the pursuit of science, are more strengthened in our society.
Special attention is paid to a thorough study of the humanistic meaning of Islam, collection and popularization of the rich heritage of the prominent thinkers. In particular, the Center of Islamic Civilization is being built in Tashkent – a major scientific and spiritual project, which will reflect the achievements of the Islamic world in the sphere of science, education and culture. This center will inspire youth for new discoveries.
Also construction of the Imam Bukhari complex continues in Samarkand – a great hadith scholar. Along with a museum and scientific institutions, a mosque with a capacity of up to 10 thousand worshippers is being built. It’s planned to open the two majestic structures already this year.
In accordance with the decree of the President dated March 14 this year it’s planned to widely commemorate the 1155th anniversary of Imam Maturidi. His tomb site in Samarkand will be improved, the scientific legacy and the teachings of Maturidism will be studied together with foreign scholars.
In order to strengthen inter-ethnic and inter-confessional harmony, the International Forum “Dialogue of Declarations” will be held in September in Tashkent and Samarkand. It will be a unique platform for interreligious and intercultural dialogue.
In accordance with the Constitution, Uzbekistan is a social state implementing a humane and people-centered policy. Only last year, 16 trillion soums worth of material assistance and benefits were allocated. More than 51 thousand children from families in need were placed in kindergartens, 176 thousand people received medical assistance, 182 thousand – social services.
Through the “Kindness and Support” fund 94 thousand low-income families received assistance worth more than 130 billion soums for treatment, food, clothing and utility bills.
Under the “Women's notebook” 3.5 million women received assistance for 5.7 trillion soums. In the framework of the “Youth notebook”, 1.3 million young people in need received social assistance worth 1.7 trillion soums.
Moreover, at the initiative of our pilgrims material assistance worth 6.3 billion soums was provided to low-income and bereaved families.
Creating green zones, planting trees is also a good deed. The nationwide project “Yashil Makon” serves this purpose. This spring, representatives of the clergy planted more than 10 thousand trees and about 32 thousand flowers, and landscaped the areas around mosques and places of pilgrimage.
In the framework of the State program in the Year of Environmental Protection and Green Economy ecological initiatives are expanded. Recently, at the Interfaith Council held in Khiva, representatives of the religious confessions adopted an appeal calling for active participation in the implementation of the program.
At the current Iftar ambassadors of the foreign countries, representatives of international organizations and religious confessions attended, which became yet another confirmation of the atmosphere of tolerance and mutual respect in our country.
In his address, President also touched upon the world situation, expressing regret that most of the contradictions and conflicts are unfortunately taking place in the Islamic world. He underlined that in the conditions of growing threats, the unity and harmony of the Islamic ummah is more urgent than ever.
Special attention, according to the Head of State, should be paid to protecting youth from alien ideas, and upbringing in the spirit of knowledge and enlightenment. The president quoted the precept of Bahauddin Nakshband: “Let your hands be in labor and Allah in your heart”, underlining the importance of educating young people in the spirit of hard work and professional self-realization.
These days under the slogan “Ramadan – the month of generosity, unity and benevolence” Iftars are organized in 9.5 thousand mahallas of the country for low-income families, they are provided with assistance. Such good deeds contribute to elevating human value and strengthening unity among the compatriots.
- As our great ancestor Alisher Navoi wrote: “The deed of the good is to do good”. It is due to goodness and good deeds that life on earth continues and is illuminated with light, - stated Shavkat Mirziyoyev.
Surahs from the Quran were recited and prayers were offered to the Almighty that peace, prosperity and kindness would always reign in our country and in the whole world.
Representatives of the older generation, intellectuals, representatives of various religions and confessions, people with disabilities and low-income citizens, about 60 thousand people took part in the Iftar events held in all regions of the country.