O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari amaliy hamkorlikni kengaytirish rejalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev 20-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda bir-birini va ikki mamlakatning birodar xalqlarini bahor ayyomi - Navro‘z bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning eng dolzarb masalalari batafsil muhokama qilindi.
O‘tgan yil avgust oyida Ozarbayjon Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifida erishilgan kelishuvlarga muvofiq amaliy hamkorlik bo‘yicha rejalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Iqtisodiy hamkorlik yili doirasida birgalikda samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, elektrotexnika, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm va ko‘plab boshqa tarmoqlardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Davlat rahbarlari xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama sammitlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Лидеры Узбекистана и Азербайджана обсудили планы по расширению практического сотрудничества
В ходе телефонного разговора 20 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев тепло поздравили друг друга и братские народы двух стран с весенним праздником Навруз, искренне пожелав мира, благополучия и процветания.
Были предметно обсуждены наиболее актуальные вопросы дальнейшего расширения и укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнёрства и союзничества.
Особое внимание уделено реализации планов практического взаимодействия в контексте выполнения договоренностей, достигнутых по итогам государственного визита Президента Азербайджана в Узбекистан в августе прошлого года.
С особым удовлетворением отмечена совместно осуществляемая продуктивная работа в рамках Года экономической кооперации. Растут объемы товарооборота, в активной фазе – проекты в области автомобилестроения, текстильной, электротехнической, энергетической, аграрной, туристической и многих других отраслях.
Кроме того, регулярно проводятся мероприятия в рамках культурно-гуманитарного обмена.
Лидеры обменялись мнениями по вопросам международной повестки, а также рассмотрели график предстоящих двусторонних встреч и многосторонних саммитов на высшем и высоком уровнях.