O‘zbekiston va Ozarbayjon yetakchilari amaliy hamkorlikni kengaytirish rejalarini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev 20-mart kuni bo‘lib o‘tgan telefon orqali muloqotda bir-birini va ikki mamlakatning birodar xalqlarini bahor ayyomi - Navro‘z bilan samimiy qutlab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston bilan Ozarbayjon o‘rtasidagi do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada kengaytirish va mustahkamlashning eng dolzarb masalalari batafsil muhokama qilindi.
O‘tgan yil avgust oyida Ozarbayjon Prezidentining O‘zbekistonga davlat tashrifida erishilgan kelishuvlarga muvofiq amaliy hamkorlik bo‘yicha rejalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratildi.
Iqtisodiy hamkorlik yili doirasida birgalikda samarali ishlar olib borilayotgani alohida mamnuniyat bilan qayd etildi. Tovar ayirboshlash hajmi ortmoqda, avtomobilsozlik, to‘qimachilik, elektrotexnika, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm va ko‘plab boshqa tarmoqlardagi loyihalar faol bosqichga kirgan.
Bundan tashqari, madaniy-gumanitar almashinuv doirasidagi tadbirlar muntazam o‘tkazib kelinmoqda.
Davlat rahbarlari xalqaro ahamiyatga molik masalalar yuzasidan fikr almashdilar, shuningdek, bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi ikki tomonlama uchrashuvlar va ko‘p tomonlama sammitlar rejasini ko‘rib chiqdilar.

Leaders of Uzbekistan and Azerbaijan discuss plans on expanding practical cooperation
In the framework of a telephone conversation held on March 20, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev warmly congratulated each other and the brotherly people of the two countries on a spring holiday Navruz, sincerely wishing peace, wellbeing and prosperity.
The most relevant issues of further expanding and strengthening Uzbek-Azerbaijani relations of friendship, strategic partnership and alliance were discussed in detail.
Particular attention has been paid to the implementation of plans of practical interaction in the context of realizing agreements reached as a result of the state visit of the President of Azerbaijan to Uzbekistan in August last year.
The joint productive work in the framework of the Year of economic cooperation has been noted with special satisfaction. Trade turnover is increasing, projects in the spheres of machine building, textile, electronics, energy, agriculture, tourism and many others are in active phase.
Additionally, events in the framework of cultural and humanitarian exchange are held regularly.
The leaders exchanged views on the issues of international agenda and reviewed the schedule of upcoming bilateral meetings and multilateral summits on high and highest levels.