Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida ko‘chat ekib, yashillik yaratish ko‘lami kengaydi. Poytaxtimizning Bektemir tumanida yana bir bog‘ga asos solindi.
Prezidentimiz davlat tashkilotlari va jamoatchilik vakillari bilan birga bu yerda ko‘chat ekdi.
Iykota, Majnuntol, Zilola, Rohat va Iqbol mahallalari orasidagi bu hudud avval qarovsiz joy edi. Elning birligi bilan yana bir yashil makon, aholi hordiq chiqaradigan park paydo bo‘lmoqda. Uch gektarlik hududga o‘rmon konsepsiyasi asosida uch ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekildi. Ularning sug‘orilishi va parvarishiga mas’ullar biriktirildi.
Mahalla faollari, nuroniylar va yoshlar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillariga ushbu xayrli tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi. Barchani kirib kelayotgan Navro‘z bayrami bilan tabrikladi.
Prezident farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida mahallalarda dehqonchilik va obodonlashtirish ishlari safarbarlik bilan olib borilmoqda.
Bahorda 125 million tup ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan. Bunda ekin joylarini to‘g‘ri tanlash, sug‘orishni yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yangi bog‘da ekilgan ko‘chatlar ana shu ezgu amalning davomi bo‘ldi.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili davlat dasturiga muvofiq, bu yil ko‘chatchilikka ixtisoslashgan 18 ta o‘rmon xo‘jaligi tashkil qilinadi. Ularda “ilm-loyiha-amaliyot” tamoyili asosida genetik seleksiya ishlari kuchaytirilib, plantatsiyalar kengaytiriladi. “Yashil olam” platformasi ishga tushirilib, ko‘chatlarni onlayn sotib olish yo‘lga qo‘yiladi.

В Бектемирском районе появился новый парк
В рамках Года охраны окружающей среды и "зеленой экономики" масштабное озеленение продолжается по всей стране. В Бектемирском районе столицы была заложена еще одна зеленая зона.
Глава государства совместно с представителями государственных учреждений и общественности принял участие в посадке деревьев.
Ранее эта территория между махаллями Ийкота, Мажнунтол, Зилола, Рохат и Икбол оставалась неблагоустроенной. Теперь, благодаря единым усилим жителей, здесь создается новый парк. На трех гектарах земли высажено 3 тысячи деревьев и кустарников в соответствии с концепцией лесного озеленения. За их полив и уход закреплены ответственные службы.
В ходе мероприятия состоялась теплая беседа с представителями махаллей, представителями старшего поколения и молодежью. Президент поблагодарил всех, кто внес вклад в этот благородный проект, и поздравил собравшихся с предстоящим праздником Навруз.
В рамках месячника благоустройства, объявленного по инициативе Президента, в махаллях активно ведутся работы по развитию сельского хозяйства и озеленению.
Этой весной планируется высадить 125 миллионов деревьев. При этом особое внимание уделяется правильному выбору мест для посадки и совершенствованию систем полива. Деревья, высаженные в новом парке, станут продолжением этой масштабной инициативы.
В соответствии с Государственной программой Года охраны окружающей среды и "зеленой экономики", в этом году будет создано 18 лесных хозяйств, специализирующихся на выращивании саженцев. В них, на основе принципа "наука – проект – практика", будут усилены работы по генетической селекции и расширены плантации. Кроме того, будет запущена платформа "Яшил олам", которая позволит приобрести саженцы онлайн.