Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida ko‘chat ekib, yashillik yaratish ko‘lami kengaydi. Poytaxtimizning Bektemir tumanida yana bir bog‘ga asos solindi.
Prezidentimiz davlat tashkilotlari va jamoatchilik vakillari bilan birga bu yerda ko‘chat ekdi.
Iykota, Majnuntol, Zilola, Rohat va Iqbol mahallalari orasidagi bu hudud avval qarovsiz joy edi. Elning birligi bilan yana bir yashil makon, aholi hordiq chiqaradigan park paydo bo‘lmoqda. Uch gektarlik hududga o‘rmon konsepsiyasi asosida uch ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekildi. Ularning sug‘orilishi va parvarishiga mas’ullar biriktirildi.
Mahalla faollari, nuroniylar va yoshlar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillariga ushbu xayrli tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi. Barchani kirib kelayotgan Navro‘z bayrami bilan tabrikladi.
Prezident farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida mahallalarda dehqonchilik va obodonlashtirish ishlari safarbarlik bilan olib borilmoqda.
Bahorda 125 million tup ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan. Bunda ekin joylarini to‘g‘ri tanlash, sug‘orishni yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yangi bog‘da ekilgan ko‘chatlar ana shu ezgu amalning davomi bo‘ldi.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili davlat dasturiga muvofiq, bu yil ko‘chatchilikka ixtisoslashgan 18 ta o‘rmon xo‘jaligi tashkil qilinadi. Ularda “ilm-loyiha-amaliyot” tamoyili asosida genetik seleksiya ishlari kuchaytirilib, plantatsiyalar kengaytiriladi. “Yashil olam” platformasi ishga tushirilib, ko‘chatlarni onlayn sotib olish yo‘lga qo‘yiladi.

A new park established in the Bektemir district
In the framework of the Year of Environmental Protection and Green Economy large-scale greening continues across the country. In the capital’s Bektemir district another green zone has been established.
The Head of State together with the representatives of state bodies and the public took part in tree planting.
Earlier this territory between Iykota, Manjuntol, Zilola, Rokhat and Ikbol mahallas remained underdeveloped. Now, owing to the united efforts of the residents, a new park is being created here. On three hectares of land 3 thousand trees and shrubs have been planted in accordance with the concept of forest gardening. Responsible services are assigned for their watering and care.
During the event, a warm conversation was held with representatives of the mahallas, the older generation and youth. The President expressed gratitude to all those who contributed to this noble project and congratulated those gathered on the upcoming Navruz holiday.
Within the framework of the beautification month announced on the initiative of the President, the mahallas are actively engaged in agricultural development and planting greenery.
It is expected to plant 125 million trees this spring. At the same time, special attention is paid to proper choice of planting sites and improvement of irrigation systems. The trees planted in the new park will be a continuation of this large-scale initiative.
In accordance with the State Program of the Year of Environmental Protection and Green Economy, 18 forestry farms specializing in the cultivation of seedlings will be established this year. In them, based on the principle of “science - project - practice”, genetic breeding work will be strengthened and plantations will be expanded. In addition, a platform called “Yashil Olam” will be launched to enable online purchase of seedlings.