O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari qo‘shma kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan telefon orqali muloqot qildi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan Navro‘z bayrami munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, mustahkam sog‘lik, farovonlik va muvaffaqiyatlar, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik va ravnaq tiladilar.
Davlatimiz rahbari Tojikiston yetakchisini muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlangani va Tojikiston-Qirg‘iziston davlat chegarasini delimitatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma imzolangani bilan ham tabrikladi.
Oliy darajada qabul qilingan bitim va kelishuvlarni amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Faol siyosiy muloqotni davom ettirish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini, faol madaniy-gumanitar va hududlararo almashinuv dasturlarini qo‘llab-quvvatlash va ilgari surish muhimligi qayd etildi.
Mart oyi oxirida Tojikistonda bo‘lajak uch tomonlama uchrashuvga hamda joriy yil aprel-may oylarida mamlakatimizda o‘tadigan "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi sammitlarga tayyorgarlik ko‘rish masalalari ko‘rib chiqildi.

Leaders of Uzbekistan and Tajikistan highlight the importance of accelerating joint cooperation projects
On March 18, a telephone conversation was held between the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon.
At the beginning of the conversation, the heads of state exchanged heartfelt congratulations on the upcoming holiday of Navruz, sincerely wishing each other health, wellbeing and success, peace and prosperity to the fraternal peoples of the two countries.
The President of Uzbekistan also congratulated the leader of Tajikistan on the successful completion of negotiations and the signing of an agreement on the delimitation of the Tajik-Kyrgyz state border.
Particular attention was paid to the practical implementation of previously adopted agreements and arrangements at the highest level.
The importance of continuing an active political dialogue, supporting and promoting cooperation projects in priority sectors of the economy, intensive cultural, humanitarian and interregional exchange programs was noted.
The issues of preparation for the upcoming trilateral meeting in Tajikistan at the end of March and the summits in the "Central Asia Plus" format in our country in April-May this year were considered.