O‘zbekiston va Qirg‘iziston Prezidentlari qo‘shma loyihalarning borishini muhokama qildilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qirg‘iz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov 18-mart kuni telefon orqali muloqot qildilar.
Yetakchilar yaqinlashib kelayotgan bahor va yangilanish bayrami – Navro‘z munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar xalqlarimizga tinchlik-osoyishtalik va farovonlik tiladilar.
Davlatimiz rahbari Qirg‘iziston Prezidentini muzokaralar muvaffaqiyatli yakunlangani va Qirg‘iziston-Tojikiston davlat chegarasini delimitatsiya qilish to‘g‘risidagi shartnoma imzolangani bilan ham tabrikladi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni, eng avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, logistika, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm va boshqa ustuvor yo‘nalishlarda o‘zaro manfaatli hamkorlik loyihalarini amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Transport-tranzit va energetika infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha yirik mintaqaviy loyihalarni jadallashtirish muhimligi qayd etildi.
O‘zbekiston va Qirg‘iziston yetakchilari bo‘lajak oliy darajadagi uch tomonlama uchrashuvga, shuningdek, Samarqand shahrida o‘tkaziladigan "Markaziy Osiyo - YI" sammiti va Iqlim forumiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga alohida to‘xtaldilar.

Президенты Узбекистана и Кыргызстана обсудили ход реализации совместных проектов
18 марта Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров провели телефонный разговор.
Лидеры обменялись теплыми поздравлениями и искренними пожеланиями мира и благополучия братским народам в связи с наступающим праздником весны и обновления – Наврузом.
Глава Узбекистана также поздравил Президента Кыргызстана с успешным завершением переговоров и подписанием договора о делимитации кыргызско-таджикской государственной границы.
Были обсуждены вопросы практической реализации договоренностей на высшем уровне, в частности проектов взаимовыгодного сотрудничества в области торговли, промышленной кооперации, логистики, энергетики, сельского хозяйства, туризма и других приоритетных направлениях.
Отмечена важность ускорения крупных региональных проектов по развитию транспортно-транзитной и энергетической инфраструктуры.
Лидеры Узбекистана и Кыргызстана отдельно остановились на вопросах подготовки предстоящей трехсторонней встречи на высшем уровне, а также саммита «Центральная Азия – ЕС» и Климатического форума в городе Самарканде.