O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bahor ayyomi - Navro‘z munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar O‘zbekiston va Qozog‘iston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari batafsil muhokama qilindi.
Savdoni ko‘paytirish, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda, shu jumladan hududlar darajasida amaliy hamkorlik bo‘yicha loyihalarni ilgari surish maqsadida o‘zaro muvofiqlashgan choralar ko‘rish muhimligi qayd etildi.
Shu kunlarda Qozog‘iston shaharlarida o‘tayotgan qo‘shma madaniy-gumanitar tadbirlarga yuksak baho berildi.
Yetakchilar bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini, shu jumladan "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi sammitlarga tayyorgarlikni ko‘rib chiqdilar.

Президенты Узбекистана и Казахстана рассмотрели актуальные вопросы практического взаимодействия
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта провел телефонный разговор с Президентом Республики Казахстан Касым-Жомартом Токаевым.
Главы двух государств искренне поздравили друг друга с наступающим весенним праздником Навруз, пожелали братским народам Узбекистана и Казахстана мира, благополучия и процветания.
Были обстоятельно обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления узбекско-казахстанских отношений стратегического партнерства и союзничества.
Отмечена важность принятия скоординированных мер в целях наращивания торговли, продвижения проектов в области промышленной кооперации, транспорта, энергетики, сельского хозяйства и других сферах практического взаимодействия, в том числе на уровне регионов.
Дана высокая оценка проходящим в эти дни в городах Казахстана совместным культурно-гуманитарным мероприятиям.
Лидеры также рассмотрели график предстоящих двусторонних и многосторонних мероприятий на высшем и высоком уровнях, включая подготовку саммитов в формате «Центральная Азия плюс».