O‘zbekiston va Qozog‘iston Prezidentlari amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini ko‘rib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari yaqinlashib kelayotgan bahor ayyomi - Navro‘z munosabati bilan bir-birlarini samimiy qutlab, birodar O‘zbekiston va Qozog‘iston xalqlariga tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladilar.
O‘zbekiston-Qozog‘iston strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari batafsil muhokama qilindi.
Savdoni ko‘paytirish, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi va boshqa sohalarda, shu jumladan hududlar darajasida amaliy hamkorlik bo‘yicha loyihalarni ilgari surish maqsadida o‘zaro muvofiqlashgan choralar ko‘rish muhimligi qayd etildi.
Shu kunlarda Qozog‘iston shaharlarida o‘tayotgan qo‘shma madaniy-gumanitar tadbirlarga yuksak baho berildi.
Yetakchilar bo‘lajak oliy va yuqori darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlar rejasini, shu jumladan "Markaziy Osiyo plyus" formatidagi sammitlarga tayyorgarlikni ko‘rib chiqdilar.

Presidents of Uzbekistan and Kazakhstan discuss current issues of practical cooperation
On March 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with the President of the Republic of Kazakhstan Kassym-Jomart Tokayev.
The heads of state sincerely congratulated each other with the coming spring holiday Navruz, wished the brotherly people of Uzbekistan and Kazakhstan peace, wellbeing and prosperity.
The current issues of further development and strengthening of Uzbek-Kazakh relations of strategic partnership and alliance were discussed in detail.
The importance of implementing coordinated measures to increase trade, promote projects in industrial cooperation, transport, energy, agriculture and other areas of practical cooperation, including at the regional level, was noted.
A high assessment was given to the joint cultural and humanitarian events taking place these days in the cities of Kazakhstan.
The leaders also reviewed the schedule of upcoming bilateral and multilateral events at the highest and high levels, including preparations for summits in the "Central Asia Plus" format.