O‘zbekiston Prezidenti Yevroittifoq bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Yevropa Ittifoqining yuqori darajali vakili davlatimiz rahbariga Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen va Yevropa kengashi raisi Antoniu Koshtaning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlik, jumladan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uni izchil kengaytirish uchun katta imkoniyat va salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va EI o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi bitimning tez fursatda imzolanishi ham bunga xizmat qiladi.
Transport va logistika, energetika, raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi, boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
O‘ta muhim mineral resurslarni qayta ishlash sohasida o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda joriy yil aprel oyi boshida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - YI" birinchi sammiti va Iqlim forumini tashkil etish va o‘tkazish jihatlari ko‘rib chiqildi.

Президент Узбекистана отметил важность наращивания торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества с Евросоюзом
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 18 марта принял делегацию Европейского Союза во главе с Еврокомиссаром по международному партнерству Йозефом Сикелой, пребывающим в нашей стране с рабочим визитом.
Были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-европейских многоплановых отношений.
В начале беседы высокий представитель ЕС передал главе нашего государства приветствия и наилучшие пожелания от имени президента Европейской комиссии Урсулы фон дер Ляйен и председателя Европейского совета Антониу Кошты.
С глубоким удовлетворением отмечена нарастающая динамика развития двустороннего сотрудничества в последние годы, в частности в политической, торгово-экономической, инвестиционной и культурно-гуманитарной сферах.
Подчеркнуто наличие больших возможностей и потенциала для его последовательного расширения.
Этому также послужит скорейшее подписание нового Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве между Узбекистаном и ЕС.
Выражена взаимная заинтересованность в продвижении совместных проектов и программ в области транспорта и логистики, энергетики, цифровизации, сельского и водного хозяйства, других приоритетных направлениях.
Особое внимание уделено налаживанию взаимовыгодного практического сотрудничества в области переработки критически важных минеральных ресурсов.
На встрече были рассмотрены аспекты организации и проведения первого саммита «Центральная Азия – ЕС» и Климатического форума в начале апреля этого года в городе Самарканде.