O‘zbekiston Prezidenti Yevroittifoq bilan savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni mamlakatimizda amaliy tashrif bilan bo‘lib turgan Yevropa Ittifoqining Xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlarni yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida Yevropa Ittifoqining yuqori darajali vakili davlatimiz rahbariga Yevropa komissiyasi prezidenti Ursula fon der Lyayen va Yevropa kengashi raisi Antoniu Koshtaning salomi va eng ezgu tilaklarini yetkazdi.
Keyingi yillarda ikki tomonlama hamkorlik, jumladan, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy va madaniy-gumanitar sohalarda jadal rivojlanib borayotgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Uni izchil kengaytirish uchun katta imkoniyat va salohiyat mavjudligi ta’kidlandi.
O‘zbekiston va EI o‘rtasida Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik to‘g‘risidagi yangi bitimning tez fursatda imzolanishi ham bunga xizmat qiladi.
Transport va logistika, energetika, raqamlashtirish, qishloq va suv xo‘jaligi, boshqa ustuvor yo‘nalishlarda qo‘shma loyiha va dasturlarni ilgari surishdan ikki tomon ham manfaatdor ekani ta’kidlandi.
O‘ta muhim mineral resurslarni qayta ishlash sohasida o‘zaro manfaatli amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga alohida e’tibor qaratildi.
Uchrashuvda joriy yil aprel oyi boshida Samarqand shahrida "Markaziy Osiyo - YI" birinchi sammiti va Iqlim forumini tashkil etish va o‘tkazish jihatlari ko‘rib chiqildi.

President of Uzbekistan underlines the importance of enhancing trade, economic and investment partnership with the EU
On March 18, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received a delegation of the European Union headed by the Commissioner for International Partnerships Jozef Síkela who’s paying a working visit to our country.
Topical issues of further developing Uzbek-European multifaceted relations were discussed.
In the beginning of the conversation the high EU representative passed to the Head of our state greetings and best wishes on behalf of the President of the European Commission Ursula von der Leyen and President of the European Council Antonio Costa.
The increasing dynamic of bilateral cooperation development in the past years was noted with deep satisfaction, particularly in political, trade and economic, investment, cultural and humanitarian spheres.
The presence of vast opportunities and potential for its further expanding was underlined.
This will also be facilitated by the soonest signing of the new Enhanced Partnership and Cooperation Agreement between Uzbekistan and the EU.
Mutual interest was expressed in promoting joint projects and programs in transport and logistics, energy, digitalization, agriculture and water management and other priority areas.
Special attention was paid to the establishment of mutually beneficial practical cooperation in the field of processing of critical mineral resources.
At the meeting, aspects of organizing and holding the first “Central Asia - EU” summit and Climate Forum in early April this year in the city of Samarkand were discussed.