O‘zbekiston va Fransiya yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga olib chiqdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan Parij shahriga keldi.
Samolyot oldida O‘zbekiston yetakchisini Fransiya milliy ta’lim, oliy ta’lim va ilmiy tadqiqotlar vaziri Elizabet Born, Parij harbiy okrugi qo‘mondoni general Loik Mizon va boshqa rasmiy shaxslar kutib oldi.
"Orli" xalqaro aeroportida oliy martabali mehmon sharafiga ikki mamlakat davlat bayroqlari ko‘tarildi, faxriy qorovul saf tortdi.
Mamlakatimiz delegatsiyasi joylashgan qarorgoh oldida Fransiyada o‘qiyotgan, ishlayotgan va ilmiy izlanishlar olib borayotgan bir guruh vatandoshlarimiz Prezident Shavkat Mirziyoyevni katta xursandchilik bilan kutib oldi. Davlatimiz rahbari ular bilan samimiy suhbatlashdi, o‘qish va izlanishlariga muvaffaqiyat tiladi.
Tashrifning asosiy tadbirlari bugun, 12-mart kuniga mo‘ljallangan.
Dasturga muvofiq, Yelisey saroyida oliy darajadagi O‘zbekiston-Fransiya muzokaralari bo‘lib o‘tadi.
Shuningdek, davlatimiz rahbari YUNESKO bosh direktori Odri Azule bilan uchrashuv hamda Fransiyaning yetakchi kompaniya va banklari vakillari bilan davra suhbati o‘tkazadi.
12-mart kuni Parijdagi Faxriylar uyida Fransiya Respublikasiga davlat tashrifini amalga oshirayotgan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevni rasmiy kutib olish marosimi bo‘ldi.
Mamlakatimiz yetakchisini Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron kutib oldi.
Maydonda oliy martabali mehmon sharafiga Fransiya Respublika gvardiyasi, quruqlik qo‘shinlari, harbiy-dengiz va harbiy-havo kuchlari xizmatchilaridan iborat faxriy qorovul saf tortdi.
Harbiy orkestr ijrosida ikki mamlakat madhiyalari yangradi. Gvardiyachilar davlatimiz rahbari oldidan tantanali yurib o‘tdi.
Prezidentlar faxriy qorovul safi oldidan o‘tdilar va rasmiy delegatsiyalar a’zolarini qutladilar.
So‘ng davlatimiz rahbari otliq gvardiyachilar va mototsiklchilar hamrohligida oliy darajada muzokara o‘tkazish uchun Fransiya Prezidentining qarorgohi - Yelisey saroyiga yo‘l oldi.
Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makronning muzokaralari bo‘lib o‘tdi.
Davlat rahbarlari ko‘p qirrali O‘zbekiston-Fransiya munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlash masalalarini yuzma-yuz va delegatsiyalar ishtirokida atroflicha muhokama qildilar.
Ikki mamlakat yetakchilarining 2023-yil noyabr oyida Samarqand shahrida o‘tgan uchrashuvi davomida erishilgan kelishuvlar amalga oshirilayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Turli darajalarda faol muloqotlar davom etmoqda. O‘tgan yilda tovar ayirboshlash hajmi ilk bor 1 milliard yevrodan oshdi, qo‘shma korxonalar soni 4 barobar ko‘paydi.
Yurtimizda Fransiyaning “Orano”, “EDF”, “Total”, “SUEZ”, “Voltalia”, “Veolia” va ko‘plab boshqa yetakchi kompaniyalari muvaffaqiyatli ish olib bormoqda. Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik yangi sifat kasb etdi, u bilan yangi Hamkorlik dasturi qabul qilinmoqda.
Tashrifga tayyorgarlik doirasida Hukumatlararo komissiya yig‘ilishi va "MEDEF" biznes missiyasi samarali o‘tdi, Ishbilarmonlar palatasi o‘z ishini boshladi.
Shu kunlarda Parij, Tuluza, Lion va Nitssa shaharlarida hududlarning faol ishtirokida qo‘shma tadbirlar o‘tkazilmoqda. Kuni kecha qo‘shma tibbiyot forumi hamda fan va ta’lim bo‘yicha konferensiya, O‘zbekistonning turizm salohiyati va madaniyatiga bag‘ishlangan taqdimotlar o‘tkazildi. Grets-Armenvil shahrida buyuk alloma Abu Rayhon Beruniy byusti ochildi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiya-moliyaviy sohalarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni kengaytirish, Fransiyaning yetakchi kompaniya va korxonalari bilan kooperatsiya loyihalarini ilgari surishga ustuvor ahamiyat qaratildi.
Bu galgi sammitga yangi Innovatsiya va sanoat sherikligi dasturi tayyorlangan. Muhim mineral xomashyo resurslarini qazib olish va qayta ishlash, energetika, infratuzilmani rivojlantirish, transport va boshqa tarmoqlarda umumiy qiymati 6,5 milliard yevrolik qo‘shma loyihalarni ilgari surish ko‘zda tutilgan.
Umuman, qo‘shma loyihalar portfeli 12 milliard yevrodan ziyodni tashkil etmoqda.
Shu ma’noda, moliyaviy qo‘llab-quvvatlash vositalarini kengaytirish muhimligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari uzoq muddatli kooperatsiya aloqalarini yo‘lga qo‘yishga ko‘maklashish maqsadida O‘zbekiston-Fransiya investitsiya kengashini ta’sis etish va uning birinchi yig‘ilishini joriy yil iyun oyida Toshkent investitsiya forumi doirasida o‘tkazishni taklif etdi.
Hududlararo aloqalarni rag‘batlantirish maqsadida kelgusi yilda Samarqand shahrida ikki mamlakat hududlarining birinchi forumini o‘tkazishga kelishib olindi.
Yetakchilar gumanitar yo‘nalishdagi amaliy hamkorlikni kengaytirishga alohida e’tibor qaratdilar. Parij shahrida Savitskiy muzeyi to‘plamidagi avangard asarlar ko‘rgazmasini tashkil etish, madaniy yodgorliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha hamkorlik uchun mamlakatimizda Fransiya merosi instituti vakolatxonasini ochish rejalari qo‘llab-quvvatlandi.
Joriy yilda Toshkent shahrida Fransiyadan tajribali mutaxassislarni jalb qilgan holda O‘zbekiston-Fransiya universiteti ochilishi ta’lim sohasidagi asosiy kelishuv bo‘lgani ta’kidlandi. Fransuz tili o‘qituvchilarini tayyorlash sohasida ham samarali hamkorlik davom ettiriladi.
Ishbilarmonlik, turizm va madaniy almashinuvlarni faollashtirish maqsadida tomonlar to‘g‘ridan to‘g‘ri aviaqatnovlar sonini ko‘paytirish masalasini ko‘rib chiqadilar.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik dolzarb masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar. Ko‘p tomonlama tashkilotlar doirasida bir-birini qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish, terrorizm, ekstremizm, radikalizm, kiberjinoyatchilik va xavfsizlikka tahdid solayotgan boshqa zamonaviy xatarlarga qarshi kurashishda sa’y-harakatlarni birlashtirish muhim ekani ta’kidlandi.
Tizimli muloqotni yo‘lga qo‘yish va muvofiqlashtirish maqsadida tashqi ishlar vazirliklari boshchiligida iqtisodiy idoralarni jalb qilgan holda Strategik rejalashtirish guruhini tuzishga kelishib olindi.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida tarixiy qarorga keldilar.
Uchrashuv yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Prezident Emmanuel Makronni o‘zi uchun qulay vaqtda javob tashrifi bilan O‘zbekistonga kelishga taklif etdi.
Parij shahrida bo‘lib o‘tgan muzokaralar yakunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Strategik sheriklik o‘rnatish to‘g‘risidagi qo‘shma deklaratsiyani qabul qildilar.
Davlat rahbarlari huzurida Mutaxassislar va talabalar harakatchanligi to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim, diplomatik pasport egalarini viza talablaridan o‘zaro ozod qilish to‘g‘risidagi hukumatlararo bitim hamda Fransiyaning yetakchi kompaniyalari bilan O‘zbekistonda 6,5 milliard yevrolik istiqbolli kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalaridagi hamkorlik dasturi almashildi.
Davlat tashrifi davomida quyidagilar ham imzolandi:
- O‘zbekiston-Fransiya universitetini tashkil etish to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- readmissiya to‘g‘risida hukumatlararo bitim;
- tashqi ishlar vazirliklarining 2025-2026-yillarga mo‘ljallangan hamkorlik dasturi;
- 2026-2030-yillarda Fransiya taraqqiyot agentligi bilan hamkorlik dasturi;
- xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- sog‘liqni saqlash sohasida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- fransuz tilini o‘qitishni kengaytirish to‘g‘risida bayonnoma;
- musiqa, kino va teatr sohalarida hamkorlik to‘g‘risida deklaratsiya;
- Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi bilan Fransiya Madaniyat vazirligi, Madaniy meros milliy instituti va Markaziy Osiyo tadqiqotlari instituti o‘rtasidagi hamkorlik bitimlari;
- Toshkent va Parij shaharlari o‘rtasida sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida bayonnoma va boshqa ikki tomonlama hujjatlar.
Fransiya Respublikasi Prezidenti Emmanuel Makron Yelisey saroyida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev sharafiga davlat qabul marosimini uyushtirdi.
Qabulda ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari, Fransiya Bosh vaziri Fransua Bayru boshchiligida Vazirlar Mahkamasi a’zolari, taniqli madaniyat, san’at va fan arboblari, ishbilarmon doiralar va jamoatchilik vakillari ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Emmanuel Makron va uning rafiqasi Brijit Makronga samimiy qabul uchun minnatdorlik bildirib, bugun bo‘lib o‘tgan muzokaralar tarixiy ahamiyatga ega ekanini, ularning natijasida mamlakatlarimiz o‘rtasidagi munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilganini mamnuniyat bilan qayd etdi.
Fransiya yetakchisi bugun o‘tkazilgan muzokaralar natijalarini va imzolangan bitimlarni olqishladi.
– Bir necha yil ichida biz energetika, suv resurslarini boshqarish, kommunal xizmatlar, transport, barqaror turizm kabi muhim sohalarda uzoq muddatli hamkorlik aloqalarini o‘rnatishga erishdik. Buning dalili sifatida Fransiya hukumati va Fransiya taraqqiyot agentligi ko‘magida fransuz kompaniyalari O‘zbekistonga investitsiya kiritayotgani, hududlarda qo‘shilgan qiymat va ish o‘rinlari yaratilayotgani, yoshlar kasb o‘rganib, hayotda o‘z o‘rnini topayotganini keltirishim mumkin, – dedi Emmanuel Makron.
Tomonlar xalqlarimiz farovonligi yo‘lida O‘zbekiston-Fransiya hamkorligini yanada mustahkamlashga qat’iy intilishlarini bildirdilar.
Fransiyaga davlat tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Parij shahri meri Ann Idalgo bilan uchrashdi.
Suhbat avvalida davlatimiz rahbari poytaxt merini yozgi Olimpiya va Paralimpiya o‘yinlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani bilan samimiy qutladi, shuningdek, Parij ko‘chalaridan biriga Samarqand nomi berilgani uchun minnatdorlik bildirdi.
O‘z navbatida, Ann Idalgo O‘zbekiston rahbariga olimpiada tadbirlari davrida jamoat xavfsizligini ta’minlashda ko‘rsatilgan yordam uchun tashakkur bildirdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston Prezidentining ushbu tashrifi tarixiy natijalar bilan yakunlangani – ikki mamlakat o‘rtasidagi ko‘p qirrali munosabatlar strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Toshkent va Parij o‘rtasidagi amaliy hamkorlik va almashinuvlarni imzolangan bitim asosida faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Shaharsozlikni rejalashtirish, "yashil" hududlar barpo etish, jamoat transportini rivojlantirish, raqamlashtirish, shuningdek, shahar kommunikatsiyalarini modernizatsiya qilish va ulardan barqaror foydalanish borasida tajriba almashish shular jumlasidan.
Bundan tashqari, o‘zaro ko‘rgazmalar, madaniyat va san’at kunlari, sayyohlik va gastronomik festivallar o‘tkazish masalalari ko‘rib chiqildi.
Uchrashuv yakunida Parij ko‘chalaridan biriga Samarqand nomi berilishiga bag‘ishlangan rasmiy marosim bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari va Parij meri O‘zbekiston Prezidenti faxriy mehmon sifatida Parij shahrida bo‘lgani to‘g‘risida qo‘shma hujjatni imzoladilar. Ushbu esdalik yorlig‘i meriya muzeyida namoyish etiladi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fransiya Respublikasiga tarixiy davlat tashrifining tadbirlarga boy dasturi yakuniga yetdi.
Davlatimiz rahbari Parij shahrida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron bilan samarali muzokaralar o‘tkazdi.
Sammit yakunida Strategik sheriklik munosabatlarini o‘rnatish to‘g‘risida qo‘shma deklaratsiya, shuningdek, hamkorlikning turli yo‘nalishlari bo‘yicha bitimlarning salmoqli to‘plami qabul qilindi.
Prezidentimiz Fransiyaning yetakchi kompaniya, bank va tashkilotlari rahbarlari bilan davra suhbatida ishtirok etdi. Umumiy qiymati 6,5 milliard yevro bo‘lgan aniq kooperatsiya loyihalarini amalga oshirishni nazarda tutuvchi Investitsiya va innovatsiya sohalarida hamkorlik dasturi qabul qilindi.
Ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirishga qo‘shgan salmoqli hissasi uchun O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Fransiya Respublikasining oliy mukofoti - Faxriy legion ordeni bilan taqdirlandi.
Tashrif doirasida Fransiya Milliy majlisi Raisi Yael Braun-Pive va Parij shahri meri Ann Idalgo bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Parij shahri ko‘chalaridan biriga Samarqand nomini berishga bag‘ishlangan marosim bo‘ldi.
YUNESKO Bosh direktori Odri Azule bilan muzokaralarda hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollari hamda tashkilot Bosh konferensiyasining Samarqand shahridagi 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish masalalari muhokama qilindi.
Tashrif tadbirlari yakunlangach, "Orli" xalqaro aeroportida davlatimiz rahbarini Fransiya sport va yoshlar vaziri Mari Barsak va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.

Leaders of Uzbekistan and France elevate bilateral relations to the level of strategic partnership
At the invitation of the President of the French Republic Emmanuel Macron, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev arrived on a state visit to the city of Paris.
The Uzbek leader was met at the plane by French Minister of National Education, Higher Education and Scientific Research Elisabeth Borne, Commander of the Military District of Paris General Loic Mizon and other officials.
State flags of the two countries were raised and a guard of honor was formed at the pavilion of honor at Orly International Airport in honor of the distinguished guest.
President Shavkat Mirziyoyev was greeted with great joy by a group of our compatriots studying, working and engaged in science in France at the residence where the Uzbek delegation was accommodated. The Head of our state had a sincere talk with them, wished them success in their studies and research.
The main events of the visit are scheduled for today, March 12.
Uzbek-French high-level talks will be held at the Elysee Palace in accordance with the program of the visit.
The President will also hold a meeting with UNESCO Director General Audrey Azoulay and a round table with representatives of leading French companies and banks.
On March 12, the official welcoming ceremony for President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, who is paying a state visit to the French Republic was held at the Hôtel des Invalides in the city of Paris.
The leader of our country was met by the President of France Emmanuel Macron.
A guard of honor was lined up on the square in honor of the distinguished guest consisting of servicemen of the Republican Guard, ground troops, naval and air forces of France.
The national anthems of the two countries were played by a military band. The guardsmen marched in front of the Head of our state in a solemn march.
The presidents went around the guard of honor and greeted members of the official delegations.
Then, the President of Uzbekistan, accompanied by the Horse Guards and motorcyclists, headed for the Elysee Palace - the residence of President of France, where the main bilateral summit talks will be held.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the French Republic Emmanuel Macron held talks at the Elysee Palace.
The heads of state discussed in tete-a-tete format and with the participation of delegations the issues of further developing and strengthening Uzbek-French multifaceted relations.
The practical implementation of the agreements reached during the previous summit of the leaders of the two countries in Samarkand in November 2023 was noted with satisfaction.
Active contacts at various levels continue. The trade turnover last year for the first time exceeded 1 billion euros, the number of joint ventures has increased 4 times.
Such French business leaders as Orano, EDF, Total, SUEZ, Voltalia, Veolia and many others are successfully working in our country. Cooperation with the French Development Agency has gained a new quality, and a new Cooperation Program is being adopted.
As part of the preparations for the visit, a meeting of the Intergovernmental Commission and the MEDEF business mission were fruitfully held, and the Business Chamber began its work.
These days there are joint events in Paris, Toulouse, Lyon and Nice with active participation of the regions. The day before, joint medical forum and conference on science and education, presentations of tourism potential and culture of Uzbekistan were held. A bust of the great scientist Abu Rayhon Beruni was unveiled in the city of Gretz-Armainvilliers.
Priority attention is given to expanding mutually beneficial cooperation in trade and economic, investment and financial spheres, promotion of cooperation projects with leading companies and enterprises of France.
A new Program of Innovative and Industrial Partnership has been prepared for this summit. It is envisaged to promote joint projects in the field of mining and processing of critical minerals, energy, infrastructure development, transportation and other sectors for the amount of 6.5 billion euros.
Overall, the portfolio of joint projects exceeds 12 billion euros.
In this context, the importance of expanding financial support instruments was emphasized.
In order to promote the establishment of long-term cooperative ties, the Head of our state proposed to create an Uzbek-French Investment Council and hold its first meeting on the margins of the Tashkent Investment Forum in June this year.
To stimulate interregional contacts, the two leaders agreed to hold the first Forum of Regions of the two countries in Samarkand next year.
The leaders attached special importance to enhancing practical cooperation in the humanitarian dimension. Plans to organize an exhibition of avant-garde art from the Savitsky Museum collection in Paris, open a representative office of the French Heritage Institute in our country for partnership in the field of preservation and restoration of cultural monuments were supported.
The main agreement in the field of education was the opening of the Uzbek-French University in Tashkent this year with the involvement of experienced specialists from France.
Productive cooperation in the field of training French language teachers will also be continued.
In order to intensify business, tourism and cultural exchanges, the sides will consider the issue of increasing the frequency of direct flights.
The heads of state also exchanged views on the current international and regional agenda. The sides stressed the importance of continuing mutual support within the framework of multilateral organizations, joining efforts in combating terrorism, extremism, radicalism, cybercrime and other modern security challenges.
In order to establish a systemic dialogue and “synchronize the clock” it was agreed to create a Strategic Planning Group headed by the Ministries of Foreign Affairs with the involvement of economic agencies.
Following the talks, the heads of state made a historic decision to establish strategic partnership relations between the two countries.
At the end of the meeting, President Shavkat Mirziyoyev invited President Emmanuel Macron to pay a return visit to Uzbekistan at a convenient time.
Following the talks in Paris, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev and President of the French Republic Emmanuel Macron have adopted a Joint Declaration on the establishment of strategic partnership.
In the presence of the heads of state, exchange of intergovernmental agreement on mobility of specialists and students, intergovernmental agreement on mutual exemption of holders of diplomatic passports from visa requirements, as well as the Program of Innovative and Industrial Partnership, envisaging implementation of promising cooperation projects with leading French companies in Uzbekistan worth 6.5 billion euros, took place.
During the state visit the following were also signed:
- Intergovernmental Agreement on the establishment of the Uzbek-French University;
- Intergovernmental Agreement on readmission;
- Cooperation Program of the Ministries of Foreign Affairs for 2025-2026;
- Program of cooperation with the French Development Agency for 2026-2030;
- Declaration on cooperation within the framework of international organizations;
- Declaration on cooperation in the field of healthcare;
- Protocol on the expansion of French language teaching;
- Declaration on cooperation in the fields of music, cinema and theater;
- Cooperation agreements between the Fund for the Development of Culture and Arts and the Ministry of Culture, the French National Institute for Cultural Heritage and the French Institute for Central Asian Studies;
- Protocol on the establishment of partnership relations between the cities of Tashkent and Paris, as well as other bilateral documents.
President of the French Republic Emmanuel Macron hosted a state reception in honor of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Elysee Palace.
The reception was attended by official delegations of the two countries, members of the Cabinet of Ministers headed by Prime Minister François Bayrou, prominent figures of culture, art and science, representatives of business circles and the public.
Addressing Emmanuel Macron and his wife Brigitte Macron, the Head of our state expressed gratitude for the warm reception and emphasized the historical significance of the talks held today, which brought the relations between the two countries to the level of strategic partnership.
In his speech, the French leader welcomed the results of today's talks and signed agreements.
- For several years we have managed to establish long-term cooperation in such important areas as energy, water management, public utilities, transportation, sustainable tourism. As evidence, I can cite the fact that with the support of the French government and the French Development Agency, companies of our country are investing in Uzbekistan, creating added value and jobs in the regions, young people are mastering professions and finding their place in life.
In the course of the event, the sides expressed determination to further strengthen Uzbek-French cooperation for the benefit of our peoples.
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has met with Mayor of Paris Anne Hidalgo as part of his state visit to France.
At the beginning of the conversation, the Head of our state sincerely congratulated the mayor of the capital on the successful holding of the Summer Olympic and Paralympic Games, as well as thanked for naming one of the streets of Paris after Samarkand.
In turn, Anne Hidalgo expressed gratitude to the leader of Uzbekistan for assistance in ensuring public security during the Olympic events.
The meeting noted with deep satisfaction the historic outcomes of the current visit of the President of Uzbekistan, in the course of which the multifaceted relations between the two countries have risen to the level of strategic partnership.
Issues of intensifying practical interaction and exchanges between Tashkent and Paris on the basis of the adopted agreement were discussed.
It concerns exchange of experience in the sphere of urban planning, creation of “green” zones, development of public transport, digitalization, as well as modernization and sustainable operation of urban communications.
In addition, the issues of mutual organization of exhibitions, days of culture and art, tourist gastronomic festivals were considered.
At the end of the meeting, an official ceremony of naming one of the streets of Paris after Samarkand was held.
The intensive program of the historic state visit of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev to the French Republic has concluded.
During his stay in Paris, the Head of State held fruitful talks with the President of France Emmanuel Macron.
The summit resulted in the adoption of the Joint Declaration on the establishment of strategic partnership relations, as well as a solid package of agreements on various areas of cooperation.
The leader of our country took part in a round table with the heads of leading companies, banks and organizations of France. The Program of Innovative and Industrial Partnership was adopted, providing for the implementation of specific cooperation projects worth 6.5 billion euros.
For his significant contribution to the development of bilateral cooperation, the President of the Republic of Uzbekistan has been awarded the Legion of Honor, the highest award of the French Republic.
In the framework of the visit, the President met with Yaël Braun-Pivet, Speaker of the French National Assembly, and Anne Hidalgo, Mayor of Paris. A ceremony of naming one of the streets of Paris after Samarkand was held.
During the talks with UNESCO Director General Audrey Azoulay, prospects for further development of cooperation and preparation of the 43rd session of the organization's General Conference in Samarkand were discussed.