O‘zbekiston Prezidenti YUNESKO bosh direktori bilan uchrashdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-mart kuni Fransiyaga davlat tashrifi doirasida BMTning Ta’lim, fan va madaniyat masalalari bo‘yicha tashkiloti (YUNESKO) bosh direktori Odri Azuleni qabul qildi.
BMT tizimidagi ushbu nufuzli tuzilma bilan samarali hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari, shuningdek, joriy yilning kuzida Samarqand shahrida tashkilot Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Ko‘p qirrali sheriklik bugungi kunda yuksak darajada ekani mamnuniyat bilan qayd etildi.
O‘zbekiston tashabbusi bilan axborotdan foydalanish va bolalar ta’limi masalalari bo‘yicha rezolyutsiyalar qabul qilindi.
Mamlakatimiz Madaniy boyliklarni saqlash va restavratsiya qilish bo‘yicha xalqaro markazga a’zo bo‘ldi. Buxoro "Kreativ shaharlar tarmog‘i"ga qo‘shildi. Samarqanddagi Ipak yo‘li universitetida YUNESKO kafedrasi ochildi. O‘tgan yili ta’lim, madaniyat, raqamli va innovatsion texnologiyalar sohalarida 7 ta yangi loyihani amalga oshirish boshlandi.
Turon cho‘llari va Zarafshon-Qoraqum yo‘lagi, ipakchilik, kulolchilik, rubob chalish va iftorlik an’analari, "Buxoro amiri devonxonasi arxivi", "Turkiston albomi", "Xudoybergan Devonov fotoalbomi" YUNESKOning maxsus ro‘yxatlariga kiritildi.
Ta’kidlash joizki, Samarqand shahrida bo‘lajak Bosh konferensiyaning 43-sessiyasi so‘nggi 40 yil ichida birinchi marta YUNESKOning Parij shahridagi qarorgohidan boshqa joyda o‘tkaziladi. Bu voqea tashkilotning 80-yilligiga to‘g‘ri keladi.
Bosh direktor Odri Azule O‘zbekiston bilan sermahsul hamkorlikni yuksak baholab, bo‘lajak tadbirga keng ko‘lamli tayyorgarlik ko‘rilayotgani uchun davlatimiz rahbariga minnatdorlik bildirdi.

President of Uzbekistan meets with UNESCO Director-General
On March 12 in the framework of the agenda of the state visit to France President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev received Director-General of the United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization (UNESCO) Audrey Azoulay.
Issues of further development of effective interaction with this authoritative structure of the UN system, as well as practical aspects of preparation and holding the 43rd session of the General Conference of the Organization in Samarkand this autumn were discussed.
The current highest level of multifaceted partnership was noted with satisfaction.
At Uzbekistan's initiative, resolutions were adopted on access to information and children's education.
Our country became a member of the International Centre for the Study of the Preservation and Restoration of Cultural Property. Bukhara has joined the Creative Cities Network. A UNESCO department was opened at the Silk Road University in Samarkand.
Last year 7 new projects were launched in the spheres of education, culture and innovative technologies.
The special UNESCO lists include Turan Deserts and Zarafshan-Karakum corridor, silk art, ceramics, playing the rubab and iftar traditions, “Archive of Bukhara Emir's Office”, “Turkestan Album” and “Khudoybergan Devonov's Photo Album”.
It should be noted that this year the city of Samarkand will host the 43rd session of the General Conference, which for the first time in 40 years will be held outside the UNESCO headquarters in Paris and taking place in the year of the 80th anniversary of the organization.
Director General Audrey Azoulay, highly appreciating the fruitful cooperation with Uzbekistan, thanked the Head of our state for large-scale preparations for the upcoming event.
Agreements have been reached to further expand practical cooperation programs, as well as continue close interaction in organizing forums and events on the margins of the 43rd session of the General Conference of UNESCO.